Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 23 Жовтня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Використані маски ховають на Деївці: чи є більш розумні варіанти утилізації

 

19 вересня 2021 09:00

Одноразові маски та рукавички прирівняли до твердих побутових відходів. Їх вивозять на міський полігон разом із усім сміттям. Проте є приклади, коли засоби індивідуального захисту утилізують по-іншому.

Уже майже півтора роки через карантин, пов'язаний із коронавірусом, кременчужани вимушені користуватися захисними масками. Дехто віддає перевагу багаторазовим, інші носять лише одноразові. І за цей період останні вже використали приблизно понад пів тисячі масок (16 міс х 30 днів = 480). А якщо протягом дня маску змінювати кожні 3 години, то кількість збільшується втричі – і це вже буде півтори тисячі.

Зазвичай більшість масок опиняється у сміттєвому відрі разом із іншим непотребом. Проте є люди, у яких рука не піднімається це зробити.

«Моя родина використовує лише одноразові захисні маски. Ми закуповуємо їх оптом і використовуємо одну на день. Ну не довіряємо багаторазовим, та й прати їх не хочеться. Проте я розумію, що це додаткове сміття, як поліетиленові пакети. Тож не бажано викидати їх у смітник. Тому вже ось майже півтора роки я збираю використані маски в окремий сміттєвий мішок. Зібралося чимало. Цікаво, чи можу я здати їх десь на утилізацію?» – запитала у нас кременчужанка Марина.

Жінка окремо акцентувала увагу, що лише їхня родина на день використовує 4 маски, а на місяць – понад 120.

«Таких, як ми, багато. Ви подивіться на тих пасажирів тролейбуса. Переважна більшість – в одноразових масках. Це скільки їх потрапляє у смітник!» – говорить жінка.

У кременчужанки одне запитання: що їй робити із запасом використаних масок, аби їх утилізувати із мінімальною шкодою для довкілля?

Під час карантину сміття побільшало

Ми запитали у керівництва «Кременчуцького комунального автотранспортного підприємства 1628» (КАТП 1628, займається вивозом і утилізацією сміття), чи збільшилася у місті кількість непотребу з березня 2020 року, тобто з початку карантину, і чи окремо утилізують використані засоби індивідуального захисту (ЗІЗ).

У відповідь на інформаційний запит нам повідомили, що за цей період побутового сміття, яке вивозиться на полігон твердих побутових відходів (ТВП), побільшало.

«Але тенденція до збільшення утворення відходів спостерігається не лише з початку карантину, а й протягом останніх років. На нашу думку, зростанню кількості твердих побутових відходів сприяють підвищення рівня життя населення, збільшення ринку товарів народного споживання», – йдеться у відповіді.

Проте на КАТП 1628 не відкидають і той факт, що зараз повсюди використовують товари одноразового вжитку. І не дивно – каву/чай зараз наливають лише в одноразові стаканчики. У деяких точках їх навіть у пакети пластикові упаковують. Ті ж трубочки також подають в одноразовій упаковці (тобто в пакетах).

Спочатку окремо збирають – а потім до загальної купи

Використані рукавички, маски тощо прирівнюють до твердих побутових відходів, які видаляють на полігоні ТВП. Про це нагадують на КАТП 1628. А також про те, що утилізація таких відходів у медичних закладах повинна здійснюватися згідно з пунктом V Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами. Тому наразі комунальне підприємство централізовано не приймає від лікарень використані засоби індивідуального захисту (ЗІЗ).

Тепер найцікавіше: КАТП 1628 приймає від міських магазинів, підприємств, установ та інших закладів використані ЗІЗ у складі побутового сміття. Але далі… їх утилізують на Деївському звалищі разом з іншим непотребом.

Також відповідно до рекомендацій Кременчуцького міськрайонного відокремленого підрозділу лабораторних досліджень Державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», ЗІЗ після використання потрібно продезинфікувати та зібрати в окремий контейнер. Лабораторний центр лише надав рекомендації, а як їх виконують – ніхто не контролює. Про це Кременчуцькій газеті повідомили у міськрайонному відокремленому підрозділі. Тож, виникає питання: а навіщо окремо збирати по магазинах і установах всі оті ЗІЗи, якщо їх потім кидають у загальну купу? Також на КАТП 1628 повідомили, що використані маски окремо від населення не приймають. Але, як видно, сенсу немає.

Досвід інших: пункти прийому і спеціальне спалювання

Промоніторивши ситуацію в різних містах України, можна зробити висновок, що проблема утилізації ЗІЗ існує скрізь. А ось у Києві зуміли налагодити їх знищення із мінімальною шкодою для природи. У столиці для збору використаних масок і рукавичок функціонують 14 пунктів. Сміття утилізують із дотриманням санітарно-гігієнічних норм, а саме спалюють за температури 1 тис 200 градусів за Цельсієм.

«Усі відходи збиратимуть і безпечно утилізуватимуть із дотриманням санітарно-гігієнічних норм. Цим займатиметься спеціалізована компанія, що має ліцензію, обладнання та потужності, а головне – відповідний досвід. Це – ТОВ «Центр екобезпеки та гігієни»», – повідомили у Київській міській державній адміністрації.

То що ж робити кременчужанам, які, як героїня цієї публікації, не хочуть шкодити довкіллю і бажають правильно утилізувати ЗІЗ? Місцеві екоактивісти спрямували нас до соціального стартапу «Україна без сміття». Зазначаючи, що там приймають сміття на утилізації (зокрема, ЗІЗ). І його можна відправити поштою, щоправда оплативши пересилку.

Ми зв’язались із засновницею проєкту Євгенією Аратовською. Вона зауважила, що одноразові маски, рукавички посилками не приймають, бо предмети відносяться до небезпечних відходів. А ось якщо їм їх привезуть – приймуть. Порадила також свідомим кременчужанам скористатися пунктами прийому одноразових масок у Києві. Аратовська нагадала, що маски мають бути продезинфіковані, а також знаходитися у герметичному мішку.

Маски розкладаються 450 років!

За словами експертів, кількість сміття у країні суттєво не збільшується, але змінився його склад. Зокрема той, який можна віднести до категорії «тверді побутові відходи». Збільшилася, за деякими оцінками, втричі кількість використаних і викинутих поліетиленових рукавичок (основне джерело – магазини, які тривалий час стежили за тим, щоб люди брали овочі і фрукти тільки в одноразових рукавичках). Якщо рукавички лежатимуть просто на землі, то будуть додатковою загрозою для довкілля і тварин, які, приміром, у них заплутуватимуться. Уже навіть підрахували, скільки медичних масок потрапило у світовий океан. Вчені зазначають, що маски розкладатимуться на дні та труїти мешканців океану упродовж 450 років. Лише за один 2020 рік понад 1,56 мільярда захисних медичних масок потрапило у світовий океан. Про це повідомляє організація з охорони океану OceansAsia. Фахівці організації підрахували, що минулого року у світі виготовили щонайменше 52 мільярди захисних масок.
 

 

Світлана Павленко з використанням матеріалів з відкритих джерел

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися