Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
П'ятниця, 23 Липня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

«Стоп інфаркт»: кому рятуватимуть життя за рахунок міської програми

 

 

13 травня 2019 08:00

Кременчуцька газета продовжує з’ясовувати, хто може скористатися медичними послугами, за які заплатить місто чи держава. Також ми розбираємося в актуальності та необхідності однієї з таких програм.

На початку квітня 2019 року в районі Першого Занасипу водієві маршрутки стало зле прямо за кермом. Тоді медики екстреної швидкої допомоги щонайменше півгодини рятували чоловіка. Згодом його направили до комунального некомерційного медичного підприємства «Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька». Там хворому надали допомогу в рамках міської програми запобігання та лікування серцево-судинних захворювань «Стоп інфаркт» на 2017-2020 роки (коронарографія і стентування*).
Кременчуцька газета дослідила та ділиться із читачами тонкощами та особливостями функціонування цієї програми.
Хто отримає допомогу за рахунок міста
В Україні перше стентування коронарних артерій провели ще в 1996 році лікарі київського Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова.
У Кременчуці ж програма «Стоп інфаркт» почала діяти з 2017 року і поки що розрахована до 2020 року. Основна її мета – запобігання та зниження рівня захворюваності на серцево-судинні хвороби, інвалідності та смертності від усіх її ускладнень, а також збільшення тривалості й підвищення якості життя населення міста.


Операції на серці роблять лише в лікарні «Кременчуцька». За словами керівника установи Оксани Корлякової, за минулий рік тут провели 207 коронарографій та 114 стентувань, із них відповідно 172 та 101 – ургентно.


Згідно з відповіддю на запит нашої редакції до міського управління охорони здоров'я, у 2018 році на впровадження програми «Стоп інфаркт» з міського бюджету виділили 3 млн 380 тис грн. Стільки ж коштів передбачили і на 2019 рік.
Ще минулого року закупили три інфузійні шприцеві насоси (необхідні для того, щоб подавати лікарські розчини через катетер пацієнту). Але в поточному році на придбання будь-якого обладнання коштів з міськбюджету не передбачено.

Як пояснила лікарка-інтервенційний кардіолог КНМП «Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька» Надія Холодій, «Стоп інфаркт» – не для планових хворих, а для ургентних ситуацій.

«Пацієнти, у кардіограмі яких є зміни, що свідчать про закриту коронарну артерію, потребують термінового рентгенологічного дослідження артерій серця», – розповіла лікарка.

Ще один важливий пункт: скористатися міською медпрограмою можуть лише хворі, які мають кременчуцьку реєстрацію.

«У планових пацієнтів є час подумати – в ургентних цього часу немає. У них є ситуація, яка трапилася у даний момент, гостро і терміново», – зазначила кардіолог.

Вона наголосила: щоб зберегти життєдіяльний міокард (серцевий м’яз) хворого, фахівці мають провести необхідні процедури якомога раніше (в перші 12 годин недуги). Відтак Холодй закликала: якщо відчули біль у грудній клітині – терміново викликайте швидку допомогу.
І додала, що найбільш небезпечний фактор ризику інфаркту – це куріння.

На що можна розраховувати
Пацієнт, який підпадає під дію програми «Стоп інфаркт», може розраховувати, на те, що за кошти міськбюджету йому проведуть коронарографію, тобто діагностику та обстеження артерій серця. Також за необхідності хворий отримає один стент-каркас, який вводиться в артерію для того, щоб розширити її і залишити відкритою.

«Пацієнтів у рамках програми забезпечують медикаментами з розрахунку на три доби лікування. Перелік таких препаратів є у лікаря», – розповів в.о. завідувача кардіологічного центру КНМП «Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька» Петро Холодій.

За інформацією управління охорони здоров'я Кременчука, в рамках міської програми хворих забезпечують першочерговими медичними препаратами. Серед них: Ізокет, Натрію хлорид та Глюкоза (розчини для інфузій), Гепарин, Фленокс, Фуросемід, Кордарон (розчини для ін'єкцій), Тромбонет, Плавікс 300 мг, Кардісейв, Спіронолактон, Бісопрол (таблетки) та Стрептокіназа (ліофізілат для розчину для інфузій). Але цей список орієнтовний і може змінюватися в залежності від фінансування.
Додаткові медикаменти пацієнт купує за свій рахунок.

На спеціальному стенді на вході до кардіологічного відділення розміщено перелік препаратів для ургентної допомоги, які є в наявності. Оновлюється цей список кожні 10 днів.

«Інструмент для проведення коронарографії (його в рамках програми закуповує місто – ред.) одноразовий, виготовляється за нанотехнологіями, тому не може вартувати дешево. Сама ж процедура проходить під місцевим знеболювальним без загального наркозу, зазвичай через артерію на зап’ясті (променеву артерію) або через стегнову артерію», – пояснив Холодій.

За його словами, в рамках медпрограми на визначену суму місто закуповує послуги.

«Сердечні» життєві історії
Відчувши біль за грудиною, 36-річний кременчужанин прочитав в інтернеті, до чого це може призвести, і одразу викликав «швидку». Він не підозрював, що має ішемічну хворобу серця. Чоловіка госпіталізували та зробили операцію, після якої вже наступного дня він почувався задовільно.
Струшуючи цілий день з дерева горіхи, 32-річний чоловік ромської національності відчув біль у грудях. Лікарі «швидкої», яких він викликав, дали йому знеболювальне і відпустили, не знявши кардіограму. Згодом хворий самостійно звернувся до приймального відділення лікарні, де йому провели ургентну коронарографію. Під час операції, при відкритті артерії, пацієнт пережив дві клінічні смерті. Завдяки спільній праці кардіологів та реаніматологів чоловіка врятували та через деякий час успішно виписали додому.
Кременчужанка вирішила зекономити на субсидії, задля чого знялася з реєстрації в місті і переїхала жити в село. Через два тижні після цього у неї трапився інфаркт, відтак під дію програми «Стоп інфаркт» потрапити вона вже не змогла.

*Словник
Інфаркт міокарда – невідкладний стан, найчастіше викликаний тромбозом коронарної артерії. Це крайній ступінь ішемічної хвороби серця, який характеризується розвитком ішемічного некрозу (відмирання) ділянки міокарда, що виник внаслідок абсолютної або відносної недостатності кровопостачання у цій ділянці.
Коронарографія – метод рентгенологічного дослідження уражень вінцевих (коронарних) артерій серця. Суть маніпуляції полягає в тому, що за допомоги провідника рентген-контрастна речовина подається безпосередньо у просвіт вінцевих артерій. Після цього проводять серію рентгенівських знімків, на яких можна виявити наявність атеросклеротичних бляшок та ступінь стенозу, міокардіальних містків тощо.
Стентування – це підбиття спеціальної конструкції (стента) до ураженої атеросклерозом (повністю перекритої) ділянки артерії. Відбувається через пункцію артерії, процедуру контролюєть рентгеном. Потрапивши до потрібної ділянки, компактно складений стент розкривається за допомоги роздування спеціального балона. В результаті артерія збільшується, кровообіг відновлюється. За часом операція може тривати від 15 хвилин до двох годин. Процедура відбувається під місцевим наркозом, пацієнт залишається при свідомості. Якщо хворий приймає кроворозріджуючі препарати, підвищується ризик виникнення кровотеч. Про це необхідно повідомити лікаря до процедури.
Ургентний стан – стан хворого, який загрожує життю і потребує проведення невідкладних лікувальних заходів. «Ургентна» – це похідне слово від англійського urgent, що в перекладі означає «терміновий, екстрений, невідкладний».
Нагадаємо, міська програма протидії ВІЛ/СНІДу закінчилася – інфіковані залишилися.

 

Тетяна Красельникова

Фото Кирило Воронцов

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися