
«Кременчуцька газета» підготувала серію інтерв’ю з начальником Полтавської обласної військової адміністрації Дмитром Луніним. Наші питання ми розподілили по блоках «Війна і особисте», «Про життя Полтавщини», «Люди і кадри», «Бюджет, безробіття та як вижити заводам у Кременчуці» тощо. Сьогодні ми подаємо третій блок інтерв’ю «Про життя на Полтавщині».
На відміну від мера Кременчука Віталія Малецького, Дмитро Лунін відкрито спілкується з журналістами і не переховується від них, відповідаючи на всі їхні запитання. Цим ми і скористалися, поставив багато питань керівнику області, розділив по блоках. Перший з них був про війну та особисте, другий – про кадри, а зараз переходимо до третього блоку запитань.
- В багатьох закладах освіти зараз перебувають переселенці. Як готувати школи до 1 вересня, адже до навчання додадуться ще й діти ВПО?
- На Полтавщині новий навчальний рік готується під офлайн. У школах з вересня, у вишах – з середини серпня. Такі рекомендації Кабміну. Але яка ситуація буде 1 вересня, ми ще не розуміємо. У будь-якому випадку дітей на небезпеку наражати ніхто не буде. Держава дослухатиметься й до громадської думки.
Зараз лише 25% шкіл на Полтавщині зайняті переселенцями. Я поставив завдання головам районних військових адміністрацій та громад знайти альтернативні приміщення для них.
Ми маємо гарантувати дітям безпечне навчання, тому в дитсадках, школах й університетах проведуть серйозну перевірку й підготовку. Тут є кілька складових. Перше – заклади освіти та їхні території обстежать на наявність вибухових предметів. Друге – громади та школи мають зайнятися облаштуванням укриттів і перевірити системи оповіщення про тривогу. Проробити шляхи евакуації, протоколи безпеки, які обов’язково треба довести до відома кожного учня. Для цього будуть проводити тренування спільно з Державною службою надзвичайних ситуацій щодо евакуації з усіма учнями та педагогами, зокрема, які працюватимуть і в інклюзивних класах. Третє – створити запаси матеріалів, обладнання, інструменту, води та медичних засобів. Четверте – сформувати запас палива для автобусів для підвезення учнів.
Ми розуміємо, що є школи, де взагалі немає укриттів, що буде туго з паливом для автобусів. Тому, ймовірно, освітній процес в тих чи інших громадах може бути змішаний.
- Коли перші ВПО отримають ключі від квартир, які їм викупить держава, або оселі збудують?
- Вже виділені три земельні ділянки в Полтаві. Всі будівельні компанії - потенційні учасники тендеру - повідомлені. Очікуємо кошти й тоді оголошуємо тендер. Після виділення 30% коштів весь процес будівництва займе не більше 6-ти місяців. Така умова тендеру.
Загалом ми говорили про те, що це 100 тис м² на 2 тис осіб. Житло коштує 24 тис грн/м². В ці кошти повинні входити не тільки будівництво, а й ремонт, мінімальна кількість меблів: кухня, санвузли, ліжка тощо.
Також область готова придбати 500 уже облаштованих квартир у готових нових будинках. Поки що забудовники подали заявки на 150 таких помешкань. Після того, як переселенці звільнять квартири, на них зможуть претендувати ті, хто стоять в черзі - військові, медики, вчителі.
- Ціни на все ростуть. Люди обурені ситуацією, хоча й розуміють, що війна. Але невдоволення зростає. Восени воно може вилитися у непокору. Як плануєте заспокоювати населення?
- Так, я на власні очі бачу, що ціни ростуть. В світі теж зростають ціни через агресію росії. На жаль, це природний процес, оскільки країна воює, інфраструктура знищена, логістика порушена, і ціни на ресурси ростуть. Зі свого боку Держпродспоживслужба контролює ціни як на паливо, так і на продукти та ліки. І коли трапляються випадки необґрунтованого завищення цін – ухвалюються відповідні рішення. Маємо розуміти, що найголовніше зараз – перемогти противника. Не допустити його просування далі. Бо якщо росіяни опиняться тут, то тема підвищення цін на пальне буде зовсім не актуальною.
- Ваша думка щодо ролі церкви під час війни і чи треба саме зараз забороняти УПЦ? Готові ви до цього кроку?
- В Україні церква відділена від держави і держава не втручається в життя релігійних громад, якщо ті не порушують чинне законодавство. Як начальник обласної військової адміністрації, я дотримуюся саме цього принципу. Як громадянин та людина, то гадаю, що громади вірян УПЦ самі зроблять свій вільний вибір - до якої церкви належати. В Полтавській області вже є приклади переходу громад УПЦ в ПЦУ.
Нагадаємо, керманич Полтавщини Лунін розповів про ранок 24 лютого, готовність до війни, безпеку, зарплату та дружину.
Олег Булашев