Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Суббота, 28 Марта 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Перші призовники вже в строю – навчання завершилося, попереду служба


29 июня 2019 09:00

Під час весняного призову цього року військова частина 3059 Національної гвардії України, що базується у Кременчуці, вже поповнилася 16 новобранцями. Зараз тут чекають ще на 15 чоловік, які перебувають у навчальному центрі в Кривому Розі. Чи не вперше військовим пощастило служити майже вдома – всі призовники з Полтавщини, троє живуть у нашому місті.

Перша партія новобранців військової частини 3059 Національної гвардії України склала присягу 1 червня 2019 року. Позаду – два місяці навчання, тренувань і ознайомлення з фахом військового. Попереду – майже 1,5 роки строкової служби. Журналісти Кременчуцької газети побували в гостях у нацгвардійців і поцікавилися життям молодого поповнення.

 Як розповів командир навчального взводу старший лейтенант Андрій Лапа, хлопці прийшли з різним рівнем підготовки. Хтось був знайомий з азами військового фаху, а дехто й автомат Калашникова в руках не тримав. За два місяці, які вони провели в навчальному центрі в Кривому Розі, їм дали як великий об’єм інформації, так і інтенсивне фізично-спортивне навантаження. Новобранці штудіювали статут, навчалися стройовій підготовці, ознайомлювалися зі зброєю. Самі ж молоді нацгвардійці говорять, що, хоч два місяці проминули швидко, все одно час в армії і на «гражданці» тече по-іншому, адже знаходяться вони не вдома. Хоча в день, коли склали присягу, хлопці вже могли піти у звільнення, зустрітися з рідними. Далі така можливість буде 2-3 рази на місяць.

Реалії і перспективи життя строковиків

Призовний вік в Україні у 2019 році встановлено на рівні 20-27 років. Таким чином чоловіки цієї вікової категорії, визнані придатними до стройової підготовки і які не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов’язані пройти службу в лавах Збройних сил нашої держави.

Командир військової частини 3059 Національної гвардії України Євген Шульга нагадує, що раніше призову в армію підлягали юнаки віком від 18 років. Однак, незважаючи на підвищення вікових обмежень, пройти службу в армії на добровільній основі (за контрактом) вправі й молоді люди 18-19 років. Але для цього обов’язково потрібна ще письмова згода батьків.

Шульга запевняє: незважаючи на те, що їхня частина задіяна в операції Об’єднаних сил на сході країни, строковиків туди не посилають. Ці юнаки проходять службу у Кременчуці. Вже зовсім скоро вони будуть патрулювати місто, охороняти громадський порядок і т.п.

Військові строкової служби отримують 520 грн на місця і мають перспективу підписати контракт. Зробити це можна після 4 місяців перебування у лавах української армії. 

«Ось вони два місяці навчалися, два місяці прослужать – і мають право стати контрактниками. За цей час можна погодити всі необхідні документи», – розповідає командир.

І нагадує, що зарплатня військового-контрактника – в межах 10 тис грн. Також є можливість під час проходження служби безкоштовно навчатися в Академії Національної Гвардії України, здобуваючи фах військового.

«Радянщина» зникає з української армії

Під час відвідування військової частини журналісти Кременчуцької газети поцікавилися зокрема побутом новобранців. Нам показали кімнату для відпочинку. Рівні ряди двоярусних ліжок, ідеально чіткі лінії ковдр і подушок. 

«Так вони й досі їх рівняють дерев’яним кантом?» – питаємо.

На це командир частини Євген Шульга лише сміється. І показує ортопедичний матрац.

«Ось у ньому секрет. Як не застилай – буде рівно», – говорить.

Не могли ми не поцікавитися і тим, як годують кременчуцьких нацгвардійців. 

«У нас, як і скрізь в українській армії, розробляється різнопланове меню. Наприклад, на обід можна замовити суп, а можна борщ. Можна вибрати гречку, а можна макарони», – пояснює Шульга.

Цікаво, що нацвардійці можуть користуватися мобільними телефонами, але не смартфонами, а звичайними кнопковими. Армія все ж таки. 

Коли рідна оселя поруч – але за парканом

Як це – служити, коли за парканом – вулиці, якими ти ходив на роботу, до знайомих та  друзів? Це питання журналісти ставлять новобранцю Віктору Прокопенку. Сам хлопець родом із села Приліпка Козельщинського району, та перед призовом в армію жив і працював у нашому місті. Зараз тут мешкає і дружина новобранця. Віктор трудився на Кременчуцькому нафтопереробному заводі, тож район Молодіжного, де базується частина, йому добре знайомий – їздив повз на роботу. 

«Це було моє особисте рішення – піти служити в армію. Треба – то пішов, не ухилявся, не шукав якихось інших варіантів. Відслужу півтора роки, повернуся до дружини, піду далі працювати», – розповів Віктор.

А ось кременчужанин Євген Сушин розглядає строкову службу як майданчик для здобуття фаху військового. Він закінчив ліцей №30 у Кременчуці, і це була його мрія –  служити в армії.
Хлопці вже не дочекаються, коли підуть на патрулювання в місто, щоб пройтися рідними вулицями, побачити знайомі будинки.

Весняний призов у Кременчуці:

Станом на 18 червня призвано 69 чоловіків. Серед них:

- до збройних сили України – 36

- до Національної гвардії України – 18

- до державної прикордонною служби – 9

- до державної спеціальної автомобільної служби – 6.

Якою є відповідальність за ухилення від призову в армію

В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу: адміністративна і кримінальна. В якості адмінпокарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

- штраф від 85 до 119 грн – за перше порушення,
- штраф 170-255 грн – за повторне.

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за ст. 335 Кримінального кодексу України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років. Слід зазначити, що в більшості випадків покарання за цією статтею є умовним (але судимість буде).

Яким є термін служби в українській армії і призову на строкову службу в 2019 році

Згідно зі ст. 23 закону України «Про військовий обов’язок и військову службу», термін служби в армії становить:

- 18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти,
- 12 місяців – для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра.

Цього року в Україні передбачено дві хвилі призовів у армію – весняний та осінній: з 1 квітня по 30 червня – весняний, з 1 жовтня по 31 грудня – осінній. Зазначимо, що терміни проведення призовної кампанії на строкову військову службу визначаються щорічно Указом Президента України.

Протягом року призовну кампанію можуть продовжити будь-якої миті лише на підставі Указу Президента (приймати новий закон для цього не потрібно). Крім того, чинне законодавство дозволяє голові держави в будь-який момент оголосити позачергові і додаткові призови строковиків, наприклад, у Нацгвардію (літній призов) або прикордонну службу (зимовий призов).

Олена Ліпошко, фото автора

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться