Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вівторок, 18 Січня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Зелені насадження у Кременчуці: до підрахунків руки не доходять

 

4 січня 2022 09:00

Повну інвентаризацію проводили понад 40 років тому, часткову – в 2016 році.

Скільки в нашому місті зараз обліковується дерев, кущів і чагарників, невідомо. Згідно з відповіддю комунального підприємства «Благоустрій Кременчука» («Благоустрій») на інформаційний запит Кременчуцької газети, повну інвентаризацію зелених насаджень у нашому місті востаннє проводили 1978 року. Тобто повного обліку немає понад 40 років. До речі, наше видання упродовж останніх років неодноразово торкалося цієї теми в публікаціях. Зокрема читайте матеріали Кременчуцької газети «Парки і сквери Кременчука: що залишиться майбутнім мешканцям міста» (січень 2019 року) та «Зелені та безконтрольні: скільки дерев у Кременчуці» (липень 2020 року).

Регламентовано на рівні держави

Облік зелених насаджень – першочерговий крок до якісного управління у питанні озеленення міста та сучасного догляду за ними. Про це стверджують у «Благоустрої».

На підприємстві нагадують, що необхідність такого обстеження закріплена на законодавчому рівні в 1998 році постановою Кабінету Міністрів України №391. Нею затверджено положення про державну систему моніторингу довкілля, яке визначає порядок створення та функціонування такої системи. Згідно з документом, моніторити зелені насадження мають не лише суб'єкти господарювання, які проводять технічне обстеження об'єктів нерухомого майна, а й балансоутримувачи об’єктів благоустрою, які мають технічні можливості та відповідних фахівців. Залучення виконавця робіт можливе у разі надходження запланованих програмою коштів.

Що вже зробили

У відповіді комунальників йдеться, що інвентаризацію зелених насаджень у Кременчуці розпочали у 2016 році. Зокрема виконали роботи у сквері ім. О. Бабаєва. Станом на 17 жовтня 2016 року проінспектували 369 дерев, 477 чагарників, а також об'єкти благоустрою. Вартість робіт склала 17 тис грн.

Того ж року зробили й інвентаризацію пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Ювілейний». Станом на 12 грудня 2016 року обліковано 677 дерев, а також 1 тис 212 чагарників. Так само і об’єкти благоустрою, що знаходяться на цій території. Вартість робіт – 39 тис 500 грн.

Більше інформації про таку роботу не надали.

Будуть гроші – буде й виконання робіт

У листопаді цього року на засіданні сесії міської ради затвердили програму діяльності та розвитку «Благоустрою Кременчука» на 2022 рік. У документі йдеться, що для подальшої інвентаризації зелених насаджень парків та скверів у бюджеті-2022 необхідно передбачити 195 тис грн. За ці кошти планують проінспектувати насадження на бул. Пушкіна, у сквері на вул. Київській, у парку «Студентський», що на Першому Занасипу. Розробники пояснюють, що заклали орієнтовну суму, а фактична стане відома після безпосереднього проведення інвентаризації. Проте це лише наміри, які можуть втілити в життя, якщо буде достатнє фінансування.

Досвід інших міст

А тим часом в інших українських містах на роботи з обліку зелених насаджень виділяють кошти міського бюджету. Зокрема у Вінниці минулої осені провели паспортизацію насаджень одразу на 4 вулицях. Перерахували, обстежили, нанесли на відповідний план всі дерева, кущі, чагарники. За результатами роботи на кожен об'єкт зеленого господарства склали паспорт. Послуги замовив департамент комунального господарства та благоустрою Вінницької міської ради. Переможцем тендеру стало приватне підприємство «Гарантпроект», яке виконало замовлені послуги за 396 тис 700 грн (замість очікуваних 419 тис 824 грн). До робочого щоденника обліку зелених насаджень мають внести відомості щодо дерев, розташованих на проїздах, територіях скверів, садів і бульварів, облікових ділянок парків, лісопарків, чагарників. Особливо цінні породи насаджень занесли до Червоної книги України, пам'ятки природи відмічають у плані спеціальною умовною позначкою.

Потрібні мільйони й мільйони

У Кременчуці також діє програма з інвентаризації зелених насаджень на 2021-2025 роки, яку розробили в департаменті житлово-комунального господарства та затвердили депутати наприкінці минулого року. Відповідно до неї, у разі достатнього фінансування «Благоустрій» зобов’язали провести інвентаризацію разом із Кременчуцьким національним університетом ім. М. Остроградського. За попередніми підрахунками чиновників, кількість зелених насаджень на території нашої територіальної громади становить приблизно 1 млн 56 тис одиниць. На підставі довідки університету, вартість інвентаризації однієї одиниці складатиме від 15 до 25 грн (ціни станом на кінець 2020 року). Тож, мінімальний орієнтовний обсяг фінансування відповідних робіт становить 15 млн 840 тис грн. Програмою регламентовано, що після інвентаризації об'єкти зеленого господарства передадуть на баланс «Благоустрою». Це підприємство зобов’язане доглядати та відповідати за їх збереження. Також передбачаються витрати на відшкодування шкоди, завданої внаслідок падіння дерев.

Зауважимо, в рамках програми на 2021 рік на роботи з інвентаризації передбачали 2 млн 005 тис грн. Але, як видно з відповіді комунальників на наш запит, коштів з міського бюджету на ці потреби не виділяли. Тому й роботи не проводили.

І знову міська влада чекає трагедії?

У нашому місті найбільше зелених насаджень з віковою межею 50-60 років (50-60%). А є і старші – понад 70 років. Таку інформацію минулого року нам надали в «Благоустрої». Виходить, у Кременчуці повно дерев-ветеранів, що є не зовсім добре. І як підтвердження цьому згадаємо трагедію, що сталася нещодавно на території дитсадка №19. Тоді двох дітей і виховательку привалило деревом. Травмована дівчинка померла.

Після цього працівники «Благоустрою» у стислі терміни обстежили зелені насадження на території навчальних закладів (це не інвентаризація – авт). Станом на 19 листопада цього року на територіях 51 дошкільного, 32 шкільних навчальних закладів та на 4 позашкільних виявили майже 7 тис 500 дерев, з яких необхідно кронувати 1 тис 97, а 1 тис 544 – видалити. І лише після цього трагічного випадку у Кременчуці вирішили збільшити фінансування програми з видалення аварійних та сухостійних дерев на територіях закладів освіти: з 1 млн 420 тис грн до 6 млн 800 тис грн. Зміни внесли у відповідну міську програму. Але це теж не є інвентаризацією зелених насаджень.

 

Світлана Павленко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися