Кременчуцька газета
Середа, 21 Лютого 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Страхування для кременчужан: знову набуває актуальності і як покриває воєнні ризики

30 січня 2024 08:45

Дані послуги знову стають дієвими останнім часом.

Повномасштабне вторгнення росії на територію України суттєво вплинуло на роботу страхових компаній – більшість із них не витримали масового виїзду громадян за кордон, через що суттєво зменшилися страхові внески. Тим не менше, цей напрямок діяльності за останній рік в Україні поступово відновлюється. Адже громадяни, які повертаються з-за кордону, перейняли європейську практику та почали замислюватися про накопичення на майбутнє. Про це нам розповіла представниця однієї із міжнародних компанії, що працюють в Україні, Євгенія Космач.

«Відношення людей до страхування покращилося. Адже з 1 січня цього року почався новий виток пенсійної реформи, і люди розуміють, що їм потрібно самим відкладати собі на пенсію. Раніше вони думали, що в Європі велика пенсія, хоча насправді вона трирівнева. Тобто, це виплати від держави, якщо можна їх так назвати, але не дуже великі кошти. До цього додаються виплати фірми, де працювала людина. І третє – це те, що люди самі собі накопичили. Тобто, вони побачили, що така система працює вже багато років», – розповіла вона.

Як діє зараз

На сьогодні у громадян, які повернулися з-за кордону, уже не виникає питання, чи брати собі страховий накопичувальний поліс. Це така система накопичувальних страхових внесків, що дозволяє цілеспрямовано зберігати і примножувати кошти людини, а також застрахувати себе та своє життя від різних непередбачених обставин. Якщо ж постає питання про те, яку компанію обрати – переважно звертаються або до міжнародних компаній (у подальшій роботі яких не виникає сумнівів), або до великих українських компаній, які працюють вже понад 20 років та виплачують компенсації, незважаючи навіть на воєнний стан.

«Людина заключає з компанією договір. У ньому прописані страхові випадки, у разі виникнення яких передбачені певні суми компенсацій. Тобто, переважно є 7 або 20 критичних захворювань, такі як онкологія, інсульт чи інфаркт. Якщо стався такий випадок, фахівці страхової компанії консультують дії пацієнта в лікарні, пояснюють йому кожний крок, допомагають ухвалювати рішення, навіть у разі лікування за кордоном. У залежності від обраного договору, страхування гарантує отримання послуг діагностики та лікування:

- хірургія, променева, хіміо-, гормоно- та імунотерапія – при онкозахворюванні;

- шунтування коронарної артерії, заміна або відновлення клапанів серця, шунтування аорти, стентування, хірургія при порушеннях серцевого ритму – при кардіохірургії.

У когось це договір на компенсаційні 300 тис грн, у інших–на мільйон, на 5 млн грн. У мене от з'явилася клієнтка, у якої покриття витрат на лікування складало 5 млн грн. Тобто, ця людина сама обрала пакет, залежно від того, скільки коштів вона може сплачувати на рік», – розповідає страхувальниця.

Тож клієнт сам собі обирає суму платежів та можливої компенсації. Тут діє принцип: чим вищий річний платіж, тим може бути вища страхова виплата. В умовах страхового договору не останню роль відіграє вік людини: чим вона старша, тим більше ризиків на захворювання, а відповідно, сплата страхових внесків–більша.

Наприклад, для дітей переважно пропонують страховки від нещасних випадків: переломів, наслідків падінь, ударів тощо. Оплата за цю страховку варіюється в межах 400 грн/рік.

Громадянам середнього віку у пакет страхування включають і нещасні випадки, і раптові захворювання (тобто покривається лікування інсультів, інфарктів, інших раптових та невідкладних станів). Як нам стало відомо, досить часто людям компенсували кошти, що витрачалися на лікування гострих респіраторних захворювань чи грипу. Натомість у період ковідної пандемії з 2019 по 2023 роки лікування наслідків, що виникали після захворювання на COVID-19, у компенсаційних виплатах практично не передбачалися.

Проте є історії, коли страхові виплати покривають усі витрати людини, зокрема на діагностику та ліки. Відповідну страховку на її чоловіка оформлювало підприємство. Про таке страхування розповіла кременчужанка Олена.

«Він працює 9 років на одному і тому самому підприємстві та щорічно страхується. У середньому на рік на це витрачається близько трьох тисяч гривень. Для зручності цю суму їм розбивають на три платежа–раз у квартал. Страховка призначена як компенсація за ліки, що купуються в аптеці. У чоловіка вже багато років хронічна астма, яка не входить у страхову програму. Тому він отримує ліки по державній програмі «Доступні ліки». Але нещодавно чоловіку терміново треба було перевіритися на діабет. Він пішов до сімейного лікаря, а після направлення до ендокринолога йому провели всі обстеження та виписали ліки у приватній клініці. Пред’явивши чеки (за консультацію у лікаря, за купівлю ліків та обстеження), усі витрати покрили страховою компанією. Таким чином він отримав понад 6 тис грн», – її слова.

Накопичувальне страхування

Якщо ж розглядати звернення громадян, які повертаються з-за кордону, чи тих, хто оформлює страховку своїм дітям – переважно вони стосуються накопичувальних послуг.

Накопичувальне страхування життя – це поєднання страхування життя і здоров'я, з програмою накопичення, збереження і збільшення капіталу. На практиці це виглядає так: людина укладає договір зі страховою компанією на термін від 5 до 25 років. Згідно з умовами договору, упродовж певного терміну, страхувальник бере на себе зобов'язання щорічно сплачувати заздалегідь обумовлені страхові внески, а страховик зобов'язується застрахувати життя та здоров'я людини, а також зберегти та примножити її внески.

Як розповідають страхувальники, на Полтавщині до такого накопичення частіше звертаються при народженні або подальшому страхуванні дитини. Зазвичай, за таким договором виходить 400-500 грн/міс.

Таке страхування життя не варто зіставляти з іншими фінансовими інструментами: як банківські депозити, акції, облігації. Адже основне завдання накопичувального страхування життя – не дохід, а захист та створення «подушки безпеки». Це один з найбільш консервативних інструментів інвестування, який дає мінімальну прибутковість, але при цьому гарантує збереження коштів страхувальника, а також захист його життя та здоров'я.

«При ризиковому страхуванні, в разі настання страхового випадку, громадянин отримує велику разову виплату. При цьому, якщо страховий випадок не настав, то по закінченні дії договору, сплачений вами внесок залишається в страховій компанії, а вам для продовження або укладення нового договору потрібно робити новий внесок. Наприклад, людина заплатила за рік внески на покриття витрат на лікування певної хвороби або за конкретні страхові випадки. Припустимо, людина боїться, що захворіє на рак. Тому обрала онкопрограму на рік. Рік минув, і слава Богу, людина не захворіла. При ризиковому страхуванні наступного року їй обов’язково варто вносити повторний платіж. Якщо вона цього не зробить, грошей, які вона вносила раніше, ніхто не поверне. А в накопичувальних програмах люди свої гроші все одно не втратять, вони їх можуть забрати, але й з відсотком, як депозит», – роз’яснює страхувальниця.

Що думають кременчужани

Нещодавно на вулицях нашого міста ми попросили 10 кременчужан розказати, як вони ставляться до страховок. Лише одна жінка пригадала, що колись страхувала доньку у школі (яка, до речі, зараз за кордоном і теж застрахована). Всі інші респонденти повідомили, що зараз про страхування навіть не думали.

«Живемо одним днем», «Усі надії лише на Бога», «Таким не цікавилась», – такими були їхні відповіді.

Звернемо увагу, страхування від негативних наслідків воєнного стану (травмувань у разі ракетних прильотів тощо) раніше було більше виключенням, аніж нормою. Однак за кордоном та в Україні є компанії–лідери страхування, які покривають воєнні ризики. За словами страховиків, з початку повномасштабного вторгнення уже були виплати за такими випадками.

«Виплати були різні, в залежності від страхового пакету. Наприклад, за опіки або травми, були від 30 тис до 100 тис грн. За фактом смерті–від 300 тис до 2 млн грн», – коментує Космач.

Юристи звертають увагу, що сам по собі воєнний стан не є підставою для звільнення від виконання страховою компанією своїх зобов’язань. Однак є підставою для застосування інституту форс-мажору. 28 лютого 2022 року Торгово-промислова палата України на своєму сайті (ips.ligazakon.net) оприлюднила лист щодо засвідчення форс-мажорних обставин у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.

«Таким чином, настання форс-мажорних обставин може бути підставою для звільнення страхової компанії від відповідальності за невиплату страхового відшкодування за умови, якщо між форс-мажором та невиконанням зобов’язання страховика є причинно-наслідковий зв’язок», – пояснив юрист юридичної фірми «Правовий Альянс» Олександр Терпай.

Компанії – лідери страхування

У журналі про страхування «Forinsurer» опубліковано рейтинг компаній страхування життя за 9 місяців 2023 року.

Так, від страхувальників-фізичних осіб за цей час отримано 3 млрд 400 млн грн. Кількість договорів страхування, укладених упродовж перших 9 місяців 2023 року, перевищила 1 млн 180 тис, зокрема укладених на користь страхувальників – 1 млн 170 тис. Кількість фізосіб, застрахованих на кінець звітного періоду, перевищила 3 млн 920 тис чоловік.

Страхові виплати та страхові відшкодування клієнтам за 9 місяців 2023 року перевищили 840 млн грн.

 

 

Ліна Романченко

фото з вільних джерел інтернету


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися