
Сівши за кермо в нетверезому стані, людина наражає на небезпеку і себе, і оточуючих. Однак, як свідчить статистика, несвідомих осіб це не зупиняє.
Кермування автотранспортом під дією алкоголю чи наркотичних речовин здебільшого має печальні наслідки як для самого несвідомого водія, так і для інших учасників дорожнього руху та пішоходів. Скільки таких горе-водіїв потрапили в поле зору патрульних, а потім – до рук правосуддя, і що їм за це було, дізнавалася Кременчуцька газета.
Звітує поліція
Упродовж 2020 року на території обслуговування батальйону патрульної поліції у Кременчуці зафіксовано 771 дорожньо-транспортну пригоду, з яких 38 сталися у стані сп’яніння водія. Протягом 10 місяців поточного року – уже 775 ДТП, 45 із них – у стані сп’яніння. Про це повідомили у батальйоні патрульної поліції Кременчука у відповідь на наш інформаційний запит.
За даними відомства, протягом минулого року складено 805 протоколів про адміністративне правопорушення за керування у стані сп’яніння. Від початку 2021 року – уже 660 протоколів, більшість яких направили до суду.
Судові справи
Із початку нинішнього року в Автозаводському, Крюківському та Кременчуцькому судах загалом розглянули 597 справ про адміністративні правопорушення за кермування у нетверезому стані. За весь 2020 рік таких справ нараховується 766. Відповідну інформацію на наші запити ми отримали з трьох установ. Порівняльну статистику та дані про те, як закінчилися судові справи стосовно нетверезого водіння, дивіться у наших інфографіках.
Коментар спеціаліста
На даний час відповідальність за керування транспортним засобом у нетверезому стані передбачена Кодексом про адміністративні правопорушення (КУпАП) та Кримінальним кодексом України (ККУ). Про це нам розповів юрист Роман Григораш.
«Відповідно до ст.130 КУпАП, на водіїв у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння чекає штраф у розмірі 17 тис грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік. А повторне вчинення такого правопорушення тягне за собою накладення штрафу в розмірі 2 тис неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 тис грн) із позбавленням права керування транспортними засобами на три роки.
Щодо кримінальної відповідальності, то вона передбачена ст. 286-1 ККУ. Так, випадки керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, що спричинило потерпілому тілесне ушкодження середньої чи тяжкої тяжкості, або таке, що спричинило смерть потерпілого або загибель кількох осіб – караються позбавленням волі на строк до 3 років, від 3 до 8 років, від 5 до 10 років та від 7 до 12 років відповідно з позбавленням права керувати транспортними засобами.
Як зазначено в Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Тому дотримання правил дорожнього руху є одним із пріоритетів сучасного суспільства.
Аби уникнути адміністративної відповідальності та сплати штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом, не сідайте за кермо у стані алкогольного сп’яніння. А також пам’ятайте, що відповідно до порядку виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, відмова від проходження водієм огляду на стан сп’яніння є також підставою для притягнення до адміністративної відповідальності», – говорить правозахисник.
Нагадаємо, до чого призводить пиятика.
Алкоголь і діти, або Небезпечне захоплення, що може довести до лікарні та суду.
Милостиві й непохитні: хто і як судив нетверезих водіїв у Кременчуці 2020 року.
Покарані та «помилувані»: як відповідали перед судом нетверезі водії.
Тетяна Красельникова