Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Суббота, 25 Января 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Мешканцям Ревівки дозволили стати «автономними». А іншим?

 

24 апреля 2019 18:00

Вперше цього року кременчужани, які мешкають у багатоповерхівках, отримали дозвіл відключитися від теплопостачання і обладнати автономне газове опалення. Які райони міста будуть першими, та чи є перспектива у інших щодо таких змін?

Питання переходу частини будинків житлового фонду Кременчука на індивідуальне опалення цього року опрацьовують на засіданнях міжвідомчої комісії, яка вивчає перспективи щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. До її складу входять представники департаменту житлово-комунального господарства, відповідних контролюючих органів, тепло-, водо-, електропостачальних підприємств, балансоутримувачі (власники, співвласники) багатоквартирних будинків. Про це йдеться у відповіді на інформаційний запит Кременчуцької газети, яку надали в департаменті ЖКГ.
Також нашому виданню повідомили, що експерти компанії SANDECO, яка аналізує стан системи теплопостачання міста, визначили три мікрорайони з малоповерховою забудовою (два-, триповерхові будинки), які доцільно відокремити від централізованого опалення. Це частина Ревівки (вул. Юрія Кондратюка), Молодіжний (вул. Княгині Ольги, Довженка), частина Крюкова (вул. Східна) та інші. Перелік цих районів вже затвердили на засіданні вищеназваної комісії. Однак терміни реалізації ініціативи поки що не називають.
Програма одного району може стати міською
Зараз у процесі розробки – питання щодо відключення від централізованого опалення та переходу на індивідуальне 11-ти двоповерхових будинків і трьох нежитлових приміщень району Ревівки. До цього року вони опалювалися від котельної «Хлібної бази №81», що на вулиці Юрія Кондратюка.
На найближчу сесію міськради, яка відбудеться 24 квітня, винесено проект рішення «Про затвердження Програми децентралізації теплопостачання та підвищення енергоефективності багатоквартирних будинків і об’єктів соціальної сфери Ревівки на 2019-2020 роки». У проекті йдеться про те, що модернізувати існуючу котельню «Хлібної бази №81» і систему теплопостачання економічно невигідно, відтак частину мешканців Ревівки хочуть перевести на автономне опалення газом. Тому програма передбачає проведення у 2019 році робіт із оснащення приладами автономного індивідуального опалення абонентів цього району. Орієнтовна вартість підготовки технічної документації для цього – 1 млн 155 тис грн. Гроші на ці цілі збираються відшукати в міському бюджеті.
У документі також йдеться про облаштування індивідуальної котельні для опалення дошкільного навчального закладу №14 вже цього року. Орієнтовна вартість цих робіт – 780 тис грн. Тут теж передбачається фінансування з міського бюджету.
Є у програмі пункт, який регламентує проведення робіт із термомодернізації багатоквартирних житлових будинків Ревівки. Це коштуватиме 5 млн 002 тис грн. Провести роботи заплановано за кошти «Фонду енергоефективності та населення».
Та й це не все: в міському бюджеті треба також передбачити 66 тис 800 грн на компенсацію послуги комунального підприємства «Теплоенерго» з видачі технічних умов на відключення абонентів котельні «Хлібної бази №81» від теплових мереж.
Як пояснив ініціатор вищезгаданого питання депутат Кременчуцької міської ради Денис Терещенко, програму треба якнайшвидше затвердити на найближчій сесії міської ради, аби завершити всі необхідні процедури до початку опалювального сезону. Якщо ж з’являться якісь перепони, люди ризикують взагалі залишитися без опалення.
Комунальному підприємству «Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія» буде доручено виготовити енергопаспорти будівель Ревівки та підготувати звернення до державного Фонду енергоефективності щодо фінансування відповідних заходів. Це регламентовано ще одним проектом рішення, який збираються винести на квітневу сесію Кременчуцької міськради.
Однак зазначимо, що, можливо, ще до затвердження вищезгаданого проекту рішення у документ внесуть зміни. Адже депутати на президії міськради, яка пройшла 10 квітня, запропонували розробляти програму не на один район, а одразу на всі три.
Щонайменше 10 тис грн слід знайти на газовий котел
Згідно з проектом рішення, мешканці будинків, які можуть стати «автономними», мають укласти договори з ПрАТ «Кременчукгаз» і комунальним підприємством «Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія» на видачу технічних умов (у разі необхідності) та розробку проектної документації з приєднання до системи газопостачання багатоквартирних будинків на вул. Юрія Кондратюка.
У мерії Кременчука вже чітко повідомили: мешканців Ревівки хочуть перевести на індивідуальне газове опалення. Хоча у програмі, яку збираються затверджувати, не вказали альтернативу централізованому опаленню: воно може бути і електричним, і навіть пічним на дровах.
Попередньо провели дослідження, згідно з якими цей вид палива (газ) визнали найбільш ефективним.
Тож місто бере на себе витрати з розробки документації та монтажу або придбання самого котла для опалення. Із розрахунку 15 тис грн на одну квартиру. А таких на Ревівці 77. На яку пропозицію пристати, вирішуватимуть споживачі.
Кременчуцька газета поцікавилася ціною на газове обладнання для опалення квартири. Тут треба розраховувати щонайменше на 10 тис грн на покупку котла. (І це не межа: є котли вартістю 25-30 тис грн). Ціна котла залежить від потужності, конструкції (одноконтуровий чи двоконтуровий) та умов встановлення бойлера. Зараз на ринку представлені переважно настінні варіанти. Газові котли легко регулюються за допомоги механічних вентилів або електроніки, практично безпечні, оскільки мають захист від витоку газу, що автоматично вимикає потік природної сировини в якості палива, зазначають виробники. А продавці говорять, що відчутний мінус газових котлів, який призвів до зниження їх популярності останніми роками, це неадекватна вартість блакитного палива, яка не по кишені більшості українців.

Досвід
За матеріалами видання «Сегодня», в Україні є міста, де люди вже три і більше років живуть без централізованого опалення. Приклад – Трускавець, знаменитий курорт. Громіздкі котельні з величезними витратами замінили індивідуальними системами, вікна в будинках оновили, фасади утеплюють – і місто стало економити. Унікальність досвіду Трускавця у тому, що, по суті, спочатку до необхідності дотримуватися енергоефективності прийшли самі мітяни, а потім уже підтягнулася міська влада. Років 10-12 тому, коли була величезна різниця в тарифі на центральне опалення і звичайний газ, людям стало вигідно переходити на індивідуальне опалення. До того ж система теплоцентралей була вже розбалансована – і місто почало робити «автономними» ті будинки, де 65-70% жителів уже встановили власні обігрівачі. А тим, хто вирішив перейти на індивідуальне опалення пізніше, стали доплачувати за встановлення котлів.
Виходить, якщо обігрівальні прилади коштують від 10 до 27 тис грн, частину цієї покупки і вартість установки бере на себе міська влада, а решту жителі можуть виплатити в розстрочку.
Від нововведення виграло й саме місто – тепловтрати практично зведені до нуля, оскільки соціальні об’єкти обігріваються котельнями, розташованими поруч із ними. Плюс зменшилися шкідливі викиди. Однак до реалізації безпосередньо програми місто йшло майже шість років.
У Держенергоефективності в цілому позитивно ставляться до прикладу Трускавця, проте запевняють: перехід кожного населеного пункту потрібно ретельно аналізувати. При цьому ніхто не заперечує: в українських містах більше половини котелень вже відпрацювали свій термін. Багато тепломереж не мають достатнього рівня ізоляції, а левова доля їх – в аварійному стані. Крім того, в більшості населених пунктів зменшується попит на тепло від центрального опалення. Споживачі утеплюються і намагаються скоротити споживання енергії, через що зростають тарифи, адже умовно постійні витрати залишаються незмінними.
У Кременчуці визначили понад 60 малоповерхових житлових будинків, які в першу чергу хочуть перевести на автономне опалення:
Абоненти комунального підприємства «Теплоенерго»

- від котельні «Управління зрошувальних систем»: вул. Цілиноградська, буд. №3, 5, 7
- від котельні «Хлібна база №81»: вул. Юрія Кондратюка, буд. №2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 18, 22, 24, 26, 28
- від котельні «ЗОШ №21»: вул. Чкалова, буд. № 184, 186, 188, 190
- у кварталі №244: вул. Східна, буд. №14/22, 16, 18, 18а, 18б, 24, 26, 32, 34, 38 та провулок Правобережний, буд. № 16, 18, 20.
Абоненти «Полтаваобленерго»
- вул. Ярова, буд. №1, 3, 5, 7 та вул. Заводська, буд. №2а
- у кварталі №292: вул. О.Довженка, буд. №1, 2, 3, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, вул. Княгині Ольги, буд. №2, 4, 6, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 24, 26, 28 та вул. Молодіжна, буд. №5, 7, 9.

Доповнено:

Тож, сьогодні, 24 квітня, на 36-й сесії Кременчуцької міськради депутати затвердили Програму помірної децентралізації теплопостачання та підвищення енергоефективності багатоквартирних житлових будинків і об’єктів соціальної сфери Кременчука на 2019-2020 роки зі змінами, які стосуються всего міста, а не лише Ревівки.

Нагадаємо, кого з мешканців Ревівки відключають від теплопостачання"Теплоенерго" по шию в боргах і заявляє про недостатнє фінансування підприємства

Ревівку хочуть зробити автономною: більше мільйону пропонують на закупку котлів для індивідуального опалення.

Дивіться: Онлайн-трансляція: ХХХVІ сесія Кременчуцької міської ради Полтавської області VІІ скликання 24 квітня 2019 року.

 

Світлана Павленко

Фото Кирило Воронцов

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться