Кременчуцька газета
Середа, 17 Липня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Колишній боєць «Азову», фотограф Дмитро Козацький з позивним «Орест» про полон і сьогоднішніх полонених, Біблію та Перемогу

8 грудня 2022 14:15

Пряма мова.

21 вересня Україна повернула з російського полону 205 українських військових, зокрема, бійців «Азову». Серед звільнених — прес-офіцер полку Дмитро Козацький з позивним «Орест».

Саме його знімки стали символом незламності української нації і сьогодні кременчужани - представники ВПУ №7 та журналісти, змогли подивитися в очі цього Героя, в очі, які багато що бачили у полоні. Містяни майже годину спілкувалися з юнаком, який намагався зарядити оточуючих позитивом і налаштувати на Перемогу України!

Ця зустріч пройшла у Кременчуцькому Музеї військової історії, де експонуються фотографії «Ореста».

- Чому Ви взяли позивний «Орест»? - далі запитує головний редактор «Кременчуцької газети» Олег Булашев.

Виявляється, у полку «Азов» прийнято спілкуватися не по імені, а за псевдонімами і саме псевдонім «Орест» сподобався Дмитру, бо він асоціювався у нього з патріотом часів Майдану. Дмитро навіть готовий цим ім’ям у майбутньому назвати свого сина.

Але це в майбутньому, а журналісти Кременчука під час зустрічі більше питань задавали про минуле і чули розлогі відповіді.

Так Дмитро розповів, що потрапив до Азовсталі під час оборони Маріуполя. У самому місті він служив і навіть встиг придбати квартиру і зробити в ній ремонт. Загалом для Героя Маріуполь – це місце всього першого, у тому числі і перших стосунків.

«Коли місто оточили, всі почали стягуватися до комбінату. Там було місце оборони і командний пункт. Я там був у прес-службі»,- каже пан Дмитро.

Відповідаючи далі на численні запитання, він спростовував чутки, що на оточену ворогом «Азовсталь» ліки та їжу передавали за допомогою дронів.

«Такого не було. Прилітали 7 вертольотів і привезли нам старлінк, за допомогою якого у нас був інтернет і ми повідомляли новини. На вертольотах назад увозили поранених. Два вертольота збив ворог», - каже Д.Козацький.

Щодо того, як військові та цивільні харчувалися під час оточення, то стало відомо, що у них був невеликий запас харчів, який споживали дуже економно – харчувалися півтори рази на добу.

- Що вам там допомагало триматися? – запитує кореспондент телекомпанії Візит Анастасія Ушак.

- Не було іншого виходу. Якщо перестанеш триматися, то просто помреш! Не було іншого вибору, - коротко каже наш Герой і вже далі розповідає, що на початку війни він важив 65 кг, а після звільнення з полону став важити 51 кг.

При цьому він дякує патронатній службі Азову за меддопомогу та реабілітацію, яку вони організували після повернення з полону.

Володимир Поляков як справжній військовий, запитує у Дмитра, чи правильним було рішення здатися в полон і юнак каже, що підтримує в цьому командирів.

- Дякуючи цьому, захисники Азовсталі живі, деякі зараз знаходяться в жалюгідних умовах, але все робиться, аби їх витягнути з полону. Життя штука обмежена… -  каже Дмитро.

Спілкуючись з кременчужанами, Дмитро згадує, як перед здачею у полон три доби їх не обстрілювали і від цього стало легше, а вже у полоні його допитували.

- Застосовували фізичні тортури? - запитує Поляков.

- Я не хочу про це казати,- дипломатично відповідає юнак, але згодом каже, що у полоні і камері було 25 осіб, хоча вона розрахована на чоловік 10. Сиділи по черзі. Єдиною втіхою була Біблія. Він кожного вечора читав «Отче наш» з побратимами.

Уже далі розмова переходить на фотографії з Азовсталі, які зробив Дмитро. Він називає ці роботи своїм найлютішим репортажем, який показує неймовірну витримку бійців.

І дійсно, роботи фотографа неймовірні і він вже має спеціальну нагороду найпрестижнішої польської фотопремії Grand Press Photo 2022.

Нагородження сталося тоді, коли Дмитро був у полоні.

- На війні кожен має робити те, що може робити найкраще. Я це робив і в подальшому буду фотографувати – документувати російські злочини,- запевняє юнак.

Під час спілкування з кременчужанами далі спілкування заходить про сьогоднішніх полонених. Журналіст «Кременчуцького телеграфу» Альона Душенко запитує, чи слід зберігати тишу відносно тих, хто у полоні, або ж розповідати про них?

Дмитро вважає, що за погодженнями з рідними та військовими слід розповідати про полонених. Це важливо, щоб їх не забули і вважає, що публічність допомогла особисто йому у визволенні з полону.

А ще він каже, що ніколи не хотів стати військовим і у подальшому навряд чи пов’яже своє життя з цією професією. Але це буде вже після перемоги України.

Поки ж йому всі дякують за захист і роботи, намагаються з ним сфотографуватися, а Володимир Поляков попрохав на одній із світлин Дмитра залишити пам’ятний напис і автограф. Що написав на фотографії юнак, можна дізнатися, відвідавши Кременчуцький Музей військової історії на вул. Вадима Пугачова.

Бліц питання

Найбільший емоційний сплеск – коли 15 квітня у його бункер на Азовсталі прилетіла бомба і багато друзів загинули.

Позитивний сплеск – обмін полоненими і свобода.

Про погане – відповідь на це питання Дмитро залишив на потім.

Про приємне – Дмитро радий, що люди об’єдналися у спільній боротьбі за своє майбутнє.

Цитата

«Єдиною втіхою, знаходячись у камері, в полоні, була Біблія. Я кожного вечора читав «Отче наш» з побратимами. 17 чи 18 вересня звернувся до Бога: «Мама у мене завжди була віручою, наставляла на праведний шлях, й скоро був у неї День народження. Може я i не заслуговую, але мама заслуговує. Дозволь потрапити до мами на День народження». Власне за 15 хвилин, такого раніше не було, людей почали виводи з камер по якомусь списку. Дійшли до нашої камери. Я вже був готовий, що це скоріш обмін і це не просто так. На наступний день нас перевірили й почався процес обміну. 28 вересня я потрапив до мами на День народження», — каже Дмитро Козацький.

 

 

 

Олег Булашев


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися