Кременчуцька газета
Субота, 22 Березня 2025
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ми в Telegram

Ви є тут

Третя платіжка за газ: що треба зробити кременчужанам, аби не залишитися без газу

25 листопада 2023 09:00

Найближчим часом в Україні планують ввести ще одну квитанцію за газ. Це оплата за утримання внутрішньобудинкових мереж. Чому цього раніше не було, а зараз все змінилось?

Україні плату за газ розбивають на три платіжки. І якщо раніше ми отримували лише дві з них: перша – за споживання самого блакитного палива, а друга–за доставку (розподіл) газу, то незабаром споживачі отримають третю платіжку – за обслуговування внутрішньобудинкових газових систем. Така норма регулюється новим Наказом Міністерства енергетики України №292 «Про затвердження порядку технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в багатоповерхових будинках». Про це повідомляють у ПрАТ «Кременчукгаз».

«Законодавство зобов’язує мешканців багатоповерхівок укласти угоди на техобслуговування (ТО) внутрішньобудинкових систем газопостачання зі спеціалізованим підприємством, а за їхньої відсутності – з Оператором ГРМ (у нашому місті–«Кременчукгаз», авт). Згідно із механізмом, розписаним у Наказі (який наведено вище, авт.), за укладеними угодами та сплаченими коштами, здійснюються роботи»,–розповідає голова правління ПрАТ «Кременчукгаз» Богдан Оксененко.

Він нагадує, що ще в кінці 2020 року законодавець зобов’язав співвласників будинку укладати угоди на ТО внутрішньобудинкових систем газорозподілу. Ще тоді йшлося про те, що його здійснюють коштом співвласників. І лише пандемія коронавірусу сповільнила втілення законодавства, а повномасштабне вторгнення росії в Україну зупинило процес. Тепер його відновлено.

Отже, відповідальність за експлуатацію та утримання в належному стані внутрішніх газових мереж, котлів, газових бойлерів, колонок, справності вентиляції у приміщенні покладена на співвласників багатоповерхівки, а у приватному житловому будинку та безпосередньо у квартирах – скоро ляже на їх господарів. У багатоквартирному будинку це стосується і мереж спільного використання.
Чому важливо проводити технічне обслуговування?

Лише за перше півріччя 2023 року аварійно-диспетчерська служба в оперативному порядку усунула 716 витоків газу на внутрішньобудинкових системах нашого міста. На це звертають увагу у ПрАТ «Кременчукгаз».

«Це питання безпеки. Із нашої практики, аварійних ситуацій, що трапляються на внутрішньобудинкових мережах, дуже багато. Щоразу ми реагуємо, припиняємо газорозподіл, ремонтуємо. Мешканці зі свого боку щоразу вимагають, щоб ми безплатно відновлювали газорозподіл. Але, відповідно до законодавства, передбачено, що це–відповідальність самих мешканців»,–наголошує Богдан Оксененко.

Від чого залежить ціна і які роботи мають виконуватися

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) наразі розробляє встановлення граничної ціни на послуги ТО, залежно від типу та терміну експлуатації будинку. Очікується, що в кінці листопада 2023 року документ буде ухвалений. Вірогідно, перша платіжка за техобслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання мешканцям багатоповерхівок може прийти у новому році.

Експерт в галузі ЖКГ Олег Попенко повідомив «Кременчуцькій газеті», що наразі назвати суми, які платитимуть містяни за обслуговування внутрішньобудинкових газових систем, ще не можна, бо методика розрахунків ще остаточно узгоджується, але він вважає, що в середньому мешканці двокімнатної квартири в місяць сплачуватимуть за нову послугу близько 100 грн.

Пан Попенко каже, що поки також узгоджується питання оформлення договорів з громадянами.

«Але я вважаю, що мешканці будинку мають провести збори. На них мають бути представники понад 50% власників квадратних метрів будівлі. Вони голосуватимуть, з якою організацією укладати угоду на обслуговування. У Кременчуці це може бути не лише «Кременчукгаз», а й інші організації та підприємства, які мають відповідні ліцензії»,- каже експерт.

«Згідно із чинним законодавством, «Кременчукгаз» буде зобов’язаний обслуговувати будинок, що не має сервісної організації. Міністерство енергетики зобов’язує «Кременчукгаз» протягом першого року здійснити обслуговування 100% багатоквартирних будинків. Далі діятиме певна періодичність, залежно від терміну експлуатації будинку: чим новіша будівля, тим рідше вона обслуговуватиметься. Відповідно до цієї періодичності, формуватимуться графіки», – пояснює керівник ПрАТ «Кременчукгаз».

Тож один раз на рік спеціалісти повинні здійснювати візуальний огляд газопроводів, перевіряти наявності вільного доступу до них, стану пофарбування і кріплень газопроводу тощо. У багатоквартирних будинках один раз на 6 місяців, а саме – до початку та після закінчення опалювального сезону, перевіряють на герметичність з’єднань газопроводів та газового обладнання. Однак у приватних будинках та квартирах така опція здійснюється вдвічі рідше – лише раз на рік.

Один раз на три роки (саме в міжопалювальний період) у багатоповерхівках випробовують на щільність під певним тиском ділянки газопроводів. Один раз на рік перевіряється працездатність запірних пристроїв, установлених на газопроводах. Здійснюється їх очищення від залишків корозії й мастила.

Відповідно до вимог та рекомендацій заводів-виробників, однак не рідше одного разу на рік, здійснюється ТО газового обладнання. А саме: прочищення пальників та системи видалення продуктів згорання газу, регулювання режимів роботи (подача води, спалювання газу), перевірка параметрів спрацювання автоматики безпеки та відповідності робочого тиску перед газовими приладами, перевірка щільності газових комунікацій та усунення наявних витоків газу. Щороку, одночасно з техоглядом газового обладнання, здійснюється перевірка наявності тяги в димових та вентиляційних каналах тощо.

Які роботи не входять до обслуговування внутрішніх мереж

Обслуговування лічильників газу, у тому числі його повірка, не входить до ТО внутрішньобудинкових систем газопостачання. Вартість саме періодичної повірки закладена до тарифу на доставку (розподіл) газу.

Якщо під час ТО буде виявлено відсутність тяги в димових та вентиляційних каналах, то за їх прочищення власникам доведеться заплатити додатково або оператору ГРМ, або іншій організації, що має дозвіл на виконання таких робіт. До відновлення тяги в димових і вентиляційних каналах постачання газу такому домогосподарству підлягає припиненню.

Роботи з ліквідації аварійних ситуацій теж не входять до ТО. Їх має здійснювати аварійно-диспетчерська служба Оператора ГРМ цілодобово та власним коштом.

Роботи з поточного та капітального ремонту, реконструкції, технічного переоснащення газових мереж у багатоквартирному будинку, а також газопроводів житлових та/або нежитлових приміщень також НЕ входять до ТО.

Наразі чіткого механізму укладання договорів не оприлюднюють. Ти­по­вий до­го­вір на ТО внут­рішньобу­дин­ко­вих га­зо­вих ме­реж для ба­га­ток­вартир­них бу­дин­ків не затверджений НКРЕКП. То­му ук­ла­дан­ня са­ме ти­по­во­го до­го­во­ру зі спів­влас­ни­ка­ми ба­га­то­по­вер­хівки є не­мож­ли­вим. Тож поки про припинення газопостачання не йдеться.

 

 

Світлана Павленко

за матеріалами ПрАТ «Кременчукгаз», РБК-Україна

 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися