Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 29 Січня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Платити чи не платити? Яка вона – оренда під час карантину

 

1 червня 2020 09:00

Кременчуцька газета на прохання читачів розбиралася у питаннях оплат на період вимушених обмежень.

Цьогорічні події навколо коронавірусної хвороби внесли свої корективи у плани, сподівання та життя кожної окремої людини та добряче вдарили по економіці країни в цілому. Багато підприємств та підприємців змушені були припинити свою діяльність, і лише із введенням послаблень від 11 травня деякі галузі «заворушилися».

Однак карантин не зняв з підприємців усіх зобов'язань, і навіть непрацюючі та «прогорілі» представники малого та середнього бізнесу мали сплачувати за площі, які винаймали.

До редакції Кременчуцької газети звернувся читач із проханням роз’яснити  питання орендної плати в такий нелегкий період.

У кожного – своя правда

«На «Придніпровському» ринку адміністрація вимагає провести часткову оплату (близько 50%) за оренду місця і магазини у підприємців за час карантину. Посилаючись на те, що ринок банкрут і з великими боргами перед містом за землю. Тому потрібно терміново погасити, або влада закриє ринок, і ви залишитеся без місця роботи!.. Люди платять оренду щомісяця, платять за електрику. Під час карантину ніхто не працював, чи правомірно вимагати оплату за місця?» – такий лист днями надійшов на адресу редакції (публікуємо в оригіналі).

Підприємниця Валентина* зазначила, що, дійсно, адміністрація ринку «Придніпровський» вимагає 50-відсоткову орендну плату за період простою.

«Якщо зазвичай платила близько 1 тис грн на місяць за місце, то зараз ця сума становить 500 грн. Ринок у тяжкому стані. Майже немає покупців», – говорить жінка.

Вона розповіла, що 19 травня у адміністрації та підприємців були збори, на яких вирішували, як виживати в цей тяжкий час. Тоді повідомили, що ринок – банкрут і має великі борги за землю.

А от Василь, підприємець з цього ж ринку, поділився, що зазвичай платить наперед. У травні він перерахував за червень 750 грн – в той час, як у попередні місяці ця сума становила 1 тис 500 грн. У квітні за травень не платив нічого.

Щоб розібратися у ситуації, за коментарем ми звернулися до голови громадської організації підприємців «Народна рада», першого віце-президента Всеукраїнської організації «Український ринок» Андрія Огороднікова.

«Орендну плату на період карантину ніхто не брав у людей на «Придніпровському» ринку. Держава обманула всіх підприємців, обіцяючи на період карантину скасувати податок на землю і оренду. А насправді всі платежі, якими обкладали підприємців, збереглися», – розповів Огородніков.

Він пояснив, що ринок пішов на карантин 17 березня, зачинивши свої ворота. Територія та майно підприємців були під охороною, здійснювалася оплата за електроенергію, воду й каналізацію та деякі дріб’язкові розтрати, як то корм для собак та інше. Таким чином, частину витрат на час закриття ринку на карантин підприємство розділило з підприємцями.

«Адміністрація ринку провела зустріч із правлінням «Народної ради» і цифрами обґрунтувала виставлені рахунки. На кожного винаймача за майже два місяці простою припадає по 420 гривень. Всі ми розуміємо – зупинити роботу підприємства можна за кілька годин, а ось запустити в налагодженому раніше ритмі – важко. Але нашим підприємцям це не вперше: в 90-ті витягли країну з ями, з 2014 року збирали допомогу бійцям і на передову відвозили своїм транспортом. Зараз впевнені: все у країні налагодиться, для нас найголовніше, що робочі місця у нас є. А «Придніпровський» працював і працюватиме», – сказав Огородніков.

Він розповів, що на ринку діє абонементна система, а в лютому заплатили за березень лише 40% орендарів. Тож, у травні з них вирахували переплату за 6 робочих днів (у березні працювали лише 17 днів) і зменшили абонемент на червень. А ті 60%, які вчасно не внесли оплату, оплачують абонемент повністю.

«Дійсно, ринку дуже складно зараз через неплатежі, але ж і підприємцям нині тяжко, вони пройшли через карантин», – зазначив голова «Народної ради».

Закон у поміч – чи камінь спотикання?

Верховна Рада 30 березня звільнила наймачів від плати за користування майном з моменту встановлення карантину Кабінетом міністрів 11 березня до його завершення. За відповідний законопроект №3275 проголосували 312 депутатів. У законі є норма, згідно з якою орендаря МОЖЕ БУТИ звільнено від плати за користування майном на час карантину у відповідності з ч. 6 ст. 762 (плата за користування майном) Цивільного кодексу України.

Тобто винаймач може звернутися до орендодавця з проханням про зменшення або звільнення від плати. А там вже – як власник майна вирішить. Захоче – позбавить підприємця тяжкого тягаря. Не захоче – не позбавить. Про автоматичне звільнення від орендної плати не йдеться.

«Коли закон карантинний готували, узгодили саме той проект, де було вказано, що підприємці обов’язково звільняються від оплати оренди за землю і приміщення комунальної та державної власності. Однак вийшов документ, в якому додали слова «може бути звільнений». Але ж куди звільняти, коли й так є недоотримання у бюджет? Зараз жоден населений пункт не відмовляється, щоб їм платили за землю, вони вимагають оплату, тобто гроші, які мала субсидувати держава», – прокоментував Огородніков.

Говорять кременчужани

Приватний нотаріус Яна розповіла, що їхньої галузі не було в переліку тих, кому можна працювати під час карантину, тож власник приміщення зробив значну знижку за оренду. І якщо в березні вона була символічною, то у квітні сягала 65%.

Микола працює в ІТ-сфері. На період обмежень він увів для підлеглих триденний режим роботи. За його словами, власнику офісу пропонували зробити знижку в орендній платі, однак він не погодився.

На період карантину свою роботу призупинили й улюблені заклади жінок – перукарні, салони краси і т.п.

«Із власником приміщення ми домовилися про скасування орендної плати», – розповіла господарка перукарні Альона.

Майстер епіляції та шугарингу Марина почала винаймати кабінет якраз перед початком введення обмежень за 1 тис 800 грн на місяць. На період карантину їй знизили вартість до 200 грн на місяць – платила лише за збереження її особистих речей. До того ж, за словами містянки, вона втратила можливість оформити документи як приватний підприємець. Тож, виходить, що через вірус не отримала ні заробітку, ні офіційного статусу.

* Імена змінено з етичних міркувань.

 

Тетяна Красельникова

Фото Кирило Воронцов

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

 

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися