Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понедельник, 16 Сентября 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Кременчужани дізналися, про що розповідають історичні будівлі міста

24 сентября 2018

Невеличка подорож, під час якої можна дізнатися багато нового та цікавого.

Вчора близько 20 кременчужан зібралися на безкоштовну пішохідну екскурсію, щоб дізнатися історичні факти деяких будівель нашого рідного міста.

Невеличка мандрівка почалася біля Кременчуцького краєзнавчого музею, де науковий співробітник цього закладу Людмила Каруль розповіла, що наше місто почало особливо розквітати у 19 столітті. Тоді з’являлося багато цікавих будівель, такі, як Міська дума, Успенській собор тощо. Тож гості, які завітали до Кременчука, називали його маленькою Одесою, чи Москвою, чи Парижем тощо.

Та за часи Другої світової війни майже 97% будівель Кременчука були зруйновані.

Прогулюючись вулицями нашого міста, Л. Каруль почала свою розповідь про будівлю Кременчуцького краєзнавчого музею, яку у 1916 році збудували для родини Володарських. Однак, пожити в новобудові ця родина довго не змогла. Після революції 1917 року цю споруду націоналізували. Пізніше у ній розміщувалася міліція, далі це був житловий будинок. І лише 16 вересня 1975 року у цьому будинку відкрив двері Краєзнавчий музей. Однак зараз цей культурний заклад вже декілька років знаходиться на реконструкції.

Поряд з музеєм розшташована ще одна історична будівля, на фасаді якої знаходиться відоме усім кременчужана панно, яке зробив член спілки художників України, кременчужанин Микола Хахін. За словами Л. Каруль, раніше у цьому будинку знаходилася міська бібліотека та читальний зал. Зараз – це житловий будинок.

Про ще одну історичну будівлю цього району (де зараз знаходиться «Укрсоцбанк»), яку нещодавно вирішила купити міська влада, Кременчуцька газета розповідала у своїх попередніх матеріалах.

Прогулюючись далі, екскурсантам цікаво було дізнатися, що центральна площа Кременчука (пл. Перемоги) народилася 10 квітня 1803 року після наказу про створення нашого міста, який підписав Олександр I. Тоді цю площу назвали Олексадрівською. Та майже через рік, у 1804 році, на площі почали будувати Свято-Успенський собор, а площу пізніше перейменували у Соборну.

Якщо зазирнути на вул. Коцюбинського, то поряд з готелем «Кремінь» можна знайти житловий будинок, у якому раніше знаходилася Земська управа нашого міста.

Наступним експонатом цієї екскурсія стала найстаріша вежа Кременчука. Знаходиться вона на території колишнього військового шпиталю у «Придніпровському» парку, навпроти острова «Фантазія». За словами Л. Каруль, у 1780 році до нашого міста приїхав граф Григорій Потьомкін. Він почав готувати Кременчук до приїзду Катерини II, тож з’являлися нові будівлі. Серед них - дві вежі з куполами на території так званих «губернських присутственных мест». І зустрічали російську імператрицю саме на цьому місці. Катерина II приплила до Кременчука на галері «Дніпро» 30 квітня 1787 року. Після зустрічі вона направилися у свій палац, який був збудований спеціально для неї у Міському саду.

Нажаль, пізніше одна з веж у «Придніпровському» парку була зруйнована, а палац у Міському саду згорів. Одна з веж, що залишилася до наших часів, знаходиться у занедбаному стані і ніякого куполу на ній вже немає.

Далі екскурсанти прогулювалися вже по вул. Гоголя, де Л. Каруль розповіла про те, що у середині 19 століття на території нинішнього парку «Придніпровський» з’явився комплекс будівель військового штабу. Навпроти був розроблений сквер, який називався «Штабний». У ньому знаходилися фонтан, кінотеатр та парашутна вежа. Це було популярне місце для прогулянок кременчужан. У 1936 році сквер перейменували у «Піонерський». Зараз – це частина «Придніпровського» парку.

У сучасні часи будівлі колишнього військового штабу стали корпусами військового шпиталю, який існував до 2005 року.

Далі екскурсанти дізналися, що у 1878 році у Кременчуці з’явилося реальне училище для хлопчиків. Знаходилося воно на розі вулиць Коцюбинського та Гоголя. У той час купець Смірнов виділив місту 35 тис. карбованців на розвиток освіти у місті. 15 тис. з них взяли для будування саме цього будинку. Одним з учнів цього закладу колись був відомий письменник Андрій Головко.

Після того, як училище перестало існувати, у цьому будинку функціонували інститут соціального виховання, «учительський» інститут. Зараз – це один з корпусів Кременчуцького льотного коледжу.

Скоріш за все, мало хто з кременчужан знає про те, що ще у одному корпусі цього навчального закладу колись знаходилася жіноча гімназія. Двоповерхову будівлю для неї побудували у 1866 році.

І всі ці цікаві факти екскурсанти дізналися, прогулюючись лише 1 годину по невеличкому колу у центрі міста. Нажаль, час екскурсії було вичерпано. Тож Л.Каруль подякували усім, хто цікавиться історією рідного міста, та нагадала, що про безкоштовні екскурсії, які проводяться по Кременчуку, можна дізнатися у Кременчуцькому краєзнавчому музеї або у міській бібліотеці, що по вул. Соборній.

 

Олена Сінтюріна

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться