Кременчугская газета
Среда, 24 Октября 2018 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Чорні діри департаменту освіти Кременчука або Бізнес для обраних?

5 февраля 2018 08:30

Зважаючи на нещодавній фінансовий скандал, що розгорнувся навколо міських шкіл, які одночасно уклади договори на обслуговування з одним і тим самим юристом, редакція «Кременчуцької газети», скориставшись публічною порадою Геннадія Музики, звернулася із відповідними інформаційними запитами до структурних підрозділів виконавчих комітетів кількох українських міст. Мета звернень – дізнатися, яким чином департаменти чи управління освіти забезпечують юридичну підтримку загальноосвітніх навчальних закладів та чи існує гостра потреба залучати вартісні приватні фірми для надання їм правової допомоги.

Чи є бажаючі підзаробити?

Здається, саме таким банальним питанням і керується міська влада на чолі з мером Віталієм Малецьким, розпоряджаючись мільйонами бюджетних коштів, комунальною власністю і ласими земельними ділянками. От тільки щастить при розподілі коштів далеко не всім, а лише обраним і тим, хто забезпечує Віталію Малецькому сталу депутатську більшість для безперешкодного прийняття будь-яких, навіть відверто антинародних рішень. Як от, до прикладу, славнозвісне підвищення тарифів. 

Та зараз йдеться про унікальну, без перебільшення, можливість, яку за дивним збігом обставин виборола колега і бізнес-партнер одного з депутатів Кременчуцької міської ради Олександра Плескуна із фракції політичної партії «Рідне Місто». 

Фізична особа-підприємець Безус Марина В’ячеславівна, яка за сумісництвом є співзасновницею компанії, де керівником та одним із засновників значиться вищеназваний депутат, отримала ексклюзивне право одноосібно надавати юридичні послуги всім без винятку загальноосвітнім закладам міста. Нагадаємо, вартість такого пасивного юридичного супроводу від початку навчального року, а саме з вересня по грудень 2017 року, обійшлася платникам податків коштами міського бюджету майже у 200 тис грн. Слід зазначити, що скористатися послугами такого затребуваного дуету правників, як виявилося, пощастило не лише 29-ти загальноосвітнім закладам, а й 2 міським комунальним закладам культури і відпочинку: «Крюківський парк» і «Міський сад».

Важко сказати, чим була викликана нагальна необхідність юридичного супроводу адміністрації міських парків, проте останні чемно перерахували згідно з договором по 25 тис грн на користь колеги Олександра Плескуна. 

Складається враження, що гучний судовий розгляд справи навколо незаконного звільнення директора гімназії №5 Ілони Бобер – це лише спроба відвернути увагу громадськості від того, що насправді відбувається за лаштунками міського департаменту освіти. А так звана безоплатна правова допомога депутата Руслана Ульянова, який представляє інтереси даного структурного підрозділу виконкому, не більше, ніж прикриття справжнього перерозподілу фінансових потоків і їх подальшого осідання у кишенях окремих нечистих на руку чиновників. 

Самого ж радника мера Ульянова навряд чи можна назвати меценатом і адвокатом-благодійником, та й він особисто неодноразово це підтверджував, коментуючи різноманітні публікації у соціальних мережах, де наголошував, що спеціалісти його професії «деруть три шкури» з клієнтів. То чому ж подібне здирництво з коштів платників податків практикується і в нашому місті? На перший погляд, ситуація, що склалася, видається не просто дивною, а й підозрілою, залишаючи більше запитань, ніж відповідей. Особливо в той час, коли мер міста безпорадно розводить руками. Але на деякі з цих запитань редакція Кременчуцької газети таки знайшла відповіді.

Кременчуцький прецедент збагачення

Як виявилося, Кременчук – дійсно виняткове місто, що підтверджує низка офіційних відповідей від управлінь та департаментів освіти з різних  міст України на інформаційні запити редакції Кременчуцької газети

Варто звернути увагу, що заради максимальної об’єктивності журналісти направили відповідні листи до структурних підрозділів виконавчих комітетів міст, розташваних не лише в Полтавській області, а й за її межами: міст, де навчальних закладів значно більше, ніж у Кременчуці. Нам вдалося отримати повні і змістовні відповіді з Горішніх Плавнів, Лубен, Полтави, Кам’янки, Черкас та Одеси. В жодному з цих міст не застосовується подібна практика залучення приватних фірм та юридичних компаній задля правового забезпечення діяльності загальноосвітніх навчальних закладів. 

Іншим спільним і не менш важливим моментом є те, що дана функція покладена на штатного спеціаліста-юрисконсульта управління або відповідного департаменту освіти, який здійснює юридичний супровід всіх без винятку закладів освіти в межах наданих повноважень. 

Так, начальник відділу організаційно-правової роботи та бухгалтерського обліку департаменту освіти та науки в Одесі успішно обслуговує аж 127 шкіл міста. Є й інші, не менш позитивні приклади заощадження коштів міського бюджету, а саме в сусідніх Горішніх Плавнях, які останні кілька років значно випереджають Кременчук в економічному розвитку та впровадженні різноманітних інновацій. Через відсутність у штатному розкладі посади юриста, 7 загальноосвітніх шкіл обслуговує і надає консультації, а також здійснює судовий супровід юридичний відділ виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради. 

Щодо судового супроводу протягом усього 2017 року, то тут ситуація не менш цікава –  відповідь на це запитання надали лише 2 структурні підрозділи: юристи управління освіти в Лубнах представляли інтереси безпосередньо управління в одному судовому провадженні, а в Черкасах представники сектору юридичної роботи департаменту освіти здійснили супровід 18 судових справ, при цьому в підпорядкуванні департаменту знаходиться 107 різноманітних закладів освіти. 

У жодній з отриманих редакцією відповідей сума посадового окладу відповідного спеціаліста не перевищувала 4 тис грн на місяць, що навіть при найпростіших підрахунках у десятки разів менше, ніж отримала (а, можливо, й надалі буде отримувати) громадянка Безус за протекцією мера Малецького, депутата Плескуна і директора департаменту освіти Москалика.

Якщо відповідний договір буде пролонговано, то за 2018 рік приватний юрист за пасивне обслуговування кременчуцьких шкіл і юридичний супровід парків отримає понад півмільйона гривень!

Найцікавіше, що редакція отримала відповідного листа з відповіддю і від департаменту освіти виконавчого комітету Кременчуцької міської ради. Особливу увагу тут привертає той факт, що з початку 2015 по серпень 2017 року в Департаменті працював один юрисконсульт, якому нараховувалася заробітна плата, що за 8 місяців 2017 року в сумі склала трохи більше 55 тис грн. Якщо ж говорити про участь у судових провадженнях, то за 8 місяців 2017 року юрисконсульт департаменту освіти взяв участь у 18 судових засіданнях. 

А далі – ще цікавіше: на період високої завантаженості юрисконсульта департаменту, його відпустки і втрати працездатності укладалися договори ще з 4 адвокатами, серед яких і відомий всім адвокат діючої влади, радник мера і депутат міської ради Ульянов. Якщо ж поглянути на дати, стає все зрозуміло: так, після серпня 2017 року в департаменті освіти відсутній штатний юрисконсульт – принаймні, у відповіді на запит редакції жодних згадок про нарахування йому заробітної плати немає. Проте вже з вересня з’являється славнозвісна громадянка Безус, яка одноосібно закріпила за собою цілковиту монополію на юридичне забезпечення всіх без винятку загальноосвітніх навчальних закладів. 

Якщо ж ґрунтовно вивчити відповідь департаменту освіти Кременчука, то можна дійти висновку, що відсутність юриста, який так випадково зник одразу перед феєричною появою колеги депутата Плескуна, дається взнаки. Оскільки документ містить набір значної кількості беззмістовних посилань на різноманітні нормативно-правові акти, а також низку висновків, які не містять нічого спільного з законодавством України, а в окремих моментах навіть суперечать йому.

Особливої уваги заслуговує речення, де в намаганнях відвести від департаменту освіти будь-які підозри і уникнути подальших перевірок, автор відповіді, як виявилося, ставить під сумнів практику значної кількості українських міст із наступним формулюванням: «Залучення юриста департаменту освіти до обслуговування інших юридичних осіб (якими і є загальноосвітні заклади) буде вважатися нецільовим використанням бюджетних коштів  або незаконним покриттям витрат інших юридичних осіб, що може тягти за собою різні види юридичної відповідальності». 

У це просто неможливо повірити, але представники департаменту освіти міста нецільовим використанням бюджетних коштів називають їх заощадження і збереження у відповідності до поширеної практики і досвіду колег із сусідніх міст та областей! А відверте марнотратство і сумнівну схему за участі мера, депутата і директора департаменту зводять до індивідуального вибору адміністрації загальноосвітніх навчальних закладів, знімаючи з себе будь-яку відповідальність.

Мабуть, розуміючи всю абсурдність даного документа, який до того ж невідомо хто підготував, зважаючи на відсутність штатного юрисконсульта, його відмовився підписувати директор департаменту Геннадій Москалик, який будь-якою ціною прагне уникнути продовження даної історії. 

Ми не будемо стверджувати, але складається враження, що самого юрисконсульта, зважаючи на вищевикладене, як це зазвичай прийнято в подібних випадках, звільнили, так би мовити, заднім числом, аби уникнути чергового скандалу. Це також неважко перевірити, і редакція газети підготувала відповідні запити. 

Залишається лише здогадуватися, які ще таємниці приховує керівництво департаменту освіти, і чому чиєсь вибіркове бажання підзаробити на коштах міського бюджету ретельно приховується мером та його підлеглими.

 

Фотоколаж Олександр Грінченко

Наталя Роговцева

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Конкурсы
  • УВАГА РОЗІГРАШ: вболівай за улюблену команду «Ворскла» під час домашніх матчів ЛІГИ ЄВРОПИ!

    Що потрібно зробити, щоб отримати свій ЩАСЛИВИЙ КВИТОК і повболівати за улюблену команду – читай нижче.    

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться