Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 1 Листопада 2020
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Не лякатися, а дізнатися: що чекає на кременчуцьких школярів через декілька днів

 
 

 

29 августа 2020 09:00

Попередній навчальний рік завершився для учнів вдома. Напередодні нового навчального року Кременчуцька газета поспілкувалася з освітянами та дізналася, як зробити дистанційне навчання максимально комфортним, якщо знову посилять карантинні умови, і нові знання отримувати доведеться онлайн.

Випускні вдома, здачі атестацій та зовнішнього незалежного оцінювання як для учнів, так і для вчителів Кременчука уже позаду. Попереду – нові випробування майбутнього навчального року. Його остаточний формат став зрозумілим 24 серпня, коли оновили епідемічне зонування територій України, що діє протягом 14 днів. Наше місто знаходиться у зеленій зоні. Але у разі переходу до іншої, відбуватимуться зміни у навчальному процесі. За яким принципом це проходитиме, прописано у затвердженому владою міста регламенті навчання в усіх учбових закладах у період карантину внаслідок COVID-19.

Нові моделі навчання

Зараз наше місто відноситься до зеленої зони – території з низьким ступенем захворюваності на коронавурусну інфекцію. Відтак закладам освіти передбачено працювати у звичному режимі, відповідно до затвердженого порядку роботи. Однак у разі зміни кольору зони регламент передбачає корективи навчального процесу, тобто можливий перехід на дистанційну форму навчання.

«У разі потрапляння до червоної зони ми не працюватимемо очно, відвідування навчальних закладів призупинять. Якщо потрапимо до жовтої зони, школи працюватимуть у дві зміни, що дозволить зменшити навантаження, тому що кількість дітей у закладах скоротять удвічі. Наприклад, 1 і 4 класи ходитимуть у першу зміну, а 2 та 3 класи – у другу. Також у даному випадку передбачається, що початкові класи відвідуватимуть школу лише упродовж трьох, старшокласники – 4-х годин.
У випадку помаранчевої зони передбачається і очне, і дистанційне навчання, проте один робочий день стане повністю дистанційним», – прокоментував регламент очільник департаменту освіти Кременчука Геннадій Москалик.

Освітянин не виключає, що зони можуть змінитися на початку навчального року. А отже, до цього мають бути готовими і батьки, і вчителі. Серед основних змін – у шкільне життя додасться дотримання санітарних вимог. За словами Москалика, в коридорах освітніх закладів уже фарбують розмітку, за якою мають пересуватися учні, щоб зменшити між ними контакт. Входити та виходити зі шкіл заплановано через різні двері. Передбачається і обов’язковий температурний скрінінг перед початком навчального дня. Щодо занять вдома, то, як і минулого року, забезпечення комп’ютерами та доступ до інтернету школярам – це обов’язок батьків. Те саме стосується вчителів, якщо вони працюватимуть вдома. Проте у разі необхідності кожного педагога забезпечать окремим комп’ютером, що знаходиться у його навчальному класі.

Перехід на дистанційне навчання у березні цього року викликав чимало дискусій у суспільстві. Адже на момент карантину не всі родини мали вдома комп’ютери та інтернет. По-друге, для повноцінного опрацювання матеріалів школярі потребували допомоги від батьків. У першу чергу це стосувалося дітей молодших класів, де виконання завдання та закріплення матеріалу мало обов’язково супроводжуватися підтримкою старших.

«Приємно здивувало, що, незважаючи на складнощі, більшість батьків та родичів допомагали дітям із завданнями. Адже у першому класі без цього ніяк. Першачкам було непросто знайомитися з завданнями без присутності вчителя. Проте завдяки інтерактивним вправам поступово опановували самостійні завдання, матеріали аудіо- та відеозаписів, вчилися онлайн-роботі з комп’ютером. Першопочатково домашні завдання виконувалися під наглядом старших, пізніше націлювали дітей виконувати їх самотужки. Вважаю, що з новою для нас формою дистанційного навчання ми впоралися», – наголошує вчителька початкових класів Кременчуцького ліцею № 25 «Гуманітарний колегіум» Ганна Капинос.

Нове опановують не лише учні

Ганна Капинос цього літа пройшла курси дистанційного навчання для освітян при Кременчуцькому педколеджі. Вона розповідає, що головна мета навчання полягала у розширенні інтерактивних навичок вчителів.

«Ми узагальнили знання, обмінялися досвідом, ознайомилися з новими сервісами та інструментами, які можна обрати для роботи під час дистанційного навчання. Тож вчителі зможуть впевнено застосувати їх і працювати у будь-якій формі онлайн-навчання. Із цього року наш навчальний заклад працюватиме у порталі «Нові знання». Це публічний сервіс для взаємодії всіх учасників освітнього процесу: учнів, батьків та вчителів. Вихованці початкової школи, як і минулого року, продовжуватимуть навчатися у GoogleClassroom. А за допомоги «Нових знань» освітяни упорядковуватимуть завдання, зможуть переглядати виконані роботи та надавати результати перевірок», – аналізує педагогиня.

За інформацією Москалика, у 2020 році такі курси пройшли близько 300 вчителів міста, опановували їх за власним бажанням і за власні кошти.

Цього року Капинос вчитиме вже другокласників, і проблем при змішаній формі навчання не передбачає. Адже навички роботи онлайн прищеплювалися дітям у період весняного карантину.

А от учителька англійської мови Кременчуцького ліцею ім. Неленя №17 «Вибір» Оксана Бондар говорить про деякі проблеми з опрацюванням матеріалу старшими учнями.

«Починаючи із 3-4 класів, діти виконують домашки самотужки. І коли деякі батьки не контролювали їх роботи, виникали «провали» зі здачею домашніх завдань та в дистанційній роботі. Бувало, що дитина зникала з онлайну, у когось були проблеми з доступом до інтернету, хтось взагалі знімав із себе відповідальність працювати у подібному режимі. Впевнена, що при змішаній формі навчання дітям буде простіше. Адже є люди, які за сприйняттям інформації – аудіали. Їм легше опановувати матеріал на слух: безпосередньо від самого вчителя. У такому разі важливості набувають ролики освітян із YouTube. Тут бажано наголосити, що батькам варто проконтролювати доступ до інтернету, створити умови для таких переглядів», – зазначає вона.

А ще Бондар – вчителька Дар’ї Мещерякової, учениці, яка цього року склала зовнішнє незалежне оцінювання з англійської на максимальні 200 балів.

«Зауважу, що важливою складовою такого результату є те, що Дарина навчалася у новому класі, які створювали під час реформування освіти та поділу старших класів на профільні. Відповідно вона мала більше уроків з англійської мови, ніж у попередні роки. Також успіху передувала режимна кропітка праця з виконанняусіх завдань, попередні набуті навички дівчини», – розповідає педагогиня, не відкидаючи і важливості додаткової роботи з вчителем у режимі онлайн у позаурочний час.

Той, кому потрібні знання, опанує їх у будь-яких умовах, наголошує вчителька.

«Додам, що наш експериментальний клас англійського профілю на ЗНО показав високий рівень знань. Більшість учнів набрали по 140-150 балів і вище. Тобто за карантинний період діти виросли в підготовці до іспитів. Для нас це своєрідний ривок, який пояснюємо профільністю класів і тим, що через дистанційність діти концентрували свою увагу на конкретних питаннях, а також безпосередньо мали більше часу готуватися до ЗНО. Хоча практики, звісно, отримали менше», – коментує педагогиня.

І радить, що при подібних формах навчання родинам із дітьми старших класів варто визначати пріоритети і посилювати роботу у тих напрямках, які будуть важливими при вступі до вишів.

Звернемо увагу, цього року у Кременчуці найбільша кількість медалістів за останні 5 років – майже 100 випускників. Це пояснює феномен успішності тих, кому вчитися не ліньки за жодних умов. А от як бути з тими, хто знайомитися з уроками без учителя не бажає – це вже робота кожного з батьків.

Знаходити мотивацію і час на відпочинок

У дітей можливе емоційне відторгнення дистанційного навчання, констатують психологи. Адже така форма перетворює колись звичні уроки у самостійне опрацювання і потребує для навчання більше часу. В такому випадку вивчення предметів із дитиною початкових класів варто чергувати розвагами, давати учню відпочивати між кожним онлайн-уроком.

У школярів середньої школи зазвичай страждає мотивація до навчання, тому що в мозку в цей час інші завдання – зокрема становлення особистості. На цей аспект не можна не зважати. Варто разом із дитиною заздалегідь визначити мотивацію для уроків, обговорити дистанційний розклад. І головне – покласти відповідальність переважно на саму дитину, щоб вона, відчуваючи себе підростаючою особистістю, сама відповідала за свою успішність. Зайвий контроль у такому випадку може призвести до зумисного ігнорування завдань. І навпаки – чесна домовленість, довіра, періодична перевірка виконаних завдань вчитимуть дитину відповідальності за свою самостійну роботу.

Перевернутих класів не буде

І хоча найближчий навчальний рік все ще лишається задачкою з кількома невідомими, головний освітянин міста пояснює, що не варто нагнітати ситуацію при раптових жорстких карантинних обмеженнях. Адже існує декілька моделей змішаної форми навчання. Одну з них раніше анонсувала міністерка освіти та науки України Любомира Мандзій.

«Це перевернутий клас. Коли половина учнів працює у класі, а половина слухає вчителя онлайн. А потім вони міняються. Цей варіант ми виключили, адже жоден інтернет(та і дитина) не витримає 4-5 годинних трансляцій, після яких ще треба виконувати домашні завдання. У наших планах – залучення контенту освітніх платформ. Наприклад, використання недовготривалих спільних трансляцій, обговорення уроків у чатах, постійна взаємодія з учителем. На жаль, онлайн-навчання – не кращий варіант, і нам усім до вподоби навчання у класах. Проте з двох зол ми обрали менше. Далі орієнтуватимемося по ситуації. Сподіваюсь, такі підходи не залишать учнів без необхідних знань та принесуть якомога менше дискомфорту усім учасникам шкільного процесу», – прокоментував Москалик.

Нагадаємо, кременчужани проти дистанційного навчання.

Коронавірус як новий виклик для освітян.

Маска та планшет: що ще необхідно цьогорічним першачкам.

 

Ліна Романченко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися