Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Середа, 23 Червня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Торкнеться усіх: за воду і каналізацію платитимемо зовсім по-іншому

 

 

21 жовтня 2019 08:30

На операторів зовнішніх мереж (одним із них у нашому місті є комунальне підприємство «Кременчукводоканал») зараз на законодавчому рівні покладається низка обов’язків. При цьому державні нормативні акти регламентують кілька нововведень, які стосуються питань нарахування оплати послуг водопостачання і водовідведення для споживачів.

Будемо платити за воду за сусідів», «квартирний лічильник ніякої ролі відігравати не буде» – такі розмови почалися після того, як у червні 2017 року прийняли Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Згідно з ним, на УСІХ будинках мають встановити вузли комерційного обліку (ВКО), тобто побудинкові лічильники води. Роботи зобов’язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж. У нашому місті це комунальне підприємство «Кременчукводоканал». Змонтувати ВКО питної води в нежитлових будівлях мали до 1 серпня 2018 року, а в житлових – до 1 серпня 2019 року. Якщо підприємство не виконає вимог Закону, на нього накладуть штраф. Однак водоканали більшості українських міст (зокрема і Кременчука) не мають фінансової можливості здійснити оснащення усіх будівель у вищевказані терміни. Тому строки застосування штрафів відтермінували до 1 серпня 2020 року. Про це Кременчуцькій газеті повідомила комерційна директорка комунального підприємства «Кременчукводоканал» Алла Ганус.

Зазначимо, Закон регламентує облік фактично спожитих послух. Простіше кажучи, скільки мешканці будинку спожили води, за стільки й заплатили. І розрахунки за комунальні послуги мають здійснюватися тільки на основі комерційного обліку, тобто на основі показників саме побудинкового лічильника. І якщо ці пункти Закону не буде виконано, відповідатиме водоканал.

До речі, у Кременчуці для встановлення лічильників води на всі багатоповерхівки і житлові будинки приватного сектора потрібно 67 млн грн (зараз багатоповерхівки обладнані ними лише на третину). Для порівняння: цього року в міському бюджеті на ці потреби передбачалося лише 10 млн грн. Однак станом на поточну дату фактично виділили лише 212 тис грн. Останнім часом водоканал встановлює десь по одному лічильнику на тиждень. Тому зрозуміло: якщо не буде підтримки з міського бюджету, то підприємство не впорається.

Коли і кому доведеться платити «за сусіда»

Закон регламентує, як обліковуватиметься та розподілятиметься питна вода в будинках. Вона має «заходити» в дім лише через побудинковий лічильник. Далі розподіляється таким чином: по-перше, на ту, яку споживають мешканці у власних приміщеннях; по-друге, на потреби утримання будинку (полив дворів, газонів, прибирання будинків тощо); по-третє, для підігріву води (це лише за наявності індивідуального теплового пункту). Але сума рахунків усіх споживачів будинку повинна на 100% дорівнювати обліку питної води, що фіксується побудинковим лічильником. Тобто, якщо в підвалі тече труба і втрачається вода, то за неї заплатять мешканці. Якщо хтось поза лічильником незаконно бере воду, то за нього платять інші (це той випадок, коли доведеться платити «за сусіда»). До речі, зараз побудинкові лічильники надто чутливі, тож враховують найменші витрати води у той час, коли поквартирні не завжди обліковують воду, яка тече тоненькою цівкою чи капає. До того часу, як встановлять побудинковий лічильник, розрахунок споживання води може здійснюватися, як і раніше – за нормативами та з урахуванням показників поквартирних лічильників (у Кременчуці зараз 900 будинків без ВКО).

Як будуть нараховуватися платежі за споживання води

У багатоповерхівках, де встановлено лише загальнобудинковий лічильник (це гуртожитки), обсяг спожитої води, згідно з показниками приладу, розподілятиметься пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються послугами.

Якщо встановлено загальнобудинковий лічильник і в окремих квартирах встановлені індивідуальні, то мешканці таких квартир платять лише за показниками останніх. А ось ті кременчужани, які не мають індивідуальних лічильників, сплатять решту. Так, від показників побудинкового лічильника відрахують показники всіх індивідуальних, а залишок розподілять пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються послугами. Тепер мешканці будинку мають бути зацікавленими в тому, щоб усі, хто проживають тут, були зареєстрованими. Адже, приміром, у квартирі сусідки прописана одна особа, а живе 5 квартирантів – то споживання води збільшується. А якщо таких осель у будинку декілька? Звісно, за спожиті послуги всіх, хто живе у таких квартирах, платитимуть інші споживачі багатоповерхівки.

У випадку, якщо встановлено побудинковий лічильник води, та в усіх квартирах є індивідуальні, то передбачена наступна схема нарахування платежів за споживання холодної води. По-перше, враховують показники лічильників, що встановлені у квартирах. А потім від даних загальнобудинкового лічильника відраховують показники УСІХ поквартирних (зокрема на потреби будинку, про які згадували вище – ред.). Різницю, яку отримали, ділять на всіх мешканців будинку. Тобто людина платить за показниками свого поквартирного лічильника і частково відшкодовує суму втрат.

Нововведення, які торкнуться усіх споживачів води

 

Торкнеться усіх: за воду і каналізацію платитимемо зовсім по-іншому

 

Хто вже платить за показниками будинкових лічильників води

За словами Алли Ганус, зараз у Кременчуці, відповідно до укладених договорів, 104 багатоповерхових будинки розраховуються за показниками будинкового приладу обліку. 23 з них отримують рахунок за загальну кількість води за будинковим лічильником. А 81 багатоповерхівки отримують рахунок на різницю між показниками будинкового приладу обліку та сумарним споживанням води квартир (абонентів водоканалу). Інші платять за холодну воду або за квартирними лічильниками, або за нормами, встановленими на рівні міста.

Можна обрати індивідуальний договір – але якщо так вирішать на зборах

Варто зазначити, якщо власник квартири обере індивідуальну модель взаємовідносин із водоканалом, то підписати його він зможе, тільки якщо на загальних зборах співвласників багатоквартирного будинку 50% власників житла+1 (від загальної площі квартир і нежитлових приміщень) також вирішать обрати цей тип договору. Не може бути такого, що мешканці одного під’їзду погодяться на індивідуальні договори, а інші – на колективний.

Щоправда, передбачається можливість поквартирного опитування з отриманням дозволу на обрання типу договору.

Протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку складається згідно зі ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Його копії разом зі зверненням щодо обрання моделі взаємовідносин слід надати в канцелярію «Кременчукводоканалу». Телефони для довідок: (067) 535-94-89 – відділ приладів комерційного обліку, (067) 508-16-28 – абонентський відділ.

Уже зараз мешканці щонайменше 385 житлових будинків (де встановлені побудинкові лічильники) можуть проводити збори і визначатися з типом договору. Таке ж право має і решта споживачів, чиї будинки поки що без лічильників. На комунальному підприємстві зазначають, що ініціювати збори мають самі мешканці, оскільки фахівці водоканалу не в змозі охопити весь житловий фонд міста і стати своєрідними організаторами зібрань.
Якщо кременчужани, які мешкають у багатоповерхівках, до 1 травня 2020 року не визначаться із типом договору, то з кожним власником чи співвласником житла АВТОМАТИЧНО укладається індивідуальний тип договору. При цьому не передбачається обслуговування водоканалом внутрішньобудинкових систем (ця функція залишається у керуючих компаній, як це було раніше).

Торкнеться усіх: за воду і каналізацію платитимемо зовсім по-іншому

Плату за воду та абонентську плату розділили

Серед нововведень, які ще очікують на абонентів «Кременчукводоканалу» (що мешкають у багатоповерхівках), згідно з Законом України «Про житлово-комунальні послуги», є запровадження плати за абонентське обслуговування. Алла Ганус говорить, що кременчужани й раніше сплачували за це, адже складові абонплати входили в тариф на послуги для мешканців багатоповерхівок. Тепер цю суму просто виокремили.  Комерційна директорка «Кременчукводоканалу» нагадує, що мешканцям приватного сектора абонплату не нараховуватимуть.

А серед кременчужан, які мешкають у багатоповерхівках, сплачуватимуть її лише ті, хто обере один з індивідуальних типів договорів. Плата за абонентське обслуговування – це ЩОМІСЯЧНИЙ платіж (окремо від плати за воду) для відшкодування водоканалом витрат, пов’язаних із укладанням договору. В подальшому ці гроші витрачатимуть для здійснення розрахунків, розподілу обсягів спожитої води між квартирами багатоповерхівки, нарахуванням плати за послуги тощо. Крім того, до складу абонплати включено витрати на повірку квартирного лічильника води (зараз оплачує абонент – авт.). У разі укладання колективних типів договорів залишиться повірка поквартирних лічильників води за власний рахунок.

Розмір абонплати прив’язаний до розміру прожиткового мінімуму. Суму щомісячного платежу встановлює «Кременчукводоканал» згідно з наказом по підприємству. Вона не може бути більшою, ніж граничний розмір, визначений Кабміном. Орієнтована абонентська плата для споживачів Кременчука – 20-22 грн на один особовий рахунок на місяць.

Торкнеться усіх: за воду і каналізацію платитимемо зовсім по-іншому

За що платитимуть окремі споживачі:
- за послуги водопостачання, водовідведення
- абонентську плату
- відшкодування витрат за періодичну повірку вузлів обліку, їх обстеження.

Побудинковий лічильник вимагає додаткових витрат
Окрім усього, мешканці багатоповерхівок мають сплачувати послуги за періодичну повірку побудинкового лічильника. Плату нараховують раз на квартал (кожні три місяці) для всіх споживачів, незалежно від типу обраного договору. «Кременчукводоканал» вже розрахував цю суму по кожному будинку, де встановлено вузол обліку. І треба зазначити, що вона значно різниться. Так, приміром, мешканці 9-поверхівки можуть платити в межах 10 грн з квартири, а мешканці двоповерхівки – і 60-70 грн. Простіше кажучи, чим більше квартир у будинку, тим буде дешевше. Проект рішення про відшкодування витрат із обслуговування та періодичної повірки будинкових вузлів обліку оприлюднений на офіційному сайті Кременчуцької міської ради. Цю плату в нашому місті можуть ввести вже в першому кварталі наступного року. Тут варто зазначити, що законодавчо обов’язок обслуговування та заміни ВКО закріплений лише за водоканалом.

У цьому матеріалі Кременчуцька газета детально описала моделі взаємовідносин з «Кременчукводоканалом». Однак, окрім договорів на централізоване водопостачання і водовідведення, КОЖЕН споживач має укласти подібні угоди на теплопостачання і постачання гарячої води. І не обов’язково договори можуть бути однотипними. Приміром, на отримання послуг водоканалу в абонента може бути індивідуальний договір, а вже на отримання теплоносія – колективний. Та поки це стосується тільки споживачів «Теплоенерго».

 

Олена Ліпошко

Інфографіка Олександр Попенко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися