Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 25 Березня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Небажана вагітність: краще запобігти, ніж позбавлятися

Ми в Telegram

28 лютого 2021 09:00

Такий серйозний вчинок як аборт зазвичай доцільніше і можна попередити, завчасно вдавшись до прийнятного методу контрацепції.

Вперше за останні 20 років цієї зими під двері Кременчуцького перинатального центру підкинули немовля. Новонароджену дівчинку на ім’я Мішель, як виявилося, залишила 32-річна мати, яка вже має дітей.

А ще напередодні нового року на Полтавщині сталася подія, яка сколихнула всю країну. Новонароджене маля опинилося у відрі з нечистотами, а юна породілля стверджувала, що воно просто випало з неї. Однак односельці переконані, що мати навмисно вбила своє дитя. Серед низки страшних історій згадується і та, коли у лютому 2021 року у Рівненській області породілля начебто загорнула новонароджену дитину у рушник і в пакет, а потім поклала до морозилки. Жінка народжувала вдома, на обліку ніде не перебувала.

Так, хтось не може дочекатися, коли в сім’ї з’явиться дитя, а для когось це неприємна несподіванка. Через різноманітні причини – соціальні, матеріальні, психологічні – жінки не хочуть, не готові вагітніти або позбуваються вже народжених дітей. Спеціалісти радять дослухатися до своїх відчуттів.

«Час після народження дитини – один із періодів найбільшої вразливості для жінки. Різка зміна гормонального фону, адаптація до нової ролі та потреба перебудовувати стосунки в парі відповідно до нових обставин, брак сну й можливості побути наодинці, а також відповідальність за життя та здоров’я маленької людини впливають на емоційний стан не найкращим чином. «Бебі-блюз» або післяпологовий сум є варіантом норми й за достатньої підтримки та уважності до потреб молодої мами з боку рідних минає протягом 2 тижнів. У той час як післяпологова депресія та післяпологовий психоз – це серйозні розлади, які, крім допомоги й розуміння в родині, вимагають втручання лікаря-психіатра. Тому так важливо не ігнорувати скарги на поганий настрій, слабкість, втомлюваність, відстороненість від малюка, невпевненість у своїх материнських здібностях. На жаль, стигматизація сфери психічного здоров’я часто заважає вчасно звернутися до психіатра чи психолога», – говорить психологиня Рена Джафарова.

Якщо ж жінка таки не готова стати матір’ю, то, певно, не варто й вагітніти?

Можливі варіанти, як убезпечитися від запліднення та скільки це коштує, дізнавалася Кременчуцька газета.

Не хочеш вагітніти – оберігайся

Дізнатися про засоби контрацепції на первинному рівні варто у свого сімейного лікаря, також за консультаціями можна звертатися у жіночі консультації чи до Центру планування сім’ї Кременчуцького перинатального центру ІІ рівня.

«Перед призначенням того чи іншого препарату необхідно з’ясувати у жінки , чи вона планує вагітніти взагалі, можливо, хоче стати матір’ю трохи згодом. Треба поговорити про стан її здоров’я, адже не всі контрацептиви підходять всім. Це справа індивідуальна», – говорить акушер-гінеколог Олена Рекечинська.

Вона розповіла нам про найбільш розповсюджені засоби захисту від небажаної вагітності.

Внутрішньоматковий контрацептив (ВМК, в народі – спіраль) – вводиться в матку та забезпечує протизаплідну дію, має високу ефективність і може залишатися упродовж 3-5 років, якщо немає протипоказань. Вартує сам пристрій від 200 до 2 тис грн, залежно від виробника і матеріалу.

Гормональна контрацепція застосовується жінками репродуктивного віку: таблетки (КОК – комбіновані оральні контрацептиви), пластирі, вагінальне кільце, ін’єкції, імпланти тощо.

Бар’єрні методи: презервативи, діафрагми, сперміциди (креми, гелі, свічки, вагінальні таблетки тощо).

Календарний метод: якщо жінка з релігійних чи інших переконань не може приймати контрацептиви, вона може визначити, який період є сприятливим для зачаття і у цей час утримуватися від статевих актів. Як розрахувати: від найдовшого циклу (кількість днів від початку однієї менструації до початку іншої) відняти 11 днів, а від найкоротшого – 18 днів. Проміжок між цими днями і є фертильним періодом (коли можна завагітніти).

Добровільна хірургічна стерилізація (жіноча чи чоловіча) – цей метод може бути актуальним для пар, які вже не планують мати дітей, адже він є незворотнім.

Перериваний статевий акт – лікарі не вважають цей метод дієвим, адже внаслідок нього спостерігається дуже високий відсоток вагітності.

Як зазначив завідувач центру планування сім’ї Кременчуцького перинатального центру ІІ рівня Сергій Наливайко, існують спеціальні інструкції, які допомагають визначати найбільш прийнятний метод контрацепції для пацієнтки, враховуючи її стан здоров’я.

Коли наважилася на аборт…

Якщо вагітність виявилася небажаною або жінка за певних причин хоче перервати її, вона може звернутися у жіночу консультацію або в центр планування сім’ї. Там пацієнтка отримає доабортну та післяабортну консультації, пройде лабораторне обстеження. Як розповів Сергій Наливайко, лікар перед проведенням аборту має поставити жінці такі запитання:

1. Чи планує вона зберегти вагітність, віддати дитину на усиновлення чи зробити штучне переривання?

2. Чи отримає підтримку, якщо вирішить зберегти вагітність або зробить штучне переривання?

3. Чи не примушують жінку до аборту?

4. Які причини підштовхнули до такого рішення (включаючи соціально-культурні та матеріальні обставини)?

Також на консультації лікар пояснює, як проходитиме процедура, які наслідки можливі та піднімає питання подальшого планування сім’ї.

Аборти на пізньому терміні

У 2020 році на 12-22 тижні за медичними та соціальними показниками штучно перервали вагітності 20 кременчужанкам. 15 операцій проведено у Кременчуцькому перинатальному центрі, 3 – у Полтаві, 2 – у Світловодську.

Ціна

Згідно з розпорядженням Полтавської обласної державної адміністрації про введення платних послуг, операція штучного переривання вагітності коштує:

- в амбулаторних умовах методом вакуумної аспірації у разі затримки менструації терміном не більше 20 днів – 675 грн;

- у стаціонарі до 12 тижнів вагітності з наступним спостереженням протягом доби – 800 грн.

Вартість вказана з урахуванням знеболення. Перед операцією у пацієнтки беруть мазок на визначення мікрофлори, а також аналіз на групу й резус крові – у вперше вагітних. Інші обстеження призначають за показаннями. Також зараз через епідемію коронавірусу пацієнткам необхідно пройти ІФА-тест на COVID-19 (120-400 грн).

Психолог радить

«Аборт належить до перинатальних втрат так само, як викидень чи мертвонародження. Тому природною реакцією є переживання горя. Оплакування неможливості бути матір’ю саме цієї дитини незалежно від причин – медичних чи соціальних – це процес, у якому дуже важливі співчуття та можливість поділитися своїми переживаннями», – говорить психологиня Рена Джафарова.

Нагадаємо, травма для тіла і психіки, або Чому жінки позбуваються небажаної вагітності

 

Тетяна Красельникова

 

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися