Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 1 Октября 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Хранителька пам’яті про безсмертний подвиг

8 мая 2019

У звичайній кременчуцькій квартирі створено унікальний музей, присвячений циклу книг «Живи, Пам’ять!». Авторка цього видання, Лідія Шаткова, трепетно зберігає тут фотографії, старі листи, від руки написані і переписані аркуші паперу з іменами захисників, полеглих у роки Другої світової війни. На почесному місці – фотографія чоловіка Юрія, з яким починали роботу над літописом. Як тривав процес створення шеститомника, і як співавторами ставали рідні воїнів, Лідія Дмитрівна розповіла нашій редакції.

Понад 30 років тому кременчужанка Лідія Шаткова та її чоловік Юрій розпочали справу свого життя. Наприкінці 80-х років подружжя взялося за титанічну роботу: збирали та обробляли інформацію про мешканців нашого міста, які загибли під час Другої світової війни, а також про воїнів, які віддали життя за Кременчук. До процесу долучилися десятки людей не лише з нашого міста, а й з різних куточків України та навіть із-за кордону.

«Вже мало залишилося свідків тих подій…», – говорить авторка.

Зберегти для нащадків
Лідія Шаткова пригадує, що під час першого етапу, а це було з 1987 по 1991 рік, збирали інформацію від ще живих тоді вдів загиблих, рідних. Також направляли запити в різні архіви, а коли звідти почали приходити відповіді, то листи важко було розмістити у звичайній міській квартирі. Вони лежали на столах, стільцях – чекали свого часу.
Відтоді подружжю Шаткових вдалося не лише зібрати, а й структуризувати інформацію. Для роботи завели спеціальний каталог – аби легше орієнтуватися у величезному масиві матеріалів.
Результатом роботи стала 32-томна «Книга пам’яті» з іменами кременчужан, які загинули під час Другої Світової війни, а також тих, хто поліг, захищаючи наше місто. Лідія Шаткова зазначає, що й досі не відома точна цифра загиблих. Адже і до цього часу, через понад 70 років по завершенню війни, надходить інформація від рідних.

Зараз всі томи «Книги пам’яті» зберігаються у Кременчуцькому краєзнавчому музеї. У це важко повірити, але всі вони написані від руки! І вже відкрито додатковий список, куди вносять «свіжі» відомості.


А ще укладачка видання нагадує, що у 2001 році у постамент пам’ятника Воїну-визволителю, що у сквері ім. О.Бабаєва (у тодішньому «Жовтневому»), замурували дві капсули. З правого боку – з прізвищами 7 тис 214 місцевих мешканців, полеглих у часи Другої Світової війни, з лівого – з прізвищами воїнів-захисників і визволителів Кременчука.

Шість томів про людські долі
Титанічну роботу подружжя Шаткових здійснило, створивши також 6-томний «Літопис Великої Вітчизняної війни» «Живи, Пам’ять!». У різні роки один за одним виходили книги, де розкриті сторінки історії Другої Світової війни, де містяться розповіді про долі сотень наших співвітчизників (перелік томів див. вище).  
Юрій Шатков не побачив всі шість томів… Після його смерті Лідії Дмитрівні довелося продовжувати роботу самій. Вона показує робочий варіант п’ятого тому книги «Вони захищали наше місто». З помітками, зробленими між друкованими рядками простою кульковою ручкою. У цьому томі автори розповідають про ополченців, про простих кременчужан і кременчужанок, які у буремному 1941 році стали на захист рідного міста. 
«Під Кременчуком на п’ять днів спіткнулася війна, коли з усіх сил тримали браму до рідного міста наші діди, батьки, старші сестри і брати – бійці першої в Україні Кременчуцької дивізії народного ополчення», – розповідається у книзі.
Ці кременчужани тоді розуміли, що на кону їхне життя. Та інакше вчинити не могли. Спогади очевидців, листи з фронту і багато іншого про те, як захищали наше місто, зібрано в п’ятому томі.

«Коли ця книга побачила світ, до мене почали звертатися рідні ополченців, які просили внести у книгу дані про їхніх батьків, дідів», – згадує Лідія Дмитрівна.

Не спливе за водою пам’ять
Останніми роками Лідія Дмитрівна працювала і видала книгу про форсування Дніпра в районі Кременчука в 1943 році. Розповідає, що ідею створити таке видання їй навіяла екскурсія місцями бойової слави в селі Келеберда. Спочатку вийшла книжечка, а в 2017 році – друге видання.

Співатори–рідні загиблих ополченців
Авторка не залишила поза увагою жодне звернення. І виклала невигадані розповіді рідних вже в оновленому варіанті п’ятого тому. Ось одна з них: «Із далекого Ізраїлю зателефонувала дочка ополченця Маєра Рувимовича Карабачинського. Вона доповнила дані про свого татуся. «Працював на Кременчуцькій електростанції, отримав завдання підірвати котельню, якщо фашисти увірвуться в рідне місто. Але Маєр Рувимович не встиг виконати це завдання – загинув разом із ворогом біля станції Бурти Кременчуцького району».
Ще Лідія Шаткова говорить, що передостанній, п’ятий том їй допомогли створити ще інші автори-упорядники: Алла Гайшинська, В’ячеслав та Олег Івушкіни, Людмила Бєлград.
У 2014 році зібрану інформацію поклали за основу шостого тому книги. Це було видання про підпільників і партизанів, яке побачило світ завдяки фінансуванню з міського бюджету.
Варто відзначити, що у квартирі упорядниці книги одна з кімнат облаштована під домашній музей. Тут зберігаються не лише всі видані книги, а й фотографії самих авторів, презентації книг, фотокопії документів, листи та інше. Потрапляючи сюди, розумієш: «Ось тут і живе Пам’ять!».

Цикл книг під загальної назвою «Літопис Великої вітчизняної війни» від кременчуцьких авторів:
2001 рік – перший том «Живи, Пам’ять!» під назвою «Вони билися за Батьківщину».
2004 рік – другий том «Вони захищали Батьківщину».
2007 рік – третій том «Школярам про Велику Вітчизняну війну».
2010 рік – четвертий том «Вони билися за Батьківщину».
2012 рік – п’ятий том «Вони захищали наше місто».
2013 рік – з нагоди 70-річчя визволення нашого міста том «Вони захищали наше місто» літопису «Живи, Пам’ять!» доповнили і випустили тиражем 40 примірників.
Аби чергова книга видання побачила світ, фінансово її підтримували прості громадяни і спонсори. Серед них – і нардеп Костянтин Жеваго.
2014 рік – шостий том «Подвиг підпільників і партизанів безсмертний».

 

У міській бібліотеці Кременчука зберігається тритомник, який власноруч створила Лідія Шаткова. Всі три томи написані від руки!

 

 

Олена Ліпошко

Фото Кирило Воронцов

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться