Кременчуцька газета
Вівторок, 5 Грудня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

Як залишатися «видимими» на вулицях без освітлення Кременчука

19 листопада 2022 09:00

Рекомендації містянам.

Воєнні часи вносять нові зміни в життя кременчужан. Так після низки атак російських окупантів по об'єктах критичної інфраструктури України, вимушено введені графіки аварійних і планових відключень електроенергії.

Кременчуку, як багатьом іншим населеним пунктам країни, довелось відмовитися від вуличного освітлення. Тому чимало містян вимушені повертатися додому з роботи в цілковитій темряві. І тут на людей чатує небезпека. А найбільша – на проїжджих частинах. Мало того, що вони поринають в цілковиту темряву без світла вуличних ліхтарів, так і світлофори ще не працюють. Лише кілька тижнів такого життя, а наслідки є, часом трагічні. Так (станом на 4 листопада) на Полтавщині упродовж 10 діб у темний час доби сталися 17 дорожньо-транспортних пригод (10 із них за участі пішоходів). Про це повідомив речник поліції Полтавщини Юрій Сулаєв. Він також зауважив, що за цей період під час аварій три людини загинуло, 17 важко травмувалися.

На жаль, трагедія не оминуло і Кременчук. Третього листопада ввечері на вул. Київській вантажівка травмувала пішохідку. Тоді у місті та районі спостерігались несприятливі погодні умови: дощ та погана видимість на дорогах. Через кілька днів постраждала померла.
Тож цього тижня Кременчуцька газета дізнавалась, як убезпечити своє життя у цих суворих реаліях, зокрема, стати більш видимим на вулиці.

На пішоходів лягає ще більша відповідальність

Що робити пішоходам, які пересуваються темними вулицями? Ряд рекомендацій вже розроблено Міністерством охорони здоров'я. Серед них: одягати яскравий (світлий) одяг; використовувати світловідбивачі, які збільшують видимість пішохода в кілька разів; не ходити в навушниках та не відволікатися на телефон; навчити дітей безпечній поведінці на дорозі, супроводжувати їх та стежити, щоби вони не вибігали на проїжджу частину. Схожі рекомендації на прохання нашої редакції дав і Сулаєв. Тож до вище перелічених варто додати:

«У темний час доби пішоходам не треба рухатися проїзною частиною вулиць та доріг, не намагатися перебігати проїзну частину перед транспортом, що швидко наближається. Також переходити дорогу треба у встановлених місцях, підсвічувати її ліхтариком, а перш, ніж іти, переконатися, що водій вас побачив».

Як видно, зараз усім учасникам руху: і пішоходам, і водіям варто бути максимально уважними.

Флікерів багато не буває

Прочитавши рекомендації фахівців, стає зрозуміло, що, перш за все, треба подбати про одяг. На жаль, споживачам пропонують дуже мало зимових і осінніх курток (як для дітей, так і для дорослих), на яких виробник вже передбачив світловідбивачі. Десь одна модель із десяти. Із рюкзаками для дітей ситуація краща – тут переважна більшість моделей мають елементи, які відбивають світло. А для дорослих – ситуація протилежна. Виходить, подбати про це треба самим пішоходам. У цьому здатні допомогти ось такі прості речі: флікери, тобто світловідбиваючі браслети, жилети з такою самою функцією, а ще ліхтарики, наклейки на одяг і брелоки. Обзавестись ними нині завдання надважливе. Бо для пішохода зробити себе помітними на дорозі – це шанс не потрапити під колеса, а для водія – не стати вбивцею.

Так флікери і світловідбивні емблеми для дітей журналістка нашої редакції знайшла в магазинах канцтоварів, також на латках з різними дрібницями. Коштують вони в межах 20 грн/шт. Але час від часу такі необхідні речі зникають з прилавків.

Зверніть увагу, що браслети варто чіпляти на обидві руки та на наплічник позаду чи навіть на сумку. Можна також додати їх на ноги, вони легко знімаються та просто чіпляються назад, тож не треба ходити із ними безперервно, лише мати із собою та причепити у відповідний момент.

Для дітей є емблемки у вигляді смайликів, сердечок, які підлаштовуються на одяг.

Чим більше таких елементів на людині, тим краще. Вони відбиватимуть світло у темряві та водії зможуть вчасно побачити пішохода, тож зупинити авто.

Такі важливі елементи зменшують ризик наїзду автомобілів на людей у 6 разів, адже у такому випадку пішохід стає помітним за 300 м.
Варто відзначити, що найкраще видно світловідбиваючі елементи жовтого кольору та розміром понад 15 см. Їх потрібно одягати зі сторони руху автомобіля по відношенню до вас, а краще — з обох сторін. Головне, вони мають бути на рівні очей водія. Тож на дітям такі елементи мають бути на рівні голови, корпусу та рук.

До речі, власники домашніх тварин уже прилаштовують світловідбивачі на ошийники своїм підопічним, як виходять на прогулянку із дому.

Світловідбиваюча жилетка – один із варіантів

Добрим способом зробити і дорослого, і дитину чітко видимими залишається яскрава світловідбиваюча жилетка. Вона помітна здалеку для всіх учасників дорожнього руху. І буде, зокрема, корисною й тим, хто використовує негабаритний транспорт, як то велосипеди чи самокати. Такі жилети можна замовити на сайтах через інтернет. Ціна – від 70 грн. Також шукайте їх в автомагазинах.

Гірлянда не на ялинку, а на сумку

Лайфхаки із власним світлоосвітленням просто народжуються на рівному місці.

«Знаєте, я вже задумалась над тим, аби купити новорічну гірлянду, яка працює від батарейок, і почепити на сумку», – розповіла кременчужанка Вікторія.

Ціна «такої ідеї» 55 грн, але ще десь стільки треба витратити на батарейки. Гірлянди уже продаються у відділах новорічних атрибутів магазинів різноманітних дрібниць.

Ліхтарики: важко вибрати потрібний

Чимало пішоходів вже задумалось про покупку ліхтариків. Звісно, можна підсвічувати собі шлях в темряві і мобільним телефоном. Втім це швидко розряджає гаджет, а в безлюдних місцях є приманкою для зловмисників.

Відразу треба відзначити, що з покупкою ліхтариків проблем не буде. Важче буде обрати із того асортименту, що пропонують, потрібне.

Зараз придбати їх можна, як на ятках на ринку, так у магазинах: спеціалізованої електротехніки, побутових товарів і, навіть, канцтоварів.

Найдешевші ліхтарики коштують від 30 до 70 грн. Працюють вони на батарейках ( «пальчикових» чи «таблетках»). Ціна на батарейки стартує від 15 грн. У ліхтариках їх, зазвичай, три. Ось виходить що до 30 грн треба додати ще мінімум 45. І далі постійно купувати батарейки на заміну. Проте, як правило, такі світильники компактні, легко поміщаються навіть у жіночій сумочці.

Звісно, економніші пристрої для освітлення, які заряджаються від електромережі. Однак ціна на такі ліхтарики стартує від 180-200 грн. Є такі, які безпосередньо вставляють у розетку з напругою 220 V, штекер інших можна з’єднати з штепсельною вилкою від телефону чи USD-шнуром. Такі ліхтарики бувають різні за розмірами – і маленькі (які лягають в долонь), і масивні, які займуть половину простору в тій же жіночій сумочці. Ціна на дорожчі ліхтарики може коливатися і понад 600 грн. Вони мають різні режими освітлення: ближній, дальній та навіть SOS. Їх можна також використовувати для освітлення кімнат під час вимкнення електроенергії, адже в деяких передбачено бокове джерело освітлення.

Окрема тема для пішоходів – налобні ліхтарики. Їх пропонують різних моделей. Вони теж живляться або від батарейок, або від підзарядки з електромережі. Ціна на них – від 200 грн.

Важливо, щоб про ліхтарики не забували і власники велосипедів, самокатів та іншого малого транспорту. І використовували їх разом зі світловідбиваючим одягом чи елементами.

P.S. Готуючи матеріал, журналістка купила з десяток флікерів для членів родини і ліхтарик для себе.

Олена Ліпошко

Фото Кирила Воронцова


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися