Кременчуцька газета
Субота, 25 Травня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ми в Telegram

Ви є тут

Про мобілізацію священників, чи можна вінчатися у піст та чи засуджує церква нумерологію: пряма мова митрополита Полтавського і Кременчуцького Федора

11 квітня 2024

А також про те, чи треба, і якщо так – то яким чином прощати ворога, не порушуючи Божих заповідей.

Напередодні у Свято-Миколаївському соборі службу провів митрополит Полтавський і Кременчуцький, владика Федір. Йому співслужили настоятель Свято-Миколаївського храму, отець Володимир Макогон, настоятель храму Серафима Саровського архімандрит Феодосій, протоієрей Храму iкони Пресвятої Богородиці «Усiх скорботних радість» Анатолій Куліш, протоієрей Свято-Преображенському храмі ПЦУ у Келеберді Микола Гандзюк. 

Згодом, після служби Владика Федір прочитав проповідь, що стосувалася Великого посту та теми заходу в рамках проєкту «Сінемалогія: рефлексія у піст з духовенством».

- Піст – це коли ти постійно перебуваєш у так би мовити аскетизмі, трезвінні. Тобто, в постійній увазі до себе. Піст - це час нашого духовного тренування, коли ми можемо, по-перше, себе випробувати і зрозуміти.

Не просто щоб випробувати і поставити собі якісь там виклики, а зрозуміти себе, побачити де діє в нас якась залежність, де є справжня потреба нашого тіла, душі, нашого духа, а те, що називається руйнівною залежністю», - його слова зі звернення до прихожан.

Після цього він поспілкувався з журналістами, відповівши на запитання місцевих ЗМІ.

Зокрема, відповів на питання про кількість релігійних громад нашої області, які перейшли від УПЦ (МП) до ПЦУ, капеланів у війську та як залишатися людяним під час війни

- На сьогодні у нас від моменту отримання Томоса вже повністю перереєстровані 21 релігійна громада. Цей процес триває. На сьогодні дві громади готуються до переходу. З міркувань безпеки не можу сказати, що це за громади. Але даний процес не зупиняється. Люди хочуть доєднатися до Православної церкви України, розуміючи, що вони належать до релігійної організації, яка називає себе українською церквою, але не є такою по суті. Навіть якщо ця церква полюбляла вживати таке слово - як «Канонічний» - це конструкт, придуманий у Москві. Але, якщо говорити їхньою мовою, то ця структура сьогодні - неканонічна на території України. Ну і щоб ви розуміли, що скрізь, де приходить російська окупація, на тих територіях залишається тільки одна- єдина конфесія, і ви розумієте, яка.

- Чи можлива на території області у найближчому майбутньому заборона діяльності УПЦ МП?

- Якщо говорити про закон, який готується, то я вам скажу, що він дуже демократичний і, в принципі, напевно, в цьому є це правильно, тому що ми живемо все ж таки в демократичній країні І закон передбачає, що треба дуже багато доказів доказати, що кожна окрема юридична особа (а кожна релігійна громада це юридична особа), що вона має зв'язки із країною-агресором. Це достатньо складно, якщо хіба що священник чи хтось із вірян прямо це не демонструє і не проповідує. Тому цей закон більше декларативний, який говорить про позицію. І про те, що церква, яка підтримує війну, церква, яка пов'язана з російським православ'ям, мені складно вимовляти це слово, тому що теперішня російська церква - це така собі нацистська структура і нещодавній так званий їхній собор під проводом так званого патріарха Кирила. Це такий собі нацизм, адже він заперечив існування українців, це геноцид.

- Якщо ми говоримо про Закон 83/71, є така теза про те, що країна начебто шукає зв’язки з Москвою і загалом лобіює цю тезу. Тобто, що потрібно відповідно з цим законом встановити ці зв'язки, і певний процес провести. Чи не буде це маніпуляції свого роду?

- Я гадаю, що це не буде маніпуляцією, бо, все ж таки, є закон, є процедури. Але я вам скажу, що нещодавно до нашої церкви, до Православної церкви України доєдналася релігійна громада Лохвиці. І там в сейфі, в храмі зберігся їхній статут, оригінал.

Це один з небагатьох статутів, який не був так би мовити почищений, де чітко прописано, і ми цей статут зберігаємо в нас в єпархії, як доказ, де чітко прописано, що парафія керується постановами Архієрейських соборів російської церкви, тоді соборів УПЦ. Спочатку РПЦ, тоді УПЦ. Ну, і відповідно, вся влада зосереджена в російській церкві.

Тому і статут самої УПЦ там в першому реченні заховано для тих, хто розуміється, це очевидно. А для тих, хто не розуміє це приховано, що ця церква існує на основі грамоти патріарха Олексія від 90-го року. І в цій грамоті сказано, що Українська православна церква єднається з іншими церквами тільки через російську церкву Московського патріархату.

Тобто, вони зберегли приховано, те, що можна сказати, імпліцитно в своєму статуті свою приналежність до РПЦ. Я не знаю, чи будуть там зловживання якісь, чи не будуть, це вже залежить від кожного державного службовця і від законності процедур.

- Чи збільшилася кількість капеланів у нашій області, у порівнянні з 2022 роком, та чи розвивається цей напрямок?

- Так, капеланів збільшилося, бо є велика потреба. У нас сьогодні бракує капеланів: не закрита частина цих посад у Збройних Силах. І є потреба. Наприклад, нещодавно я спілкувався з капеланом, отцем Романом Костенком, і він постійно курсує між підрозділами, постійно на передовій і так само дуже виснажений. Але кількість капеланів збільшується. І ми висвячуємо, готуємо капеланів навіть із військовослужбовців, які є віруючими, які відчувають покликання, — каже митрополит.

- Чи відомі випадки, коли священнослужителі користувалися своїм положенням, щоб уникнути мобілізації?

- Ви знаєте, священнику за канонами заборонено брати до рук зброю і брати участь у збройному конфлікті, тому тут є колізія. Я думаю, що є священники, які до цього ставляться дуже відповідально. Поки що у нас не вистачає священників у області. І поки що ми священників тільки як капеланів мобілізовуємо. Але у нас є священники, які служать як військовослужбовці.

- Сьогодні одним із найважливіших питань є те, як не порушити заповіді, як не засуджувати ворога, як простити йому. Як з цим бути нам віруючим, як цьому навчитися, щоб їх заповіді не порушити і не засуджувати?

- Це дуже складно, але до цього треба йти. Ми розуміємо, що чому, наприклад, Православна церква України підтримує Збройні сили України Тому, що якщо немає іншого способу зупинити зло, як убити ворога, то ми змушені це робити.

Це не наше бажання, це не наш вибір, до якого нас підштовхнув агресор рф, російський народ, російське керівництво, яке є злочинним, і яке розв'язало злочинну війну. Я скажу так,що  якщо ворог уже немічний, поранений і беззбройний, то не можна забувати, що перед нами людина, якою б вона не була б нелюдською.

Ми знаємо, що роблять російські військові, які злочини вони чинили, але ворог беззбройний і беззахисний, то до нього треба ставитися по людському, бо кожен з нас буде відповідати перед судом Божим. Наша совість це той сигнал, який нам вказує, чи ми робимо добре.

- Ми знаємо, що у Піст не можна вінчатися. А чи можна у цей час реєструвати шлюби і особливо це стосується військових.

- Я благословляв уже два шлюби в Піст. Тому, що така ситуація. Ми не можемо сьогодні застосовувати якісь канони і обмеження у військовий час.

Ми не можемо спонукати військових там постити, чи чекати, поки буде Великдень і ми їх повінчаємо. Якщо в них є бажання, їх треба вінчати, благословляти і всіляко підтримувати.

- Нумерологія з точки зору церкви це наука чи це гріховний напрямок?

- З точки зору церкви це забобони, це, як це, маніпуляція свідомістю і, це спосіб обдурювати людей. Нумерологія є не наукою. Це як астрологія, це псевдонаука, яка прикривається чимось науковим і т.

Тобто, церква не підтримує це, не благословляє, і людина має керуватися здоровим глуздом, чистим серцем і вірою в Бога, який завжди скеровує і підтримує. А всякі віра в цифри і всякі речі це все гріх.

Нагадаємо, Кременчужан запрошують на зустріч із митрополитом Полтавським і Кременчуцьким владикою Федором

 

 

Ліна Романченко

Фото авторки

Відео Ігоря Борисевича

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися