Кременчуцька газета
П'ятниця, 2 Червня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Мер, який обіцяє: чого за 4 роки так і не виконав Малецький

26 жовтня 2019 09:00

Із чим міський голова йде в останній рік своєї каденції.

15 листопада 2019 року виповнюється 4 роки, як на пост міського голови заступив Віталій Малецький. Для нашого градоначальника незабаром почнеться останній рік на посаді за нинішнього строку головування. Не виключено, що вже зовсім скоро мер традиційно збере велику аудиторію в Міському палаці культури, аби показово відзвітуватися про свою роботу. Кременчуцька газета у свою чергу хоче нагадати про обіцянки Малецького, з якими він ішов на минулі місцеві вибори.

Розбираючи власні архіви, ми знайшли екземпляр цікавої газети. Це замішаний не в одному скандалі місцевий часопис «Автограф», проти якого кременчужани виграли не одну судову справу. І саме в цьому виданні розмістив свій план роботи Малецький. Він так і називався – «План Малецького». І чотири роки тому тоді ще майбутній мер міста озвучив свої 20 кроків, які, на його думку, міський голова має зробити, щоб Кременчук став найкращим містом на землі. Обіцянки на те й обіцянки, аби їх виконувати. Однак чи пам’ятає про них Малецький?

Що змінилося у Кременчуці при нинішньому мері

«Кременчук – найкраще місто України» – таким був головний меседж «Плану Малецького». Чи вдалося досягти результатів у цьому напрямку? Тут варто нагадати, що мер і його команда двічі презентували наше місто на національному конкурсі «Молодіжна столиця України», однак програвали. А ось де є чим похизуватися, так це в новорічних перегонах: Кременчук двічі став найкращим у всеукраїнському конкурсі міських ялинок. Однак ціна такої перемоги аж занадто висока, адже для цього з бюджету міста витратили не один мільйон. Так у 2017 році на новорічні прикраси та ілюмінацію просили 5 млн грн. Наступного року на «доприкрашання» міста витратили в межах 1,5 млн грн.

А тим часом за 4 роки каденції ні на крок не зрушилося з місця питання аварійного Крюківського мосту (чи побудови нового через Дніпро).

Роками кременчужани потерпають від смороду, але проблема не вирішується. Джерело поширення неприємного запаху в місті так і не визначили.

Віталій Малецький також став мером, при якому «похоронили» міську комунальну стоматологію, а також ввели низку «покращень» у міській медицині, з якими не погоджуються городяни.

Як градоначальник виконує свій план, з яким ішов на місцеві вибори-2015

Перша обіцянка – «Впровадження програми енергозабезпечення у житлових будинках». Тут майбутній мер обіцяв містянам відмову від централізованого опалення і перехід на побудинкові міні-котельні на альтернативних видах палива. І головне, запевняв, що буде реальне (а не на папері) зниження тарифів на теплопостачання. Ну ситуація з міні-котельнями, як то кажуть, без коментарів. Їх просто немає. Щодо тарифів, то варто згадати постійні епопеї з розцінками на тепло і гарячу воду, зокрема для абонентів комунального підприємства «Теплоенерго». Остання з них закінчилася для містян тим, що за зниженими тарифами люди зможуть оплачувати послуги лише після укладення договорів із підприємством

З другим пунктом плану у Малецького не склалось зовсім. Адже той стосувався створення в нашому місті Індустріального парку. Ще тоді, будучи кандидатом у міські голови, Віталій Олексійович описував ідею створення 3-4 тисяч нових робочих місць і залучення інвестицій. «Також це додатково мільйони гривень до міського бюджету, вдосконалення інфраструктури та логістики», – цитуємо план. Натомість проект створення Індустріального парку у Кременчуці успішно похоронений. У цьому є щось символічне, адже одну частину теоретично відведених під нього земель передали під Свіштовське кладовище, іншу – віддали в оренду. Сам Індустріальний парк збираються прибрати зі стратегічно-економічного плану Кременчука.

А ось за третій пункт можна поставити галочку. Мер анонсував створення Муніципальної варти – і це трапилося. Школи, лікарні та інші комунальні заклади – під її охороною. Щоправда, тут обіцянку, буцімто нова комунальна структура буде заробляти гроші на своє утримання, не виконано. Однак вже не один рік комунальне підприємство «Муніципальна варта» отримує дотації з міського бюджету.

Чи є у Кременчуці рівномірний розвиток усіх мікрорайонів у рамках програми «Кременчук – місто без околиць»? На це запитання теж краще дадуть відповідь самі городяни. Вони розкажуть меру про «поліпшення» транспортного сполучення із тими ж Лашками, Раківкою, Крюковом чи з Петрівкою. А також про «достатню» кількість у цих районах банківських установ, якісних доріг і тротуарів. Слід зазначити, що люди це роблять постійно – через міські ЗМІ, соціальні мережі та, приходячи на особисті прийоми до міського голови.

Створення Об’єднань співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ) – реальний крок до самоуправління. У цьому був переконаний Малецький – принаймні 4 роки тому. У своїй програмі він обіцяв надавати міські гранти для ОСББ. У результаті – допомога від міста мізерна. За останні 4 роки у Кременчуці створено 88 ОСББ – це при тому, що загалом у місті понад 1 тисячу багатоповерхівок. Водночас є українські міста, де майже в усіх багатоповерхівках створені ОСББ. Щоправда там є дієва підтримка міської влади.

Ще один пункт передвиборчої програми стосувався організації незалежної експертизи щодо Біланівського гірничо-збагачувального комбінату. У 2015 році Малецький вважав це доцільним, а ось за 4 роки, у 2019-му, вже відмовився від такої ідеї. І якщо питання експертизи відносилося до Стратегії розвитку Кременчука на період до 2028 року, то тепер депутатам на сесії міськради 24 жовтня цей пункт пропонують виключити. Пояснення – втрата чинності Закону України «Про екологічну експертизу» , натомість набуття чинності Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». А можливо міський голова просто погодився, що не такий страшний вовк, як його малюють?..

Гортаючи «План Малецького» чотирирічної давнини, натикаємося ще на одну обіцянку: «Лічильники – за кошти державних програм». І тут мер розказував, що у будинках та квартирах кременчужан встановлюватимуть лічильники гарячої та холодної води, газові лічильники. Для цього залучатимуть кошти державних програм та постачальних компаній. Ніби гарно все складалося. А насправді? Зараз лише 30% кременчуцьких будинків обладнано лічильниками холодної води, теплолічильниками – трохи більше 50%. А чого варті скандали зі встановленням газових лічильників, які мали місце два-три роки тому, і після яких люди власним коштом вимушені встановлювати індивідуальні лічильники. Тут не можна не згадати, що газовики навіть відрізали деякі будинки від мережі. Залучення коштів державних програм? Ні, у Кременчуці лічильники встановлюють переважно за гроші постачальників послуги і міської казни.

Жирну-жирну галочку можна поставити у пункті, який стосується проведення міських суботників. Їх наш мер використовує, як гарний піар. За день двори Кременчука ставали фіолетовими. Потім гранатовими. Цієї весни додався зелений колір. Політичні вподобання стають окрасою лавочок і цоколів багатоповерхівок. А також темою обговорення у соцмережах. Адже іноді суботники проводили під дощем і, звісно, про яку якість фарбування тут може йтися?

Наступний пункт програми мера Малецького 2015 року – болюча тема для Кременчука року 2019-го. Тоді градоначальник обіцяв провести капітальний ремонт міських автодоріг та внутрішньоквартальних проїздів і тротуарів. Наразі ж маємо те, що не один рік гроші з міського бюджету в основному спрямовують на поточні ремонти доріг, а не на капітальні. Хоча депутати міської ради і на сесіях, і на засіданнях депутатських комісій обурювалися таким підходом чиновників. У 2018 році на поточні ремонти використали 42 млн грн, у 2019-му – 55 млн. Самі ж депутати заявляли, що такий вид ремонту дуже зручний, адже не потребує гарантії.

Цікава ситуація із комплексною роботою у цьому напрямку. Чотири роки тому Малецький обіцяв, що під час оновлення проїжджої частини одночасно ремонтуватимуть прилеглі доріжки для пішоходів. І зовсім свіжий приклад – при облаштуванні тролейбусного маршруту на Петрівці оновили дорогу, а про тротуари… забули. Такі вони, комплексні ремонти по-кременчуцьки.

Ще один пункт з гучною назвою «Створення комунального автобусного парку». За 4 роки каденції мера Малецького у Кременчуці з’явилося аж… два комунальних автобуси. Коли ж міський голова встигне втілити свою ідею, якщо йому залишається сидіти в кріслі лише рік? Адже в кредит за гроші Європейського банку реконструкції та розвитку хочуть придбати 10 автобусів. До речі, згідно з інформацією з сайту публічних закупок ProZorro, їх вартість є однією з найвищих в Україні в 2019 році і становить майже 5,8 млн грн за одиницю. Загальна сума контракту на поставку – близько 58 млн грн.

«Оновлення парку комунальної техніки». Не можна сказати, що цей пункт не виконується. Щороку з міського бюджету виділяють мільйони на цю статтю витрат. Однак без скандалів не обходиться. Підтримка вітчизняного виробника? Не чули про це кременчуцькі чиновники, закуповуючи білоруські МАЗи. Окрім усього, неодноразово мали місце закупівлі за завищеними цінами. Неодноразово мерію Кременчука звинувачували в тому, що вона чинить непатріотично. Тут варто зазначити: якби місто закуповувало техніку виробництва КрАЗу, як це робилося за каденції міського голови Олега Бабаєва, надходження коштів у бюджет міста значно збільшилися би за рахунок відрахувань заводу. Виставки комунальної техніки, які влаштовують у Кременчуці на День міста, якнайкраще показують, як команда Малецького «підтримує» кременчуцький автозавод і його працівників – мешканців міста. Вже не перший рік серед нових вантажних машин, які демонструють, можна нарахувати близько десятка «МАЗів» і лише декілька «КрАЗів».

Обіцяв Віталій Малецький і реконструкцію міського сміттєзвалища для утилізації твердих побутових відходів. Натомість на Деївському звалищі працює славнозвісне ТОВ «Кліар Енерджі-Кременчук». Йдеться про те, що бюджети інших міст України отримають чималі кошти від підприємств, які переробляють сміття. Однак у Кременчуці шляхом хитромудрих домовленостей ці кошти надходять незрозуміло до чиїх кишень. Адже на території Деївки «Кліар Енерджі-Кременчук» видобуває біогаз, який утворюється внаслідок гниття твердих побутових відходів. Їх саме сюди звозить комунальне підприємство КАТП–1628. Від видобутку місто мало б отримувати мільйонні прибутки на рік. Натомість казна поповнюється у межах сотні тисяч гривень. Є навіть судові розгляди щодо цієї ситуації на Деївському звалищі.

Покращення і модернізація систем освітлення міських вулиць дворів та прибудинкових територій у Кременчуці проходить. Виходить, виконується обіцянка мера? Однак якою ціною для міста? За приклад можна привести встановлення нових світильників на вулиці Соборній. Підключення і встановлення 10 електроопір обійшлося міській казні майже у 1 млн 300 грн. Це понад 120 тис за одну!

Обіцяв Віталій Малецький реконструювати та вдосконалити міську систему водопостачання і водовідведення. «Кременчук питиме чисту воду!» – гучно заявляв він. Було серед обіцянок і проведення геологічної розвідки водоносних горизонтів для встановлення бюветів як альтернативного додаткового водопостачання. Ну і де ті бювети? Це питання, яким можуть поцікавитися у градоначальника мешканці нашого міста. До всього, на завершенні четвертого року його каденції маємо зовсім протилежне із системами водопостачання і водовідведення. Грошей, які щорічно передбачають у міському бюджеті на оновлення мережі – мізер порівняно з кількістю повністю зношених труб. На очисних спорудах подають воду, яка відповідає нормам. Однак, проходячи через водогін, вона забруднюється повторно. Тож не дивно, що час від часу місцеві депутати звинувачують мера і його команду в нераціональному використанні бюджетних коштів. Мовляв, на заміні труб піару не зробиш, не те що на вимощуванні тротуарів плиткою і облаштуванні (де треба і де не треба) клумб.

Не виконав міський голова Кременчука й обіцянку, дану школярам. Тоді, у 2014 році, Малецький акцентував увагу на тому, що з міського бюджету придбають електронні підручники за рахунок бюджету міста. «Кожен школяр не повинен щоденно носити кілька кілограмів паперових підручників», – писав мер у своїй програмі. Окрім того, він переконував, що школи та школярі не мають страждати від недбалості чиновників із міністерств, які невчасно забезпечують їх підручниками. Шкода, що градоначальник дуже швидко забув свої слова. І коли в місті реально виникла проблема із забезпеченням учнів підручниками, і у мера просили допомоги, він зробив вигляд, що нічого не відбувається. Натомість майже рік деякі кременчуцькі школярі навчалися зовсім без книжок. Це було зо два роки тому. А електронних підручників і досі немає.

«Досить комерційним фармацевтам наживатися на людських стражданнях», – заявляв у своєму плані наш градоначальник і обіцяв відкрити в усіх лікарнях міста комунальні аптеки з низькими цінами. Так, це сталося, але чимало районів міста і досі без комунальних аптек. Оскільки лікарні розташовані не у всіх районах Кременчука. І містяни буквально волають про їх необхідність. Лашки, Петрівка, Ревівка, Велика Кохнівка – всі вони без комунальних аптек. Тож люди вимушені їздити в центр міста та назад, аби купити ліки, приміром, в рамках міської програми «Доступна аптека».

Будучи кандидатом на посаду міського голови, Віталій Малецький обіцяв ввести муніципальні доплати медикам, педагогам, працівникам бюджетної сфери. Він переймався, що невеликі зарплати ставлять людей на межу виживання. Однак віз і нині там. У цих спеціалістів є премії, є виплати за інтенсивність тощо. А ось муніципальних надбавок – немає. Хоча їх мали би виплачувати окремо від зарплати.

Підтримка нужденних з боку міста – це теж обіцянка Віталія Малецького. Не можна сказати, що він її не виконує. Однак, щоб отримати матеріальну допомогу (найчастіше це сума в 500 -1 тис грн), потрібно надати купу довідок, дочекатися перевірки. Цей процес нерідко розтягується на кілька місяців.

Кременчужанам – умови для здорового дозвілля. Таким був ще один із пунктів «Плану Малецького». Розшифровувався він як створення у кожному мікрорайоні обладнаних за сучасними стандартами місць для відпочинку, а також дитячих майданчиків та майданчиків для занять фізкультурою і спортом. Так, у Кременчуці в останні роки їх дійсно побільшало. Та чи заслуга в цьому мера і команди? Ряд конструкцій облаштували в рамках «Громадського бюджету», деякі – за ініціативи депутатів Полтавської облради за гроші, які вони отримують для діяльності на округах. 20-й пункт – один із найцікавіших. У ньому тодішній кандидат Малецький обіцяв після виборів консолідувати УСІ політичні сили Кременчука для створення дорадчого органу міської влади. А саме Політичної ради. До неї мали би запросити всі партії, які брали участь у місцевих виборах 2015 року. Це була б рада, представники якої певним чином контролювали би дії чиновників. Та хіба це потрібно голові Кременчука? Певно, тому одразу після обрання на посаду Малецький забув про цю обіцянку. Хоча під час сесій міської ради йому вдалося консолідувати партійні сили. Однак лише наближених до нього і команди та з однією метою – затвердження на сесіях потрібних їм рішень.

Аналіз «плана Малецького» ми зробили власне на основі його передвиборчої агітації на місцевих виборах 2015 року, а також публікацій Кременчуцької газети, проектів і затверджених рішень виконкому та міської ради. Також використовували відкриті дані з офіційного сайту міськради, оприлюднені електронні декларації (подані у НАЗК) та інше. Варто нагадати, що у градоначальника попереду рік на посаді (за умови проведення в 2020 році чергових місцевих виборів), тож за цей час він може встигнути виконати хоча б частину своїх обіцянок. Якщо ж будуть позачергові вибори, то часу у діючого мера для реалізації свого плану взагалі мало. Інакше містяни подумають, що папір стерпить все. І обіцянки так і залишаться обіцянками, фантазіями, ілюзіями.

Досьє

На посаду міського голови Кременчука у 2015 році Малецький балотувався від новоствореної містечкової партії «Поруч». У першому турі він набрав 21,4%, посівши перше місце. Друге тоді дісталося тодішньому першому віце-меру Кременчука Віктору Калашнику (представнику Блоку Петра Порошенка «Солідарність») – його результат був 14,1%. Виборча кампанія між першим і другим туром відзначилася безкомпромісною боротьбою між кандидатами, зокрема між Малецьким і Калашником.

У минулій каденції Малецький був депутатом Автозаводської районної ради і віце-мером з гуманітарних питань. А перед тим працював директором департаменту Кременчуцького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Має дві вищі освіти. Закінчив Кременчуцький державний політехнічний інститут за спеціальністю менеджер-економіст. А також Національну академію державного управління при Президентові України, він – магістр державного управління.

Виходець з Молодіжного парламенту Кременчука.

За часи свого головування Віталій Малецький нагороджений Грамотою Верховної Ради України (2016 рік), Подякою прем’єр-міністра України (2017 рік).

За 4 роки змін у майновому стані нашого градоначальника не відбулося. Все майно записано на дружину Марину: будинок площею 73,2 м2, земельна ділянка на 472 м2. Сам же чиновник живе у квартирі матері. Їздить на автомобілі AVEO TC58U 2008 року випуску, записаному на батька.

А ось зарплата мера зросла у понад 5 разів (це якщо порівняти дохід за 2015 і 2018 роки на підставі щорічних електронних декларацій (див. інфографіку). У поточному році його зарплата виросла ще значніше.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру, Марина Малецька зареєстрована фізичною–особою підприємницею. Вид діяльності: роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах. А ось щодо доходів, в 2018 році вона показала лише кредит сумою 94 тис 726 грн. Виходить, бізнес без доходу?

 

Мер, який обіцяє: чого за 4 роки так і не виконав Малецький

 

 

Світлана Павленко
Фото: Олександр Попенко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися