Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Среда, 23 Сентября 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Нововведення на ринку газу: кременчужани зможуть самостійно обирати постачальників

 

13 сентября 2020 09:00

В Україні 1 серпня запрацював ринок газу. А отже споживач може сам обирати собі постачальника. Кременчуцька газета дізнавалася, як це вплине на кременчужан, та на що слід звертати увагу при виборі постачальника.

Понад місяць тому в Україні значно спростилася процедура зміни постачальника газу для населення. Відтепер споживач зможе змінювати його в один клік: варто лише надіслати новому постачальнику заяву-приєднання.

«Все інше за вас зробить новий постачальник за допомоги сучасних інформаційних технологій», – анонсував раніше голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.

Теоретично здійснити в Україні цю процедуру зараз можна із понад 700 компаніями. Адже відтепер кожна з них має право працювати на роздрібному ринку.

Ціна в Європі та у нас

Змінювати постачальника газу в Україні не забороняли і раніше. Проте ця процедура була доволі бюрократичною і могла затягуватися на значні терміни, розповідає замдиректор департаменту житлово-комунального господарства Кременчука, депутат Валентин Курченко-Гай.

Крім того, тривалий час зміна постачальника була позбавлена сенсу, адже визначена урядом ціна газу була нижчою за ринкову, що також стримувало постачальників від роботи з побутовими споживачами.

«Зміна ж постачальника у Європі – звичайна практика. Так, щороку близько 20% споживачів постійно змінюють постачальника – залежно від ціни та інших умов», – розповідає він.

До 1 серпня цього року ціна газу для українців визначалася за формулою, закріпленою у постанові Кабінету Міністрів. Її вартість розраховував НАК «Нафтогаз України» і оприлюднював 22 числа кожного місяця. Ціна прив’язувалася до газових хабів Європи з урахуванням вартості доставки такого газу до України.

Оскільки газові ціни тепер держава не регулює, вони поступово прирівнюватимуться до європейських. Так само, як зараз вже європейськими є ціни на газ для комерційних споживачів.

Про ціни на газ для побутових споживачів у Європі можна дізнатися на ресурсі energypriceindex.com. Наприклад, у червні Швеції за газ сплачували 18 євроцентів за кВт/годину (62 грн/куб. м), в Бельгії 3,51 євроцента за кВт/годину (12 грн/ куб. м), а в Україні – менше, ніж 1 євроцент за кВт/годину (2,78 грн/ куб. м).

Алгоритм переходу

Щоб переукласти договір з іншим постачальником, вам необхідно заповнити та підписати заяву-приєднання до нього. Та надати новому постачальнику наступні документи:

- документи, якими визначено право власності чи користування на об’єкт (приміщення);

- документ, що посвідчує особу споживача (для громадян України – паспорт громадянина України, у тому числі ID-карта, або тимчасове посвідчення громадянина України; для іноземців та осіб без громадянства – національний паспорт або документ, що його замінює);

- реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті – серія та номер паспорта);

- належним чином оформлену довіреність на представника побутового споживача, уповноваженого представляти його інтереси під час процедури укладання договору на постачання природного газу (за необхідності).

Новий постачальник може додатково запросити у вас інформацію щодо вашого споживання газу та іншу інформацію на свій розсуд.

Після отримання документів потенційний постачальник упродовж трьох днів має визначитися, чи хоче продавати вам газ.

Все це, зазначають газопостачальники, за умови, якщо у вас немає попередніх боргів.

Що змінилося нещодавно

До 1 серпня на ринку природного газу працювало покладання спеціальних обов’язків. ПСО – це система, яка мала забезпечити кожного споживача газом. Увесь український газ викуповував оптовий постачальник газу і передавав ПСО-постачальникам, більше відомим як «газзбути».

Для всіх українців вони вважалися так званими постачальниками «за замовчуванням». І за законом не мали права відмовити споживачеві у поставці газу. Аналогічно і зараз, згідно з постановою Кабміну «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу», до травня 2021 року вони зобов’язані продавати газ споживачам природного газу без переукладання договорів.

Наскільки і кому це може бути вигідно

Такий перехід на сьогодні можливий як для мешканців квартир багатоповерхових будинків, так і для власників приватних будинків.

«Сьогодні ж це буде особливо вигідно для приватних споживачів – тих, хто витрачає газ на підігрів. А у випадку обрання нового постачальника зменшення витрат на тепло для них може варіюватися у межах 20%, а це на сьогодні виливається у тисячі гривень», – зазначив Курченко-Гай.

У Кременчуці наразі існує декілька компаній, які мають ліцензію та здійснюють продаж газу населенню. Серед них – і ТОВ «Кременчукгаз-постачання» та ТОВ «Кременчукгаз-Трейдінг», які вже працювали з приватними споживачами. ТОВ «Кременчукгаз-постачання» виконували функції ПСО.

«Проте не всі компанії, у яких є ліцензія, мають такий досвід роботи. Можливо, вони готові спробувати, а потім подумають. Адже ринок новий, і тут є свої ризики», – зауважує Курченко-Гай.

З тим, що віднині в Україні з’явиться фактична конкуренція між газопостачальними компаніями за споживача, погоджується і голова правління ПрАТ «Кременчукгаз» Богдан Оксененко.

«Є активні споживачі, які будуть з першого дня аналізувати ситуацію. А є інертні, які не будуть нічого змінювати. За допомоги цієї реформи у активних з’являється більше можливостей для переходу від одного до іншого постачальника», – аналізує він.

І вважає, що перехід до ринкової системи – це великий крок вперед для України, проте механізми реалізації цього переходу невідпрацьовані. Це може стати основою утворення бюрократичних схем.

За його словами, в Україні наразі не існує розвиненого біржового ринку природного газу як ресурсу. А газ Укргазвидобування, який раніше гарантовано йшов для забезпечення газом населення, наразі знаходитсья у користуванні Нафтогазу України, хоча повинен продаватися на біржі.

«Якщо буде зроблений штучний дефіцит ресурсу в країні, то ціна на газ буде підвищуватись. Я саме цього і боюся, щоб не було штучного дефіциту ресурсу, що може розбалансувати ринок. Ми зверталися і звертаємося офіційно через Асоціацію газового ринку України до уряду, щоб він врегулював питання продажу газу Укргазвидобування на біржі, і дуже сподіваємося на справедливе рішення. Звичайно, мене дуже турбує питання оплати за газ приватними домогосподарствами, адже постачальники природного газу в разі не оплати за газ будуть звертатися до Кременчукгазу з вимогою відключати боржників, а це болюче соціальне питання. Але ми як облгаз повинні діяти виключно в правовому полі і будемо дотримуватися тих норм, які уряд залишить», – наголошує Оксененко.

Нагадаємо, «Нафтогаз» підвищив ціну на газ для населення у вересні на 45%.

 

Ліна Романченко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться