Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 24 Січня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Щеплення: право вибору чи обов’язок?

 

22 лютого 2020 09:00

В Україні змінили підхід до вакцинації. Тепер остаточне рішення щодо щеплення приймає лікар – залежно від ситуації. Навіть якщо людина не уклала декларацію із сімейним лікарем, вона має право на захист від інфекційних хвороб. У тонкощах питання розбиралася Кременчуцька газета.

У грудні минулого року набрали чинності зміни до Календаря профілактичних щеплень та Переліку медичних протипоказань, затверджені Наказом Мінохорони здоров’я України від 11 жовтня 2019 року №2070. Оновлений перелік, який, як і раніше, діяв для дорослих і дітей, враховує сучасні міжнародні рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я. У ньому медичні протипоказання поділено на абсолютні та застереження від вакцинації.

Тепер остаточне рішення щодо щеплення приймає лікар залежно від ситуації. За потреби і за необхідності додаткових обстежень чи консультації іншого фахівця він скеровує пацієнта до профільного спеціаліста і за результатами приймає остаточно рішення.

Зазначимо, що календар щеплень для дітей не змінився. Як отримували діти щеплення проти 10 інфекцій, так і отримують. Про це нагадала заступниця директора з охорони дитинства та материнства ЦПМСД №3 Надія Боровик. Однак підходи до вакцинації оновилися.

«Тепер особи з гострими захворюваннями, що супроводжуються лихоманкою не вище 38 градусів, можуть бути вакциновані або вакцинуються одразу після одужання. Наприклад, якщо дитина хворіла і прийшла за довідкою в школу, готова приступити до навчання, то в цей день їй можуть зробити щеплення», – говорить лікарка.

Боровик нагадує, що під час вагітності протипоказано введення живих вакцин (наприклад, КПК – від кору, паротиту і краснухи). Також це актуально при імунодефіциті. Протипоказано щепитися і при загостренні хронічних хвороб. А при онкохворобах вакцинують через 6 місяців після хіміотерапії.

«Вакцинацію розпочинають із пологового будинку, коли дитина отримує перше щеплення проти вірусного гепатиту В та туберкульозу. Хочу сказати батькам, що профілактика вірусного гепатиту В так рано вводиться тому, що є велика ймовірність інфікування і шляхом медичних втручань, і через неблагополучне оточення. Тому важливо дитині отримувати щеплення згідно з календарем», – вважає Боровик.

За її словами, у Кременчуці не досягнуто 95% охоплення плановими щепленнями дітей по всіх вікових групах. Однак зробити це дуже важко (та за більшістю планових щеплень у Кременчуці охоплення вище 90%). Адже деякі батьки або мають перестороги і не одразу починають щепити дитину, або погоджуються вводити не всі препарати. Хоча весь останній рік у місті достатньо всіх вакцин. Якщо і виникали перебої, то в 2-3 дні, коли її постачали з Полтави.

Щеплення – поза школою

Надія Боровик серед іншого нагадує, що у школах зараз вакцинацію не проводять. Адже наказами Мінохорони здоров’я регламентується, що медичні профілактичні огляди школярів та інші маніпуляції відбуваються у присутності батьків. Хоча трапляються випадки, коли проводять щеплення і в навчальних закладах.

«Так минулого року в одній із кременчуцьких шкіл у учня виявили кір, то за згодою батьків провели масову вакцинацію. Для цього створили тимчасовий кабінет щеплення», – розповіла лікарка.

І нагадала про низку вимог до такого приміщення: там має працювати кваліфікований медпрацівник, у нього мають бути вусі необхідні для надання невідкладної допомоги засоби, а препарати необхідно зберігати у холодному місці. Тож зараз дітям вакцинацію проводять лише в таких кабінетах.

Відзначимо, що на планове щеплення проти інфекційних хвороб батьків запрошує медсестра, яка працює при сімейному лікарі чи педіатрі. Фахівець обстежує дитину і дає направлення.

«Зараз у Кременчуці добре налагоджено комунікацію між медпрацівниками і батьками, зокрема в питанні вакцинації», – говорить Боровик.

І відзначає, що кременчужани теж цікавляться і детально вивчають усі аспекти, пов’язані з плановим щепленням своїх малюків.

Питання, яке викликає дискусії

Нещодавно міністерка освіти Ганна Новосад озвучила ініціативу, за якою директори шкіл самостійно мають вирішувати, чи пускати невакцинованих дітей на навчання. Однак Боровик нагадує, що зараз немає проблем із тим, аби нещеплена дитина отримала середню освіту. Після того, як в Україні змінили закон про освіту, невакцинований учень може навчатися індивідуально чи дистанційно. Втім лікарка нагадує, що ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», яка передбачає, що дітям, які не отримали щеплень за Національним календарем, відвідувати заклади освіти не дозволяється, не скасовано.

«Тут просто питання, як виконується норма, навколо якої точаться дискусії. Траплялося, що батьки вигравали суди, і тоді дітей приймали до школи. Однак згідно зі змінами до закону, тепер здобувати шкільну освіту і не мати щеплення – реально. У нас у Кременчуці одна дитина займається вдома. Бо не щеплена. Тож є така практика», – розповіла медик.

Люди мають розуміти, що щеплення – не лише індивідуальний захист.

«Взагалі варто розуміти, що ми – відповідальне суспільств. І коли вакцинуються дорослі й діти, то захищаємося і самі, і тих людей, які не можуть отримати щеплення за станом здоров’я. Тих же людей з імунодефіцитом, онкохворих», – говорить лікарка.

Вакцинація дорослих

Обов’язковими для дорослих є щеплення проти дифтерії і правцю. Вакцинацію проводять підліткам у 16 років, а потім кожні 10 років (26, 36, 46 років і т.д. без обмеження віку). Про це повідомили в міському управлінні охорони здоров’я Кременчука у відповідь на інформаційний запит нашого видання.

Так у 2019 році проти дифтерії і правцю у Кременчуці щеплено 25 тисяч 213 дорослих мешканців міста. Це планова безкоштовна вакцинація. Проводять її за рахунок державного бюджету в кабінетах амбулаторій комунальних некомерційних медичних підприємств «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1,2, 3». Для цього необхідно звернутися до сімейного лікаря, який надасть роз’яснення щодо термінів та умов її проведення. Також цей медпрацівник проведе огляд, виміряє температуру тіла і надасть направлення на маніпуляцію.

Рекомендованими є щеплення проти кору, грипу, вірусного гепатиту В. Їх пропонують зробити людям із груп підвищеного ризику захворювання. До них належать військо службовці; медпрацівники; працівники поліції; особи та персонал у закладах виконань покарань; особи, які часто змінюють сексуальних партнерів та надають секс послуги. А ось щеплення проти гепатиту А рекомендовано персоналу установ громадського харчування та з обслуговування водопровідних мереж і водоочисних споруд; осіб, які спілкувалися із хворими на гепатит А. До речі, імунобіологічними препаратами для рекомендованих щеплень держава не забезпечує. Але їх можна придбати в аптечній мережі. А щоб зробити щеплення, також треба звертатися до сімейного лікаря.

Вакцину проти кору також рекомендують дорослим, які раніше не хворіли на це інфекційне захворювання, або не мають даних про вакцинацію. А саме медпрацівникам; освітянам; представникам силових структур, які часто їздять у відрядження і мають ризики інфікування.

І наостанок, про що варто пам’ятати: в Україні немає органів, які контролюють щеплення дорослих. Відповідальність покладена на сімейного лікаря, з яким підписана декларація.

Важливо знати

Людина, яка ще не уклала декларацію з сімейним лікарем, має право зробити необхідне щеплення, адже має право на захист від інфекційних хвороб. І це захист не лише її, а й оточуючих. Зараз переважна більшість кременчужан уклали декларації.

Нагадаємо, у Кременчуці 25% дітей до року зовсім не захищені від інфекційних хвороб.

Полтавщина забезпечена вакцинами проти дифтерії, правця та кору.

 

Світлана Павленко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися