Кременчуцька газета
Четверг, 5 Жовтня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

Якщо кременчужанам виписали повістку, що робити?

11 вересня 2023 08:30

Головне про види повісток, відповідальність та судову практику.

Поки в Україні війна – питання вручення повісток буде актуальним, тому що ним переймаються всі. І якщо кременчужанин, який отримав повістку, вважає, що вже час збирати речі, готувати бойове спорядження та відправлятися до військових частин, то це не завжди так, бо повістки бувають різні.

Необхідно розібратися, яка відповідальність за їхнє ігнорування. Головне – прийти до військкомату, адже неявка на вимогу – це порушення.

Ще в червні Кременчуцький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП або військкомат) заявляв про 9 тисяч громадян у розшуку. У серпні їхня кількість зросла до понад 10 тисяч. Про це нам розповідав начальник ТЦК та СП Роман Сушко.

Види повісток

Існують 4 види повісток, а саме:

- для уточнення даних, які є у військкоматі;

- для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), яка з'ясовує стан здоров'я військовозобов'язаної особи. Члени комісії визначать: людина придатна, обмежено придатна або непридатна для служби в армії;

- для призову на строкову військову службу. Її вручають після проходження медкомісії. В документі вказують день та час, коли призовник має прийти до ТЦК та СП для подальшого відправлення на службу;

- мобілізаційне розпорядження вручають військово­зобов'язаним після проходження медкомісії, що визнала їх придатними для військової служби, і в якому зазначено, що особа має прийти до призовного пункту упродовж 24 годин після оголошення мобілізації.

За ігнорування – відповідальність перед законом

Якщо людина отримала повістку, але не виконала вимоги, вказані в ній, настає адміністративна або кримінальна відповідальність.

В разі ігнорування повісток для уточнення даних та для проходження ВЛК, на громадянина випишуть протокол за ст. 210-1 (порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Перше таке порушення за рік загрожує громадянам штрафом – від 1 тис 700 до 3 тис 400 грн. Якщо ж порушення було з боку посадової особи, то розмір штрафу буде від 3 тис 400 до 5 тис 100 грн.

Якщо громадянин вчинив аналогічне порушення повторно упродовж року, він ризикує отримати більший штраф – від 3 тис 400 до 5 тис 100 грн. Такі ж дії з боку посадовця – це шанс бути штрафованим від 5 тис 100 до 8 тис 500 грн.

Кримінальна відповідальність настає за ігнорування «бойової» повістки, тобто тієї, яку виписують після проходження ВЛК. На порушників відкривають провадження за ст. 336 (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період) ККУ. Санкція статті – це позбавлення волі, і термін такого покарання становить від трьох до п’яти років. Але засуджені за цією статтею можуть отримати іспитовий термін, якщо вже не відбувають його. Це значить, що після набрання вироком законної сили, громадяни час від часу мають реєструватися в органі пробації та повідомляти про зміну місця проживання, навчання та роботи.

Судова практика

Станом на 31 серпня в судовому реєстрі перебувають 10 вироків щодо жителів Кременчуцького району, які ухилилися від військової служби. Це значить, що покарання понесли ті, хто відмовився саме від «бойової» повістки.

Так, перший подібний вирок у Кременчуцькому районі під час повномасштабного вторгнення виписали саме у Кременчуці 5 вересня 2022 року. Суддя Ліна Обревко розглянула справу щодо Сергія О., який у червні 2022 року пройшов ВЛК, а у липні отримав повістку на відправлення. Але відмовився від її отримання і отримав вирок – рік іспитового терміну.

Другий вирок оголосили у Козельщинському районному суді. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру судових рішень, 5 вересня 2022 року Євген Г. пройшов ВЛК, 15 вересня отримав повістку, але не з’явився на вимогу ТЦК. Тож 2 листопада отримав рік іспитового терміну.

Ще один вирок стосується батька двох дітей з Кременчука Андрія Ш. У травні 2022 року він пройшов ВЛК, а у серпні йому вручили повістку. Чоловік проігнорував вимогу наступного дня з’явитися на відправлення, тому в листопаді також отримав рік іспитового терміну.

Ще 7 вироків ухвалили у 2023 році:

- 9 січня в Козельщині – рік іспитового терміну;

- 7 лютого у Горішніх Плавнях – три роки іспитового терміну (більше, ніж зазвичай);

- 15 березня також у Горішніх Плавнях – рік іспитового терміну;

- 6 квітня також у Горішніх Плавнях – рік іспитового терміну;

- 27 липня у Глобиному – рік іспитового терміну;

- 8 травня у Козельщині – три роки іспитового терміну;

- 10 серпня у Горішніх Плавнях – рік іспитового терміну.

Окрім цього, начальник Кременчуцького районного ТЦК та СП Роман Сушко розповів, що відкрито ще приблизно 4 кримінальні провадження на кременчужан, які ухиляються від мобілізації.

Але це не означає, що таким чином вони зможуть «відсидітися вдома». Згодом може настати і їхня черга захищати Батьківщину.

Нагадаємо, чи можна вручати повістки на вулицях Кременчука та хто може уникнути мобілізації.

Черговий ухилянт з Кременчуцького району отримав вирок.

Перший пішов: постановлено обвинувальний вирок за ухилення від військової служби.

 

 

Артем Кузьменко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися