Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 30 Березня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Війна не привід забувати про дітей, або Аліменти ніхто не відміняв

Ми в Telegram

10 вересня 2022 09:00

Батьківство – це не лише приємність, але й обов’язок, а у період воєнного стану малюки ще більше потребують піклування і турботи.

Війна у країні безумовно вплинула на усі сфери життя громадян та не оминула жодної категорії населення. І нині потреба в утриманні дітей нікуди не поділася, а ще більше загострилася. Попри ситуацію в країні, кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її гармонійного розвитку.

«Воєнний стан в Україні не скасовує обов’язку батьків утримувати свою дитину і відраховувати аліменти із заробітної плати чи інших доходів боржника залишається незмінним», - пояснює керівниця Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Ірина Свистун.

Що змінилося

Упродовж дії воєнного стану держава активно реагувала на різні виклики, адаптуючи чинне законодавство до неочікуваних змін. Про основні нововведення у питанні захисту прав та інтересів дітей розповіла нам заступниця начальника Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Юлія Шамало.

Вона зазначила, що важливою зміною для боржників став доступ до арештованих коштів. «Дозволили фізичним особам здійснювати видаткові операції з рахунків, на які накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом щодо такої особи не перевищує 100 тисяч гривень», - говорить Шамало.

За її словами, загалом, воєнний стан не мав значного впливу на порядок стягнення аліментів та, навпаки, у спеціальних нормативних актах аліменти фігурували як платіж, який здійснюється в обов'язковому порядку.

Слід зазначити, що зміни в законодавстві на час військового стану не торкнулись обов’язків батьків забезпечувати дітей та платити аліменти.

Платники аліментів зобов’язані вчасно сплачувати платежі за аліментами:

  • у разі наявності боргу за аліментами понад три місяці до боржника застосовуються такі заходи впливу, як арешт коштів, примусове стягнення заборгованості, внесення в Єдиний реєстр боржників
  • у разі наявності боргу за аліментами більше 4 місяців до боржника застосовуються такі заходи впливу, як заборона на виїзд за межі України, заборона керування транспортними засобами тощо
  • за протермінування платежів по аліментам до боржника може бути застосована пеня у розмірі 1% від суми боргу за кожен день прострочення.

Також держава на час воєнного стану дозволила перераховувати аліменти, які стягуються з заробітної плати чи пенсії боржника, безпосередньо стягувачу аліментів на особисту банківську картку, минаючи виконавчу службу.

«Окремою стороною військової агресії стала втрата для багатьох робочих місць та усіх видів доходів. Втім, як до введення воєнного стану на території України, так і після - регулювання цього питання у розрізі аліментів не змінилося. Зокрема, ч. 2 ст. 195 Сімейного кодексу України закріплено, що заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості, визначається, виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. З огляду на зазначене, незалежно від того, чи втратила особа працевлаштування до введення воєнного стану, чи після, обов'язок сплати аліментів за нею залишається», - пояснює Шамало.

Наведені вище види відповідальності є чинними та не зазнали змін під час війни. Зауважимо, несплата аліментів під час воєнного стану не звільняє платника аліментів від відповідальності.

Як у Кременчуці та районі стягують аліменти

Державні виконавці Полтавщини з початку року стягнули понад 163 млн грн на користь майже 11 тисяч 500 дітей області, Кременчуцькі відділи державної виконавчої служби - понад 31 млн грн.

Завдяки застосуванням до боржників тимчасових обмежень, ними сплачено понад 39 млн грн аліментів, безпосередньо в Кременчуцькому районі цей показник склав понад 18 млн грн. Водночас понад 240 боржників Кременчуцького району оголосили у розшук.

«Отож, питання стягнення аліментів під час повномасштабної війни не зазнало кардинальних змін, окрім виконання рішень на тимчасово окупованих територіях України державою-агресором. У фокусі органів юстиції завжди перебуває ліквідація заборгованості зі сплати аліментів, що є надважливим для захисту права дітей на достатній життєвий рівень», - розповідає Свистун.

Поділилася вона з читачами Кременчуцької газети і конкретними життєвими прикладами.

Так, один з жителів Автозаводського району Кременчука сплатив доньці Альвіні заборговані аліменти в розмірі близько 160 тис грн, а в другому випадку син Віктор отримав від батька понад 130 тис грн аліментів.

«Таким чином, повномасштабна війна й переконливі аргументи державних виконавців спонукали деяких батьків поставити фінансові інтереси власних дітей на перше місце», - резюмує Свистун.

Результати «аліментної» роботи Автозаводського, Крюківського та Кременчуцького відділів державної виконавчої служби Кременчуцького району Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) дивіться в інфографіці.

Мобілізація не звільняє від обов’язків

Одним із нагальних питань, яке виникло в умовах воєнного стану, стало стягнення аліментів із платників, які перебувають у Збройних силах України. Як розповідає Юлія Шамало, закон не містить жодних виключень з цього приводу та покладає на них обов'язок неухильно здійснювати утримання дітей. При цьому, стягнення аліментів здійснюється на загальних засадах та з усіх видів доходів таких платників.

«Нормами Сімейного кодексу не передбачено випадків звільнення від сплати аліментів через участь у бойових діях. Є обов’язок батьків утримувати своїх дітей. Тобто, якщо рішенням суду визначено порядок стягнення аліментів з одного із батьків, то рішення суду має виконуватися і кошти стягуватися…» - пояснив нам адвокат Ігор Близнюк.

Зазначимо, стягнення коштів на сплату аліментів відбувається з усіх видів фінансових надходжень. Виняток становлять лише «бойові» виплати, оскільки вони мають тимчасовий характер. У випадку, якщо платник аліментів ігнорує свій обов'язок та не виконує рішення суду, передбачена адміністративна (ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальна (ст. 164 Кримінального кодексу України) відповідальність.

Нагадаємо, аліментникам не дають забути про власних дітей.

Кременчуцьким аліментникам потрусили гаманці.

Сумні історії про батьківську байдужість.

 

Тетяна Красельникова


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися