Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
П'ятниця, 22 Жовтня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Відомі люди у Кременчуці

 

28 вересня 2021 08:30

Проїздом, у гостях чи у відрядженні – хто перебував у нашому місті з візитом.

Кременчуцька газета продовжує цикл публікацій на історичні теми, присвячений Дню міста, яке відзначатимемо 29 вересня. У №36 від 9 вересня ми розповідали, як Галина Брежнєва, донька тодішнього Генсекретаря Центрального комітету Комуністичної партії СРСР Леоніда Брежнєва, з шампанським і «розбірками» відвідала наше місто.
Цього разу згадуємо про інших відомих гостей Кременчука. Хтось був тут дуже давно, а чийсь візит і досі пам’ятають наші земляки. Дехто був проїздом, а дехто жив, працював і навіть закохувався тут.

Пушкін: відпочинок між поїздками

Двічі побував у Кременчуці відомий поет Олександр Пушкін. У Вікіпедії повідомляють, що він був у нас двічі: у травні 1820 року – дорогою до Катеринослава (нині місто Дніпро) і в серпні 1824 року – дорогою з південного заслання у Михайлівському. Поет зупинявся у будинку батьків свого друга по Царскосельскому ліцею Антона Антонович-Дельвіга. Дельвіг після закінчення навчання гостював влітку у Кременчуці і в листах запрошував Пушкіна до себе.

Шевченко: згадки про Кременчук у творах

Про перебування Тараса Григоровича в нашому місті документальних відомостей не збереглося. Але на підставі непрямих даних деякі дослідники висловлюють припущення, що це могло бути в 1843 і 1845 роках, під час подорожей митця Україною. У повістях Шевченка «Капітанша» та «Наймичка» згадується Кременчук.

Суворов: лікування у госпіталі

Одна із найстаріших будівель Кременчука – вежа спостереження за суднами – і досі розташована на березі Дніпра, на території колишнього військового госпіталю у парку «Придніпровський» – зараз там будівля Нацгвардії. Вежа є єдиним пам’ятником архітектури національного значення у Кременчуці. З нею пов’язано безліч легенд і пліток. Наприклад, легенда про те, що в розташованому поруч госпіталі лікувався сам Олександр Суворов і любив стежити за заходом сонця з цієї вежі. Однак є відомості, що Суворов, дійсно, лікувався у Кременчуці, але у госпіталі, який знаходився на території колишніх артскладів.

Утьосов: перетворення із Лазаря Вайсбейна

Театр мініатюр або «російсько-єврейський» почав працювати у Кременчуці 1912 року. Постійної трупи театр не мав – її кожен сезон підбирав антрепренер Шпіглер. Саме тут 109 років тому влітку на сцену вперше вийшов 17-річний актор з Одеси – Лазар Вайсбейн. Пропрацював тільки один сезон, однак успіх мав справжній. Мало хто знає, що саме у Кременчуці Лазар Вайсбейн змінив ім’я, під яким його тепер знає весь світ – Леонід Утьосов.

Спочатку йому запропонували співати в опереті аж за 65 рублів на місяць! Це при тому, що в Одесі за свої виступи він отримував сім. У нашому місті Утьосов моментально став улюбленцем публіки. Пізніше йому підвищили платню до 110 рублів. У ті часи в невеликих містах трупи змінювалися щороку, часом двічі на рік. Коли актори зібралися на прощальну вечерю, Утьосова душили сльози. Крім розлуки з театром, була ще одна причина, і звали її Розочка. Молодий Льоня був закоханий. Перед від’їздом на вокзал він довго стояв біля її будинку і все ніяк не міг відірватися поглядом від вікон.

Хрущов: отримав сніп кукурудзи

Побував у Кременчуці ще один генсек – Микита Хрущов. 29 липня 1962 року урочисто відкрили Кременчуцьку ГЕС, і він приїжджав на цю подію. У наше місто Хрущов прибув потягом зі своїми численними соратниками. Тисячі людей зустрічали візитерів. Дорогому гостю вручали хліб і сіль, величезний зелений сніп стеблин кукурудзи, увінчаний качанами. Із відеохроніки, яку можна знайти в інтернеті, видно, як кортеж високопосадовців рухається вулицею Першотравневою. А обабіч – живий коридор містян із квітами. Це був другий візит Хрущова в наш регіон, адже раніше він уже приїжджав сюди під час будівництва Кременчуцької ГЕС. Відомо, що ніяких об’єктів у нашому місті високий гість не відвідував, а ось на новозбудованій ГЕС був на мітингу із врученням нагород.

Сталін: ходив пішки до штабу

Радянський диктатор Йосиф Сталін теж відвідував Кременчук. І досі на вул. Академіка Маслова (колишній Радянській, а за часів візиту Сталіна – Докторській) зберігся одноповерховий будинок. В особняку фабрикантші Володарської (де тепер будівля Краєзнавчого музею) тоді розміщувався штаб Південно-Західного фронту. Сюди, з вул. Докторської, і ходив пішки Сталін. У Кременчуці він підписав директиву Революційної військової ради Південно-Західного фронту командуючому Першої Кінної армії про розгром Київської групи польських військ. 20 червня 1920 року Сталін повертається до Харкова. Газета «Комуніст» тоді писала: «Третього дня до Харкова з Кременчука повернувся член Реввійськради Радянської Республіки товариш І.В. Сталін. Він пробув на фронті близько трьох тижнів…».

Висоцький: концерт на острові

46 років тому влітку до Кременчука завітав Володимир Висоцький. Свідки тих подій живі й досі. Відомо, що приїздив відомий співак на запрошення першого секретаря міського комсомолу Миколи Гусєва. Артистів зустріли в київському аеропорту «Бориспіль», і поки везли в заброньований для них номер у готелі «Дніпровські зорі», надійшла команда концерти скасувати. Мало би бути 10 концертів (у Міському палаці культури та інших палацах міста), але вищі партійні чини з Києва виступ заборонили. Три дні Висоцький жив на квартирі в Миколи Гусєва. А концерт таки відбувся, але не в місті, а на острові Зелений, де було не надто багато шанувальників творчості легенди. Зараз на будинку, де жив Висоцький, встановлено меморіальну дошку.

Нагадаємо, як Галина Брежнєва гостювала у Кременчуці

Від мамонтів до унікальної кераміки: який він, стародавній Кременчук.

 

Стаття підготовлена за матеріалами Вікіпедії, сайту okrain.net.ua та спогадами очевидців

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися