Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понедельник, 3 Августа 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Міська програма протидії ВІЛ/СНІДу закінчилася – інфіковані залишилися

 

6 апреля 2019 09:00

Кременчуцька газета з’ясовувала, хто може скористатися медичними послугами, за які заплатить місто чи держава. Також ми розбиралися в актуальності та необхідності однієї з таких програм.

Минулого року на міську цільову соціальну програму протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу (на 2016-2018 роки) з бюджету Кременчука витратили понад 183 тис грн. Такі дані на запит редакції надали в міському управлінні охорони здоров’я. Також там зазначили, що програма направлена на профілактику та раннє виявлення ВІЛ-інфекції у мешканців нашого міста. І все.
Кременчуцька газета кілька тижнів намагалася отримати більш детальну офіційну інформацію чи роз’яснення з питань, хто може скористатися цією програмою, на що саме витрачаються кошти платників податків тощо. Однак начальник міського управління охорони здоров’я Максим Середа був то у відрядженні, то у відпустці. А от головна спеціалістка з лікувальної роботи цього відомства Оксана Квачова спочатку відмовилася надавати будь-які коментарі, мовляв, це не в її компетенції. До того ж, за її словами, дана програма закінчила свою дію, вичерпала себе. А чи планується у Кременчуці будь-яка інша діяльність на підтримку ВІЛ-інфікованих, Квачова відповісти не змогла.
Пізніше, коли журналістка Кременчуцької газети знову звернулася до неї за роз’ясненнями, Квачова відповіла, що нова програма зараз на стадії розробки. Невідомо, чи буде затверджена, адже фінансування немає.
Намагаючись дізнатися більш детально про заходи міської влади, спрямовані на протидію ВІЛ-інфекції/СНІД, ми звернулися до заступника начальника управління охорони здоров’я – начальника відділу лікувально-профілактичної допомоги управління Людмили Пономаренко. Вона навідріз відмовилася спілкуватися із журналістами нашої редакції. Першого разу телефоном чиновниця заявила, що коментарів не дає і кинула слухавку. І так щоразу, коли ми намагалися з нею поговорити. На зауваження журналіста, що редакція газети просто має на меті донести до жителів Кременчука інформацію, на що вони можуть розраховувати відповідно до медичних програм міста, Пономаренко відповіла: «В мене є інші справи. Я з вами говорити не буду».
Тож, виходить, медичні програми – ніби для людей, але від простих смертних вони сховані за сімома замками.
Однак, незважаючи на небажання чиновників ділитися із кременчужанами інформацією, дещо нам таки вдалося дізнатися.

Контроль хвороби знижує вірус у крові майже до нуля

У Кабінеті довіри, що на вул. Леонова, 12, Кременчуцькій газеті розповіли, що в рамках медпрограми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу з міськбюджету мають закуповувати ліки, які потрібні пацієнтам.

«Препарати, направлені саме на боротьбу з вірусом, виділяються державою, а з місцевого бюджету – на ліки проти опортуністичних захворювань (ті, що можуть розвиватися на фоні ВІЛ-інфекції). Наприклад, основний необхідний препарат для профілактики різних захворювань – «Бісептол», а також антибіотики, протигрибкові та протиалергійні засоби. Їх мають оплачувати з міського бюджету. На початку цього року ми їх отримали», – розповіла медична сестра Кабінету довіри Марія Кірюхіна.

За її словами, громадяни, які стоять на обліку в цьому кабінеті та в Полтавському обласному центрі СНІДу, отримують препарати, необхідні для антиретровірусної терапії (АРТ) за рахунок держбюджету.

«СНІД – невиліковна хвороба, але контролювати це хронічне захворювання можна», – переконана Кірюхіна.

За її словами, ВІЛ-позитивні люди живуть звичайним життям: одружуються, народжують здорових дітей. Спеціальні ж лікарські засоби дають можливість знизити кількість копій вірусу в крові інфікованих майже до нуля. І тоді людина стає практично не заразною, безпечною як статевий партнер.

Мовою цифр
У Кременчуці міська цільова соціальна програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу діяла у 2016-2018 роках. І якщо з часом термін її дії закінчився, то люди, яким вона так потрібна, в нашому місті залишилися.
Психолог Кабінету довіри Наталя Нанарова розповіла, що загалом у Кременчуці протягом 2018 року обстежили 13 тис 680 чоловік. Із них у 68 осіб первинно виявили позитивний результат тесту. 10 людей інфікувалися статевим шляхом, 4 – через кров. У 36 вірус виявили на пізніх стадіях захворювання.

 

«Антиретровірусну терапію в Україні ввели із 2005 року. З того часу значно знизився рівень смертності ВІЛ-інфікованих від побічних захворювань, а препарати стали доступнішими, менш токсичними і зручнішими у використанні», – говорить Нанарова.

За словами психолога, помирають від СНІДу зазвичай ті, в кого пізно виявили це захворювання і ті, які відмовляються від лікування.
Так, у Кременчуці минулого року померли 8 чоловік, але за різних причин (нещасні випадки та ін.). В середньому протягом місяця до Кабінету довіри звертається близько 70 осіб.
Станом на початок березня 2019 року обстеження на СНІД пройшов уже 171 чоловік, із них у 5 був позитивний результат.
На даний момент у Кабінеті довіри на диспансерному обліку перебувають 443 особи – це ВІЛ-позитивні пацієнти, за станом здоров’я яких спостерігають. Із них 143 людини мають четверту стадію захворювання, тобто на фоні якоїсь іншої недуги. Хворіють не лише молоді люди, а й у зрілому віці

Тестування на ВІЛ: витратити 15 хвилин – і жити спокійно
Люди помилково вважають, що СНІД – це хвороба лише наркоманів і повій. Але, на жаль, це явище поширилось на всі прошарки населення. Про те, як пройти безкоштовне тестування на ВІЛ за рахунок держбюджету, розповіла Кременчуцькій газеті медична сестра Кабінету довіри Марія Кірюхіна.
Після заповнення заяви (можна й анонімно, але тоді тест не видають на руки) та консультації медпрацівник бере краплю крові з пальця пацієнта. І за 10 хвилин уже можна дізнатися результат.

«Існує таке поняття, як серологічне вікно. Тобто людина вже могла заразитися, але аналіз ще не покаже цього, адже не виробилися антитіла. Триває це вікно від 3-х місяців до 1 року. Тому перевірятися потрібно систематично», – пояснила Кірюхіна.

Тож, якщо швидкотест дає позитивний результат, обов’язково проводиться ще один, більш чуттєвий. Базуючись на результатах уже двох позитивних аналізів, людину ставлять на облік. Додатково беруть кров із вени і відправляють у Полтаву, у СНІД-лабораторію.
Відповідно до Закону України (Про внесення змін до Закону України «Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення»), ніхто не має права примушувати людину перевірятися на ВІЛ. Але в обов’язковому порядку обстежують вагітних, щоб попередити зараження плоду.

«Зараз відбувається реформа медицини, і якщо раніше медичні програми писалися спеціально під СНІД-центри, Кабінети довіри, то зараз перерозподіляються кошти в сімейну медицину», – говорить Кірюхіна.

Однак вона впевнена, що допомогу інфікованим надаватимуть і надалі.

 

Як розповіла Кременчуцькій газеті лікарка сімейної практики первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) №1 Ольга Гордієнко, пацієнти зазвичай не знають про можливість безкоштовно за рахунок держбюджету перевіритися на ВІЛ-інфекцію у свого сімейного лікаря.

«Скористатися тестом може кожен бажаючий. Але, якщо у пацієнта є індикаторні захворювання, як-от туберкульоз, гепатити, різні виду герпесу, грибкові захворювання та інші, лікар вже рекомендує перевіритися на ВІЛ», – пояснила Гордієнко.

За її словами, швидкообстеження у 2018 році у ЦПМСД №1 пройшли 150 чоловік, а у 2019 – вже близько 50.

Не ставити хрест на собі

Перевіритися на ВІЛ-інфекцію можна як у сімейних лікарів, так і в кабінеті Довіри. Саме тут, крім тестів, проводяться роз’яснювальні бесіди, надається психологічна допомога і підтримка. Медпрацівники кабінету Довіри допомагають пацієнтам адаптуватися і зрозуміти, що позитивний результат - це ще не смертельний вирок.

«Дізнаючись діагноз, людини впадає в шоковий стан, це - стрес, незнання, як далі жити. Хтось починає відразу панікувати, хтось виражати бажання звести рахунки з життям», - поділилась досвідом психолог Нанарова.

За її словами, кожній людині потрібен різний відрізок часу для адаптації, щоб зрозуміти, що із статусом ВІЛ-позитивної особи можна жити повноцінним життям.

Звернутися за допомогою до Кабінету довіри, що знаходиться у комунальному медичному підприємстві «Лікарня Придніпровська» за адресою вул. Леонова, 12, каб.41 та 45, можна з 8.00 до 15.12 щодня, крім суботи та неділі.
Тел. 76-36-34, моб. 098-154-0816.

Діти і хвороба

У Кременчуці на обліку знаходиться п’ятеро ВІЛ-позитивних дітей. Як розповіли в кабінеті Довіри, більшість з них народилися приблизно в 2004-2005 роках, коли в Україні не проводилися обстеження вагітних.

«Це звичайні діти, які ходять до школи. Батьки можуть навіть не повідомляти в навчальні заклади про статус своїх чад. Однак толкові дорослі мають обговорити цей момент із педіатром та шкільним лікарем», - наголосила Кірюхіна.

Спеціалісти кабінету Довіри розповіли, що дітей, народжених від ВІЛ-позитивних батьків, ставлять на спеціальний облік у педіатра. В три місяці таким пацієнтам проводять перше обстеження, друге – в шість місяців. Якщо ж ці результати негативні, то дитя вважається здоровим. Однак, ще у 18 місяців медики здійснюють заключний аналіз, за результатами якого дитину можуть зняти з обліку.

Невигадані історії

1. До кабінету Довіри якось звернулася молода пара, мовляв, планують одружитися і хочуть дізнатися про стан здоров'я один одного. Здавши кров на визначення ВІЛ-інфекції, захворювання у жодного із закоханих тест не виявив.

2. Під час обстеження у молодого мешканця сусіднього району результат обстеження виявився позитивним. Чоловік також повідомив, що у нього є 9-місячна дитина, яку мама годує грудьми. З дружиною вони вже й встигли розійтися. Як виявилося, вона теж ВІЛ-позитивна. У Полтаві встановили, що дитина має негативний результат. Малюку припинили грудне вигодовування. Є всі шанси, що маля залишиться здоровим.

3. Жінка у віці 30+, коли дізналася про свій статус, то як і більшість, поставила хрест на особистому житті та на сім'ї. Склалося так, що вона в той період познайомилася із чоловіком, учасником АТО. Вони разом пройшли курс консультацій та одружилися. Жінка приймає терапію і в 38 років народила свого первістка.

4. Недавно до кабінету Довіри потрапила дівчина, яка обстежувалася в Кременчуцькому обласному шкірно-венерологічному диспансері. В неї була алергія на тварин. Побачивши оголошення про тестування на СНІД, просто прийшла для себе перевіритися. Її аналіз виявився позитивним. Психологу довелося приводити дівчину до тями.

5. 30-річний чоловік, який мав статус ВІЛ-позитивного вже близько 10 років, лікував хворобу шлунку у приватного лікаря. Але лише через деякий час лікування повідомив про свій статус. В результаті подальшого обстеження у хворого виявили туберкульоз. Чоловіка відправили в Кременчуцький обласний протитуберкульозний диспансер, де він незабаром і помер.

Попереджений - значить озброєний

Щоб убезпечитися від ВІЛ-інфекції, перш за все, необхідно вести здоровий спосіб життя.

«Якщо знаєш шляхи передачі, то можеш попередити зараження», - зазначила Кірюхіна.

Тож, щоб уникнути негативних наслідків, регулярно проходьте перевірку разом зі своїм партнером, щонайменше раз на рік. Стежте також за відкритими ранами, оскільки вони підвищують ризик поширення вірусу.

Не користуйтеся загальними голками або іншим медобладнанням. Таким чином людина піддає себе та інших на ризику зараження СНІДом.

Використовуйте презервативи, адже вони є ефективним засобом захисту від багатьох інфекцій, що передаються статевим шляхом, зокрема, ВІЛ.

Словник

СНІД, або Синдром набутого імунодефіциту — важке інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), який вражає імунну систему людини, знижуючи при цьому протидію організму захворюванням.

ВІЛ - вірус імунодефіциту людини, що зумовлює захворювання на ВІЛ-інфекцію.

ВІЛ-інфікована особа - особа,  в організмі  якої  виявлено ВІЛ, але яка перебуває у стані безсимптомного носійства ВІЛ.

ВІЛ-статус особи - стан організму особи стосовно відсутності чи наявності в ньому ВІЛ: негативний ВІЛ-статус особи характеризується відсутністю в її організмі ВІЛ, позитивний ВІЛ-статус особи характеризується наявністю в її організмі ВІЛ.

Опортуністичні інфекції (ОІ), пов'язані з ВІЛ - це клінічні синдроми, які виникають внаслідок порушеного імунітету на пізніх стадіях ВІЛ-інфекції. Ці захворювання найчастіше зустрічаються в пацієнтів, які не лікували ВІЛ-інфекцію або у випадках неефективної антиретровірусної терапії.

Серологічне вікно - період, коли вірус ВІЛ уже присутній в крові, а антитіла ще не з'явилися, називається «серологічним вікном». В період «вікна», незважаючи на високий вміст ВІЛ у крові, тест буде негативний, тобто псевдонегативним. Але в даний період інфікована людина вже може передавати вірус іншим людям.

Антиретровірусна терапія (АРТ) — специфічне лікування ВІЛ-інфекції, спрямоване на максимальне пригнічення реплікації ВІЛ в організмі, яке призводить до відновлення клітин імунної системи і покращання стану/якості життя хворого та подовженню тривалості життя. АРТ розглядається як етіотропна терапія (лікування, спрямоване на усунення причини виникнення захворювання) ВІЛ-інфекції.

Нагадаємо, 1 тис. 142 особи на Полтавщині хворіють на СНІД.

Кременчук не входить до території з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції.

 

Тетяна Красельникова

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться