Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 4 Июня 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Провести в останню путь

 

17 мая 2020 08:30

Скільки коштує похорон у Кременчуці.

У Кременчуці, згідно зі статистичними даними, щороку помирає понад 3 тисяч осіб. Родинам померлих, яким доводиться займатися організацію похоронів, на допомогу прийти готові як спеціальне комунальне підприємство, так і приватні фірми. Але їхні послуги не безкоштовні. Проте вбиті горем люди зазвичай не думають про витрати. Та все ж таки, скільки грошей потрібно на поховання у нашому місті? Чи вистачить суми, виділеної державою, на все необхідне? І що треба передбачити при організації похорон під час карантину?

Комунальники чи приватники: хто пропонує ритуальні послуги в нашому місті

Похованням містян зокрема займається комунальне підприємство «Спеціалізований комбінат ритуальних послуг» (далі СКРП – авт.) і кілька приватних фірм. Їхні контакти легко знайти в інтернеті. Проте агентів-приватників можна зустріти вже в лікарні чи під час оформлення документів.

До речі, доки рідні не матимуть на руках довідки про смерть, організовувати похорони не беруться. (Оскільки свідоцтво про смерть нерідко видається вже після поховання). Хоча в деяких ритуальних фірмах його оформлення беруть на себе: звісно, за окрему плату. Проте варто знати, що такий документ безкоштовно видають у РАЦСі, а також у Кременчуцькому Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАПі).

Нерідко після похорону паперова тяганина у родичів не закінчується, адже потрібно оформити документи для отримання компенсації на поховання, а також вступ в спадок тощо. (Про такі компенсації розповімо згодом – авт.).

Від чого залежить ціна

18 кладовищ (2 діючі – Свіштовське та Деївське, а також 16 закритих) існує зараз у нашому місті. Місце для поховання, згідно з законодавством, надається безкоштовно. А ось за бронювання ділянки під майбутнє поховання поруч із могилою (якщо це потрібно – авт.) треба заплатити СКРП. Згідно з прейскурантом цін, встановлених підприємством, станом на 2 березня 2020 року оформлення такого місця коштує від 500 до 6 тис грн. Також у цього комунального підприємства можна замовити послугу догляду за могилою: 621 грн на два роки, а на 5 років – 750 грн. Схожу послугу готові надати і приватні фірми та особи. На сайтах безкоштовних оголошень є чимало відповідних пропозицій.

Щодо ціни на копання ями, то взимку вона вища, ніж влітку. Так могила, вирита в холоди механічним способом, обійдеться щонайменше в 240-300 грн (залежно від розміру). Вдвічі дорожчою буде могила, викопана вручну.
Також варто зазначити, що ціни на різні послуги під час поховання у вихідні чи святкові дні зростають порівняно з буднями.

Однак, як це не дивно, ціни на деякі послуги приватних ритуальних фірм нижчі, ніж на комунальному підприємстві.

А ось послуги кремації у Кременчуці не надають. В Україні є три крематорії: у Києві, Харкові та Одесі. (Тут вже інший набір ритуальних послуг і, відповідно, інша ціна – авт.).

При СКРП є стіл замовлень, куди можна звертатися у робочий час для отримання послуг. А ось дільниця перевезень померлих працює цілодобово. Приватні ритуальні фірми зазвичай працюють 24/7.

Не можна не згадати, що за перевезення померлого з лікарні чи з дому до моргу або бюро судово-медичної експертизи треба платити. Ціни різні. Приміром, з лікарні «Правобережна» (Раківка) до бюро СМЕ це коштує 1 тис 287 грн, з лікарні інтенсивного лікування «Кременчуцька» до моргу – 771 грн. За зберігання тіла в першу добу треба віддати 140 грн, а в наступні – по 27 грн. На кладовище везе вже катафалк – тут ціна різниться від вибору самого автомобіля, на якому пальному він їздить. За окрему плату можна взяти автобус чи мікроавтобус для супроводжуючих.

Що пропонують у ритуальних «пакетах»

Нерідко приватні фірми пропонують ритуальні послуги пакетами. Так, найдешевший «Соціальний» пропонують від 4 тис 500 грн. За ці гроші надають приблизний набір: труну дерев'яну, оббиту тканиною, похоронний комплект (покривало, подушка, церковний набір), транспорт (по місту), похоронна бригада, хрест могильний, вінок зі штучних квітів. У пакет «Стандартний» додано послуги священика, розпорядника похорону. Але ціна зростає на 1,5–2 тис грн. Найдорожчими є пакети, ціна яких стартує від 50-60 тис грн. Їх можуть називати VIP-пакет, «Пакет Повний +», «Еліт». Тут вже під час поховання серед іншого можуть пропонувати катафалк-лімузин, оркестр, оббивку могили тканиною або дизайнерські вінки.

До речі, якщо промоніторити сайти безкоштовних оголошень, то можна знайти і такі пропозиції, де за дві доби вручну під замовлення зроблять дизайнерську труну з дорогих порід дерева. Але коштуватиме вона вже 300-500 тис грн.

Кому і скільки мають виплатити на поховання

Сім’я померлого, який був офіційно працевлаштований, може отримати в бухгалтерії підприємства допомогу на поховання (згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). Також на роботі виплачують допомогу, якщо помер хтось із родини: діти, дружина або чоловік, батьки. У 2020 році сума такої матеріальної допомоги становить 4 тис 100 грн. На похорон пенсіонера в Пенсійному фонді виплатять суму в розмірі двох пенсій покійного, а «військовим» пенсіонерам – трьох пенсій. Гроші видадуть у день звернення. За гроші міського бюджету (згідно із Законом України «Про поховання та похоронну справу») безкоштовно організовують поховання учасників бойових дій та АТО, інвалідів Великої Вітчизняної війни.

Весь перелік пільгових категорій зазначений в Законі. Окремо затверджено і список безкоштовних ритуальних послуг в постанові Кабміну №1445 від 28 жовтня 2004 року. За гроші міста також ховають людей без певного місця проживання, одиноких і т.п. У тарифах СКРП також прописано розцінки на такі поховання.

Смерть під час карантину

Тимчасові обмеження, які ввели в Україні у зв’язку із непоширенням інфекції коронавірусу, відобразилися і на похованні. Міністерство охорони здоров’я радить дотримуватися низки рекомендацій при проведенні ритуальних обрядів. Зокрема під час прощання має бути не більше 10 присутніх осіб за умови одночасного перебування у приміщенні; не більше однієї особи на 10 кв. м; дистанція у 1,5 м між присутніми; не рекомендують цілувати покійника.

Якщо людна померла від коронавірусу, то її тіло вже в лікарні чи за місцем смерті працівники СКРП у спеціальних костюмах дезінфікують, запаковують в особливий мішок. Поховання відбувається у закритій труні і в спеціальному секторі Свіштовського кладовища.

Ритуал прощання проходить за участі найближчих родичів. Усі вони повинні мати засоби захисту та дотримуватися соціальної дистанції. Після похорон всіх цих людей на 14 днів відправляють на самоізоляцію під наглядом сімейного лікаря. На рівні міста встановлено, що поховання померлих із діагнозом чи підозрою на коронавірус має проводити лише СКРП, працівники якого мають спеціальні захисні засоби.

 

Світлана Павленко
* При підготовці матеріалу та інфорграфіки взято ціни з прайс-листа КП «СКРП» та інформація з сайтів фірм, які надають ритуальні послуги.

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться