Ми в Telegram

 

Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 1 Жовтня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

ВІЛ-інфекція: невиліковна, але керована

 

10 листопада 2020 09:30

Сучасні методи лікування, які є профілактикою, дозволяють кременчужанам із ВІЛ жити повним життям.

Кожна сота людина у віці від 15 до 49 років у нашій країні, за оцінками Центру громадського здоров'я МОЗ України, інфікована ВІЛ*. Відомо, що це один із найвищих показників серед країн Європи. Але навіть офіційні цифри неточні, бо людина може бути хворою і не знати про це роками, а дізнається про свій статус лише на пізніх стадіях хвороби. Зазначимо, що з першого дня інфікування людина вже хвора, до того ж є джерелом інфекції для інших. Лікарі рекомендують усім людям, навіть із мінімальними ризиками, хоча б раз на рік обстежитися на ВІЛ-інфекцію. У Кременчуці це можна зробити у сімейного лікаря та у кабінетах «Довіра», що працюють у комунальному некомерційному підприємстві «Лікарня Придніпровська» (вул. Леонова, 12), а також у Центральній районній лікарні (пр. Полтавський, 40).

Лікарка-інфекціоністка, завідувачка міським кабінетом «Довіра» Наталія Холодюк говорить:

«Якщо в пацієнта виявиться позитивний результат на ВІЛ, то в нашому кабінеті людина може отримати повноцінну медичну допомогу: встановлення діагнозу, диспансеризацію, необхідне обстеження, призначення та отримання антиретровірусної терапії (АРТ). Метою АРТ є максимальне пригнічення розмноження ВІЛ в організмі, відновлення функції імунної системи, продовження та підвищення якості життя ВІЛ-інфікованих людей. У Кременчуці, як і скрізь в Україні, антиретровірусні препарати є доступними для кожної людини з ВІЛ та надаються безкоштовно».

Холодюк зазначає, що зараз не важлива прописка людини, у разі потреби її обов'язково беруть на облік за місцем звернення та надають можливість безкоштовного лікування. Також фахівчиня запевняє, що в нашому місті пацієнтам, які мають клінічні показання до АРТ, лікування доступне з першого дня звернення до кабінету «Довіра».

Послуги «Довіри» розширюються

У цих кабінетах, як і раніше, тестують на ВІЛ, діагностують, лікують, підтримують ВІЛ-інфікованих. На обліку перебувають понад 400 осіб.

«89% наших пацієнтів отримують АРТ. Варто відзначити, що у 90% лікування ефективне, зменшується вірусне навантаження, не визначається взагалі або визначається менше 1000 копій РНК /мл», – зазначає лікарка.

Препарати для АРТ надходять у Кременчук із Полтави. А ось засоби для лікування та профілактики опортуністичних інфекцій (супутніх хвороб) закуповують за рахунок міського бюджету. Адже люди з ВІЛ, маючи знижений імунітет, хворіють на грибкові інфекції, туберкульоз, токсоплазмоз, пневмоцистну пневмонію тощо. Чималу роль у здоров'ї пацієнтів і членів їхніх родин відіграє профілактика. У кабінеті проводять постконтактну медикаментозну профілактику. Від 2019 року тут почали проводити доконтактну профілактику, яка передбачає прийом антиретровірусних препаратів для зниження ризику інфікування ВІЛ. Пероральні препарати є додатковим запобіжним заходом для осіб із високим ризиком інфікування.

«Зараз у нас проходять доконтактну терапію 12 осіб. Це люди з ризиковою поведінкою або дискордантні пари (в родинах, яких один з членів має ВІЛ, а інший не інфікований). Їм призначаються препарати, які є захистом від додаткового ризику інфікування ВІЛ», – розповіла завідувачка кабінету «Довіра».

Жінки з ВІЛ можуть народити здорову дитину

У кабінеті «Довіра» перебувають на обліку лише дорослі. Зокрема вагітних із ВІЛ-інфекцією спостерігають до пологів ще паралельно фахівці жіночих консультацій і лікар-інфекціоніст. Тобто жінка стоїть на обліку відразу у двох місцях.

«Залежно від того, на якому етапі виявлена ВІЛ-інфекція, ми розробляємо тактику ведення пологів, для того щоб якомога менше було ризиків інфікування дитини. Лікування жінка отримує обов'язково. Зазвичай, якщо хворобу вчасно діагностували у жінки, вона отримує АРТ, то діти народжуються здорові. Вони одразу проходять місячний курс профілактики ВІЛ: такі самі препарати, як у дорослих, але у вигляді сиропу. Спостерігаються діти, народжені ВІЛ-інфікованими матерями, у педіатра. Зараз доступна рання діагностика ВІЛ-інфекції у дитини. Малюкам двічі роблять аналізи полімерно-ланцюгової реакції провірусної ДНК ВІЛ: до 3 та до 6 місяців, і залежно від результату ми судимо, є інфекція чи немає», – розповідає Холодюк.

«Ми працюємо 24/7 в телефонному режимі»

Лікарка говорить, що завдяки роботі громадських організацій, впровадженню програми «Зменшення шкоди» серед наркозалежних, ін’єкційний шлях зараження зустрічається рідко. Зараз у Кременчуці, як і скрізь в Україні, найпоширеніший шлях передачі ВІЛ – статевий. Кожного року вперше ВІЛ-інфекцію виявляють майже у 50 людей. Цей показник є незмінним упродовж останніх років. Для людини, яка дізнається про свій діагноз, це є великим стресом. Нерідко ще більший стрес мають члени родини. Для цього у штаті кабінету «Довіра» є психолог.

«Людям важко змиритися з думкою і прийняти той факт, що ти або поруч із тобою – хворий на ВІЛ-інфекцію. Також психолог проводить профілактичну роботу – читає лекції в навчальних закладах, під час міських просвітницьких заходів», – говорить завідувачка кабінету «Довіра».

Вона запевняє, що всі їхні працівники тримають контакт із пацієнтами постійно.

«Ми працюємо 24/7 в телефонному режимі. Як приклад можна навести нашу роботу навесні цього року під час жорстких умов карантину і зараз, коли хворих на COVID побільшало. Адже препарати АТР треба приймати регулярно. Тож наші працівники і передавали ліки «Новою поштою», і особисто вручали, звісно, з дотриманням умов конфіденційності», – пригадує лікарка і зауважує, що зазвичай пацієнтам видають запас ліків на термін від місяця до трьох, а іноді й на пів року.

Завідувачка кабінету «Довіра» звертає увагу на те, що ВІЛ-інфекція нікуди не зникає, і якщо її діагностувати вчасно, оперативно розпочати лікування, таким чином можна гарантувати людині якісне та повноцінне життя.

Виконуючи спільну роботу

Поруч із кабінетом «Довіра» в поліклініці комунального некомерційного підприємства «Лікарня Придніпровська» працює кабінет благодійної організації «Світло надії». Соціальна працівниця Світлана Бутенко говорить, що робота її організвції та кабінету «Довіра» проходить паралельно. І розповідає, що у них можна пройти тестування, а перед цим поставити питання та отримати інформацію про ВІЛ-інфекцію, шляхи її передачі, оцінити з фахівцем свій ризик інфікування та розглянути можливості його зниження, почути інформацію про організації, де можна отримати іншу допомогу тощо. Результат швидкого тесту на ВІЛ готовий уже за 15 хвилин: до 5 хвилин – підготовка і забір крові з пальця, 10 – очікування результату. Для людей, які навідріз відмовляються проходити тест, здаючи кров, передбачено тести з використанням слини.

Також за підтримки цієї благодійної організації при Кременчуцькому обласному психоневрологічному диспансері організовано сайт (спеціальний кабінет) замісної терапії. Там споживачі ін'єкційних наркотиків можуть отримати медичні препарати, які їх замінюють. 117 осіб, зокрема і ВІЛ-інфіковані, зараз перебувають у цій програмі. Є умови, за яких препарати видають раз на 10 днів. Але людина не повинна при цьому приймати наркотики. Це суворо перевіряють – періодично клієнт сайту здає кров на вміст психотропних препаратів. Соціальний працівник розповідає, що неподалік сайту працює пункт обміну використаних шприців для споживачів ін'єкційних наркотиків.

Не оминає Світлана Бутенко і такий напрямок роботи, як співпрацю з медичними закладами нашого міста у питанні вперше виявлених ВІЛ-інфікованих пацієнтів. Таким людям допомагають стати на облік і отримувати АРТ-терапію. Серед клієнтів благодійної організації не лише люди, які живуть із ВІЛ, а й секс-працівниці, гомосексуальні пари. Інформаційну й іншу необхідну підтримку тут надають завжди.

Досвід Одеси – у Кременчук

У середині жовтня цього року відбувся прес-візит журналістів з різних куточків України до Одеси. Серед іншого у програмі були пункти щодо відвідування сайту замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), що діє на території комунальної установи «Міський психіатричний диспансер» Одеської міської ради. Сайт розпочав свою роботу минулого року та обслуговує щодня понад 40 пацієнтів. На його створення пішли кошти місцевого бюджету та донорських організацій. До речі, саме в Одесі офіційно вперше зафіксували випадок захворювання на вірус імунодефіциту людини та подальше стрімке зростання поширення ВІЛ серед населення міста. Асоційований директор із політики та партнерських відносин Міжнародного благодійного фонду «Альянс громадського здоров’я» Павло Скала, розповідаючи про співпрацю Альянсу, міської влади Одеси, партнерських неурядових організацій та ключових груп, говорить:

«Одеса була одним із перших пілотних регіонів, де за підтримки Альянсу запрацювали програми замісної підтримувальної терапії 15 років тому. І цей візит – заради ознайомлення з ефективним партнерством із місцевою владою, правоохоронними органами, громадськими організаціями та активістами/ками ключових спільнот».

У цьому місті в мережі комунальних аптек люди з наркозалежністю можуть обміняти використані шприци на нові. Аптечні пункти розташовані в різних куточках міста, і це зручно. Все це організовано в рамках міської програми. Понад 20 років працює і Одеський міський центр профілактики і боротьби з ВІЛ/СНІДом. За цей час центр має чимало напрацювань. Тут є кабінет інтегрованої медико-соціальної допомоги та видачі замісної терапії. У центрі ведуть прийом лікарі-інфекціоністи, педіатр, акушер-гінеколог, психолог, проводиться безкоштовне тестування на ВІЛ, різноманітні консультації. Для пацієнтів зручно, що все знаходиться разом. А у планах – залучити сімейних лікарів, які б вели цілі родини.

«У нашому медзакладі ми надаємо лікування антиретровірусною терапією для ВІЛ-інфікованих пацієнтів, а це 6 тис 700 осіб», – розповів медичний директор вищезгаданого центру Віталій Новосвітній.

Він переконаний, що такого успіху вдалося досягти завдяки чітким та скоординованим діям влади, медичних установ, донорських структур та громадського сектора. До речі, саме такий центр можна відкрити у Кременчуці.

*Словник

СНІД, або синдром набутого імунодефіциту – важке інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), який вражає імунну систему, знижуючи при цьому протидію організму захворюванням.
ВІЛ – вірус імунодефіциту людини, що зумовлює захворювання на ВІЛ-інфекцію.

Опортуністичні інфекції (ОІ), пов'язані з ВІЛ – це клінічні синдроми, які виникають внаслідок порушеного імунітету на пізніх стадіях ВІЛ-інфекції. Ці захворювання найчастіше зустрічаються у пацієнтів, які не лікували ВІЛ-інфекцію або у випадках неефективної антиретровірусної терапії.

Антиретровірусна терапія (АРТ) — специфічне лікування ВІЛ-інфекції, спрямоване на максимальне пригнічення реплікації ВІЛ в організмі, яке призводить до відновлення клітин імунної системи і покращення стану/якості життя хворого та подовженню тривалості життя. АРТ розглядається як етіотропна терапія (лікування, спрямоване на усунення причини виникнення захворювання) ВІЛ-інфекції.

Нагадаємо, ВІЛ-інфекції та туберкульоз не відступають: статистика на Полтавщині за вересень.

У лікарні «Кременчуцька» за 10 хвилин анонімно обстежать на ВІЛ-інфекцію.

Міська програма протидії ВІЛ/СНІДу закінчилася – інфіковані залишилися.

 

Олена Ліпошко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися