Кременчуцька газета
Четверг, 10 Жовтня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Окуляри після 40 років – цілком нормально, або Як кременчужанам знову побачити світ в чітких формах

16 вересня 2024 08:30

Про те, що турбує багатьох.

Нерідко люди, які завжди мали чудовий зір, одного разу стикаються з проблемою, що перед очима нібито все пливе. При чому не десь далеко, а на відстані витягнутої руки. Тоді важко прочитати анотацію на товарі чи інформацію на ціннику або рецепт на ліки, або без помилок написати повідомлення в соцмережах, чи читати книжку. Все це відбувається після того, як розміняно п’ятий десяток. Не кожен наважується піти до лікаря, перевірити зір та замовити окуляри. І навіть, якщо це зроблено, то процес звикання до них є болісним і може розтягнутися на кілька місяців. По перше, людина соромиться, а по-друге, її це дратує. Тому дехто роками страждає, але окуляр не носить.

Чи варто себе так поводити та чому не треба відкладати похід до фахівця – з цими та іншими запитаннями «Кременчуцька газета» звернулась до лікарки-офтальмолога Марії Кустовської.

«Зниження зору після 40 років є досить поширеним явищем і зазвичай пов'язане з природними віковими змінами в очах. Ось кілька основних причин: пресбіопія, катаракта, зміни рогівки, макулодистрофія, сухість очей. Це відбувається у всіх, незалежно від статі. І є нормальним, природним процесом», – розповіла лікарка.

Вона вказує на симптоми, які можуть вказувати на потребу докорекції зору. А саме – позбутися розмитості, труднощів з читанням, напруження або втоми очей, двоїння в очах.

Окрім цього, треба розуміти, що ризик розвитку різних очних захворювань зростає після 40 років.

Чому профілактика така важлива

Аби потрапити на прийом до офтальмолога у комунальній установі, потрібне електронне направлення.

«Його треба взяти у свого сімейного лікаря. Але при невідкладних станах воно не потрібне, адже випадок є ургентним і потребує допомоги негайно», – акцентує Кустовська.

А ще після 40 років рекомендує перевіряти зір у офтальмолога один раз на два роки, навіть якщо немає явних проблем із зором.

«Якщо у вас є фактори ризику, такі, як сімейна історія очних захворювань, діабет або якщо ви вже носите окуляри чи контактні лінзи, лікар може порекомендувати частіші огляди. Якщо є будь-які симптоми, наприклад, розмитість зору, болі в очах, поява «мушок» або інших зорових аномалій, важливо звернутися до лікаря якомога швидше, незалежно від дати останньої перевірки», – зазначає фахівчиня.

Чи є якісь методи покращення зору після 40 років? Звісно, це питання цікавить багатьох, тому ми адресували його лікарці-офтальмологу.

«По-перше, збалансоване харчування: вживання їжі, багатої на антиоксиданти (вітаміни A, C, E), омега-3 жирні кислоти, лютеїн та зеаксантин. Це може підтримати здоров'я очей. По-друге, регулярні огляди у офтальмолога. Важливо регулярно проходити огляди, щоб вчасно виявляти та коригувати проблеми зі зором. Не треба забувати про захист очей від ультрафіолету. Використання сонцезахисних окулярів з UV-захистом може допомогти запобігти ушкодженням, викликане сонячним випромінюванням. Також пам’ятаємо про зволожуючі краплі. Із віком очі можуть стати сухими, тому використання штучних сліз або таких крапель може полегшити цей стан. Ці методи не зможуть повністю відновити зір, але допоможуть підтримувати його на належному рівні», – розповіла Кустовська.

Також варто відмітити, що людина з короткозорістю після 40 років одягає двоє окулярів, адже зір змінюється і поблизу.

«Ви можете замінити окуляри на лінзи, якщо не маєте серйозних захворювань очей, таких, як синдром сухого ока або алергії. Ці хвороби можуть ускладнити носіння контактних лінз», – ще одна з рекомендацій лікарки.

На ринок – за овочами, а не за окулярами

Коли людина зрозуміла, що без окуляр не обійтися, постає питання, де їх взяти. Звісно, можна придбати у магазинах різних дрібничок, мережі крамниць побутової хімії та косметики. І навіть на ятках на ринку, які розміщаються поруч із точками продажу овочів–фруктів. Іноді спостерігається цікавий процес, коли покупцю дають міряти різні моделі, при цьому необхідно прочитати уривок з газети. У яких окулярах зручно – ті й підходять. Але чи безпечно носити такі окуляри та чи допоможуть вони, або, навпаки, можуть нашкодити?

«Купувати окуляри на базарі може бути ризикованим, особливо, якщо йдеться про сонцезахисні чи коригувальні. Ось кілька причин. По-перше, відсутність сертифікації. Багато окулярів, які продаються на базарах, не мають сертифікації і не проходять перевірку якості. Це означає, що ви не можете бути впевнені в їхній ефективності. Низька якість матеріалів – ще один фактор ризику. Дешеві окуляри часто виготовлені з матеріалів низької якості, які можуть швидко зламатися або спричиняти дискомфорт під час носіння. Якщо говорити про сонцезахисні окуляри, то це і недостатній захист від ультрафіолету, що може призвести до пошкодження очей. Неточні лінзи та різна міжзінична відстань тощо», – розповіла Кустовська.

Готові окуляри продають і в оптиках міста. Але деякі спеціалізуються лише на виготовленні за рецептами від лікаря чи за результатами обстеження, яке проводять на місці за допомогою обладнання. У цьому випадку можна вибрати різні оправи, лінзи різних виробників та оплатити роботу майстра. Але налаштовуйтесь, що за готові окуляри доведеться викласти в межах 1 тис грн – за умови дуже простої оправи. В іншому випадку вони коштуватимуть кілька тисяч гривень.

Які захворювання очей можуть з’явитися після 40 років

З віком в людини можуть діагностувати різні проблеми із очима. Деякі з них:

1. Пресбіопія–вікова далекозорість, яка виникає через зменшення еластичності кришталика ока. Людям стає важче фокусувати зір на предметах, що знаходяться близько.

2. Катаракта–захворювання, при якому кришталик ока мутніє, що призводить до погіршення зору. Ця хвороба розвивається повільно, але з часом може призвести до значного зниження зору та навіть сліпоти (якщо вчасно не провести операційне втручання).

3. Глаукома–хронічне захворювання, при якому підвищується внутрішньоочний тиск, що може пошкодити зоровий нерв. Глаукома часто не супроводжується симптомами на ранніх стадіях, але у подальшому є ризик втратити зір.

4. Діабетична ретинопатія–це ускладнення діабету, яке впливає на кровоносні судини сітківки. Без лікування може призвести до сліпоти.

5. Макулярна дегенерація–захворювання, що уражує центральну частину сітківки (макулу), яка відповідає за чіткий зір. Хвороба може призвести до значного погіршення центрального зору.

6. Синдром сухого ока–з віком зменшується вироблення сліз, що може призвести до сухості очей, печіння, почервоніння та інших неприємних відчуттів.

7. Птоз (опущення повік)–вікове опущення верхніх повік, через яке зменшується поле зору.

8. Ретинальні розриви та відшарування сітківки. Якщо вчасно не вжити заходів, людина може втратити зір.

9. Зміни у склоподібному тілі, які можуть призвести до появи «мушок» або «павутинок» перед очима.

Що по чім (окуляри при короткозорості)

Окуляри в магазинах, як супутній товар – 70-80 грн

Окуляри, на ятках на ринку чи на вулиці – 200-500 грн

Готові окуляри в оптиках – від 600 грн

Окуляри на замовлення – від 1 тис грн до кількох тисяч гривень.

 

Олена Ліпошко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися