Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вівторок, 20 Жовтня 2020
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Підземний Кременчук: техногенна катастрофа неминуча?

 
 

 

30 марта 2019 09:00

Майже 70% каналізаційної системи нашого міста – в аварійному стані. Понад 130 км міського водогону теж. Те саме і з тепломережею гарячого постачання. Зношеність систем не лише б’є по гаманцях місцевих споживачів, які вимушені компенсувати невраховані витрати, а й наближає місто до техногенної катастрофи.

В Україні лише 9% мереж водопостачання не є аварійними: їх термін експлуатації не перевищує 25 років. Про це на початку березня повідомила Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор проаналізував структуру та стан водопроводних мереж 47 підприємств-ліцензіатів, які є найбільшими виробниками та постачальниками води у своїх регіонах, у тому числі й комунального підприємства «Кременчукводоканал».
Зазначимо, останніми роками в нашому місті практично немає такого дня, аби не траплялася аварія на водогоні чи на мережах каналізації. Така ситуація і з мережами гарячого водопостачання чи тепломережею. Про це свідчать повідомлення «Служби допомоги мера кременчужанам», які з’являються на сторінці цього підрозділу у Фейсбуку.

5 тисяч гривень на ліквідацію аварії
У нашому місті 130,9 км мереж водопостачання – в аварійному стані. Це 29,9% усього водогону міста. З системою водовідведення ситуація ще більш сумна: 168,9 км труб є аварійними (69,5%). Також зовсім мало мереж водопостачання і каналізації, строк служби яких менше 15 років. Такі дані навели в адміністрації «Кременчукводоканалу» у відповідь на інформаційний запит нашого видання. 

Але у такій непростій ситуації, що зараз склалася, на заміну аварійного водопроводу в міському бюджеті Кременчука передбачено, як то кажуть, «краплю в морі».
1 млн 601 тис грн – це гроші, які планують витратити на заміну водогону діаметром 100 мм довжиною 1 км 180 м у пров. Солдатському. А ще 2 млн 500 тис грн. – на закупівлю запірної арматури.
Не більше коштів на весь 2019 рік передбачено й департаментом житлово-комунального господарства на заміну аварійних ділянок водопостачання та водовідведення. Це 1 млн 600 тис грн, яких може вистачити на трубопровід довжиною 1 км 500 тис м.
Це при тому, що минулого року на аварійні роботи на вищезгаданих мережах витратили понад 4 млн грн. Середня вартість ліквідації одного пориву складала 5 тис грн.

За даними «Кременчукводоканалу», за 2018 рік на водогоні міста зафіксовано 552 аварії, на мережі каналізації – 61.
Усунено 1 тис 577 підпорів (затоплення, засмічення труб тощо).

Що збираються ремонтувати за рахунок споживачів
Окрім грошей з міського бюджету, в рамках Інвестиційної програми «Кременчукводоканалу» в місті планують здійснити ряд заходів за рахунок коштів, закладених у тарифи на водопостачання і водовідведення. У питанні постачання питної води передбачені роботи із зниження питомих втрат ресурсів. А саме модернізація підвищувальних водопровідних насосних станцій (придбання 2 насосних агрегатів). А ще капітальний ремонт ділянки квартальної мережі водопостачання на вул. Бетонній діаметром 225 мм, довжиною 945 м. Заходи з водовідведення у рамках Інвестиційної програми спрямовані на підвищення екологічної безпеки та охорони довкілля. Це буде реконструкція напірного каналізаційного колектору від станції перекачки 15 до Крюківських каналізаційно-очисних систем: заміна трубопроводу діаметром 400 мм, довжиною 4 км 014 м.
Не можна забувати, що й досі за рахунок Інвестпрограми водоканалу фінансується проект «Розвиток міської інфраструктури»: погашають основну суму кредиту Міжнародного банку реконструкції і розвитку. Гроші брали на модернізацію систем каналізації і водопостачання.

Програми є – та чи достатнє фінансування?
154 аварійні ситуації трапилися у Кременчуці потягом 2018 року при випробуваннях теплових мереж під час підготовки до опалювального сезону та у процесі експлуатації. За цей період на виконання аварійних ремонтних робіт гарячого водогону і системи теплопостачання міста витратили 7 млн 336 грн. Комунальне підприємство «Теплоенерго» ліквідує аварійні ситуації власними силами. Вартість робіт з ремонту інженерних мереж теплопостачання та гарячого водопостачання визначається за багатьма факторами, серед яких протяжність аварійної ділянки, види ізоляційних матеріалів, необхідність асфальтування тощо. Про це йдеться у відповіді комунального підприємства на інформаційний запит Кременчуцької газети.
Директор «Теплоенерго» Віталій Одношевний нагадує, що на 2019 рік Програмою заміни аварійних ділянок інженерних мереж тепло- та гарячого водопостачання, яка була затверджена у жовтні минулого року на сесії міськради, передбачено 7 млн 631 тис грн. Ці гроші планують витратити на ремонт тепломережі. Ще 2 млн 335 тис грн – на заміну аварійних ділянок гарячого водопостачання, що в погонних метрах складає близько 8 тис 994 м (майже 9 км). Укласти хочуть як труби сталеві, так і поліпропіленові. У межах вищезазначеної програми передбачено виділення коштів з міського бюджету. Ще 3 млн 500 тис грн – у рамках Програми фінансової підтримки комунальних підприємств Кременчука на 2019 рік. Все добре, однак це лише, як-то кажуть, гроші на папері. І чи їх виділять – ось у чому питання. «Реалізація заходів програм відбуватиметься, зважаючи на строки фінансування з місцевого бюджету та реальних можливостей підприємства і фактичних надходжень коштів за надані послуги від споживачів», – повідомляє адміністрація «Теплоенерго».

На балансі «Теплоенерго» – 217 км 662 м трубопроводів інженерних мереж централізованого тепло- та гарячого водопостачання у двотрубному вимірі:
до 10 років – 20,05 км
до 20 років – 4,95 км
понад 20 років – 192,66 км

А тим часом за втрати платять кременчужани
Внаслідок зношеності мереж у нашому місті частина енергоносіїв втрачається дорогою до споживачів. Так енергетики розповідають, що мешканці з кожним роком споживають все менше тепла. Та те, що залишається незмінними – втрати теплоносія під час транспортування міськими мережами. Виходить, що кременчужани майже третину від оплати за теплоенергію спрямовують на «опалення вулиці» – тобто на покриття тепловтрат на мережах. У «Кременчукводоканалі» теж зазначають, що втрати підприємства при подачі води споживачам складають близько 28%.

На тлі постійного зростання тарифів об’єми капітального оновлення систем міського водопостачання та водовідведення чомусь зменшуються
Питання, про яке йдеться, небезпідставно нагадує велетенський айсберг, оскільки справжні масштаби катастрофи приховані і знаходяться поза полем зору пересічного містянина. Вже сьогодні кожен кременчужанин ризикує стати не просто свідком, а, без краплі перебільшення, жертвою комунального колапсу, який загрожує місту найближчим десятиліттям. Про це попереджає лідер громадської організації «Єдиний Кременчук», заступник гендиректора «АвтоКрАЗу», екс-віце-мер команди Олега Бабаєва Геннадій Музика.

«Якщо поглянути на ситуацію в ретроспективі, ми побачимо, що, починаючи з 2016 року, кількість аварій та пошкоджень на мережах з кожним роком невпинно збільшується у геометричній прогресії. У той час, як на тлі постійного зростання тарифів об’єми капітального оновлення систем міського водопостачання та водовідведення чомусь зменшуються. Злочинна бездіяльність та замовчування проблеми міською владою Кременчука призводить до того, що ступінь зношеності основних водогонів питної води, збудованих ще в кінці 60-х років минулого століття, фактично досяг 100%, тобто свого критичного апогею. Говорячи про нормативний строк експлуатації мереж, а це 25-30 років, з урахуванням зносостійкості матеріалів, які використовувалися в минулому, сьогодні 90% міського комплексу водопостачання, що включає в себе водоводи, вуличні, внутрішньо квартальні та дворові мережі, потребують негайної заміни, адже фактичний строк їх використання, подекуди перевищив 50 років. Якщо ж говорити про систему водовідведення, то важко навіть уявити, чим загрожує місту фізичний знос основних фондів каналізаційних мереж, резерви пропускної спроможності яких давно вичерпані. Я розумію, що в ХХІ столітті дуже складно і, здається, практично нереально усвідомити епідемічні та екологічні наслідки тотальної ненадійності роботи каналізаційних колекторів. Та все це, без перебільшення, має характер реальної загрози, порівняно з якою боротьба зі сніговими заметами, танення снігу, бурульки, та сезонні погіршення погодних умов не заслуговуватимуть жодної уваги. Якщо говорити безапеляційною мовою цифр, то загальна протяжність аварійної каналізації і непридатних для використання мереж водовідведення в місті складає близько 170 км при загальній довжині 270 км. Наведена інформація – це лише частина невтішної реальності в одному з напрямків комунального господарства, а також питання вибору для мешканців міста, що ж насправді важливо, і що дійсно заслуговує уваги, потребуючи негайного вирішення. Звичайно, фантастичне освоєння коштів міського бюджету в розрізі культурно-масових заходів, святкувань та різноманітних фестивалів дуже добре відволікає увагу (за банальним принципом «хліба та видовищ»). Проте вбивчі підвищення тарифів, також сумнівна якість навіть технічної води, що тече з кранів у помешканнях кременчужан, а також перспектива надовго стати заручниками нечистот чи припинення будь-якого водопостачання, має наштовхнути на думку кожного, хто, як і я, не планує залишати місто, де живуть наші рідні й близькі», – зазначив Геннадій Музика.

P.S. Коли готувався матеріал, стало відомо, що з резервного фонду міського бюджету Кременчука виділяють понад 3 млн 200 тис грн на невідкладний ремонт на території станції перекачки-1 на вул. Леонова, буд.1-В. Саме там трапилася аварія, яка може мати негативні екологічні наслідки для багатьох кременчужан. Про те, що на цій вулиці каналізаційна мережа в аварійному стані, в мерії говорили неодноразово.

Нагадаємо, у Кременчуці втрати води з мережі наблизились впритул до критичної позначки.

 

Світлана Павленко

Фото: Департамент житлово-комунального господарства

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися