Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Пятница, 5 Июня 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Кран, колонка, фільтр чи привозна: де кременчужанам взяти чисту воду

 

10 февраля 2019 09:00

Вона поповнює життєві сили і навіть лікує. Натомість брудна – передає інфекції, провокує захворювання. Ми дізналися, чи можна кременчужанам пити воду з-під крана та де і за скільки шукати інші її «джерела», щоб втамувати спрагу без ризику для здоров’я.

Інколи здається чистою і прозорою, а інколи має жовто-коричневий відтінок. Така вода із кранів в оселях кременчужан. Жовто-коричнева – у випадках частих аварій у трубопровідних мережах, причиною чого є давня зношеність міських мереж.

А от чи тече з наших кранів чиста вода у прямому розумінні цього слова і чи можливо її вживати у їжу, містяни сумніваються. Ми поцікавилися у 10 родин, яку воду вони вживають та отримали наступні відповіді:

- три родини використовують фільтри-глечики,

- ще три – час від часу купують воду в магазинах та розливних точках,

- дві – замовляють бутильовану воду з доставкою,

- одна – ходить за водою до дворової колонки,

- ще одна родина вживає воду з-під крана, попередньо її відстоюючи.

Серед причин такої недовіри до централізованого водопостачання у першу чергу називають неприємний запах хлорки. Також вказують на періодичне цвітіння Кременчуцького водосховища, адже досягти після цього очищення води, яку беруть із нього, неможливо. Інші не довіряють якості фільтрів, встановлених на комунальному підприємстві «Кременчукводоканал».

Заходи з очищення комунального водогону

Кременчуцька газета направила запит керівництву «Кременчукводоканалу», щоб дізнатися про засоби очищення та нормативи хлорування води, яка подається в оселі мешканців міста.

У відповіді, яку отримала редакція, нам повідомили, що щорічно на Демурівському та Крюківському водозаборах, а також на водоочисній станції (ВОС) у селі Вільна Терешківка планово промивають та дезінфікують резервуари чистої води.

«Забезпечено та щомісячно поповнюються запаси реагентів для очищення та знезараження води на ВОС та водопровідній мережі міста з розрахунку місячної потреби згідно з технологічними регламентами та виробничою необхідністю», – написали нам у відповіді.

Тут же вказали і на посилене хлорування та додавання інших сполук у випадках сезонного погіршення якості вихідної води: «У літній період передбачено перехід на особливий режим роботи ВОС з використанням підвищених доз хлору, коагулянту, флокулянту, активованого вугілля».

Та додали, що згідно з нормативами ДСанПІНу 2.2.4-171-10 при знезараженні води за допомоги хлору, вміст залишкового вільного хлору у воді регламентується в межах не більше 0,5 мг/дм3, а вміст залишкового зв'язного хлору – не менше 1,2 мг/дм3.

«За результатами лабораторних досліджень залишкові концентрації сполук зв'язного та вільного хлору не перевищують встановлені гігієнічні нормативи», – відповіли у підрозділі.

Витрати «Кременчукводоканалу» на покращення стану води в місті:

2016 рік – 2 млн 409 тис 800 грн,

2017 рік – 1 млн 550 тис 750 грн,

2018 рік – 2 млн 451 тис грн.

2019 рік – передбачається 5 млн 500 тис грн.

Хлорування води з-під крана

Звернемо увагу, що кілька років тому у водопроводах Кременчука після проведених лабораторних досліджень фіксували перевищені норми канцерогенного хлороформу. Він утворюється під час концентраційного знезараження хлором води від бактерій, що з’являються у Дніпрі під час цвітіння водойм. Тож інколи показник хлороформу у рази перевищував допустимі норми по місту. Про неоптимістичні наукові дослідження з цього приводу науковці повідомляли ще у 1976 році. Та пояснювали: канцерогенні властивості зумовлюють виникнення злоякісних пухлин.

За останні роки «Кременчукводоканал» провів модернізацію водопровідних мереж міста.

А також з метою забезпечення тривалого знезаражувального ефекту при хлоруванні води в системі водопостачання та запобігання утворенню хлорорганічних сполук у питній воді, на водоочисній станції додатково до хлору почали використовувати реагент «Амопол» українського виробництва.

Теперішню ситуацію із утворенням хлороформу в наших водопроводах прокоментував завідувач Кременчуцького міськрайонного відокремленого підрозділу лабораторних досліджень державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Андрій Поляков.

«Хлороформ – це речовина, що залишається при розпаді хлору. Порівняно з минулими роками ситуація покращилася. Хоча такі перевищення бувають улітку, адже водоканалу складно спрогнозувати рівень забруднення вхідної води. Тому інколи бувають відхилення на 0,002- 0,003 мг/дм3 від норми. Окрім цього, у цей час внаслідок цвітіння рослин змінюється перманганантна окислюваність води, тобто збільшується кількість окислених сполук, а від цього збільшується і її забруднення. Але на допустимість вживання централізованої води це не впливає», – додав він.

Та виникає інше питання: навіть якщо норми води допустимі для вживання, як позбутися неприємного хлорованого запаху – і особливо у літній період?

Кип’ятити, морозити чи пропускати через фільтр, радить Поляков. І ділиться секретом: якщо вода стоятиме хоча би півдоби у відкритій ємкості, з неї дійсно «видихуватиметься» присмак хлорки.

Як перевіряє воду лабораторний центр

Хлорка, на жаль, не єдиний показник періодичних «сюрпризів» для містян. Загалом, відповідно до державних санітарних норм та правил гігієнічних вимог до питної води, призначених для її споживання людиною №2.2.4 – 171-10, рідина може перевірятися за більше, ніж 50 показниками.

На сьогодні Кременчуцький лабораторний центр перевіряє воду в місті за трьома з них: на санітарно-хімічні (на запах, присмак, вміст деяких хімічних елементів, зокрема, нітратів, окиснення, хлороформ, залізо), мікробіологічні (визначається загальний колір) та паразитологічні показники.

Упродовж минулого року було проведено 96 досліджень на санітарно-хімічні показники з центрального водогону та 72 проби – на паразитологічні. 

Чи корисна вода з трубчастих колодязів?

Андрій Поляков пояснює, що в цілому контролюють якість води не за всіма 50 показниками, а лише на ті речовини, які могли б мати на людину серйозний вплив.

Та додає, що за 2018 рік по місту відібрали 37 проб води з трубчатих колодязів (колонок).

Із них лабораторний центр періодично контролює лише 9 колонок: у центральній та нагірній частині міста, у мікрорайоні Молодіжний та Крюківському районі.

Це колодязі за адресами:

- пр. Л.Українки, 23,

- пров. Гвардійська, 3, 5

- вул. Соборна, 24/38,

- вул. Молодіжна, 35,

- вул. Т.Бульби, 4,

- вул. Космічна, 3,

- вул. Республіканська, 140.

«У воді з колонок на Гвардійській, 3 та Т.Бульби, 4 йде постійне перевищення нітратів, а це – зверну увагу – взагалі заборонено до вживання дітям чи вагітним жінкам. Також по всіх колодязях йде перевищення по загальній жорсткості, та це не є катастрофічним показником води», – прокоментував завідуючий.

Якщо ж ви вирішите особисто замовити перевірку якості води у вашій дворовій колонці, за це потрібно буде заплатити. Одноразова перевірка на нітрати чи інші показники коштуватиме близько 23 грн.

«Експериментувати з водою у колонках, які не перевіряють, особливо родинам, де є діти, я не раджу. Приміром, якщо прокип’ятити воду з нітратами – їх токсична дія збільшується утричі», – коментує завідувач.

Та зауважує, що для вагітних і дітей до трьох років, які мешкають у приватному секторі, така перевірка буде безкоштовною (за наявності направлення сімейного лікаря/педіатра на перевірку якості води у трубчастому колодязі). Для цього варто звернутися із заявою до центру, що знаходиться на вулиці В.Бойка, 18 (тел: 5-38-28).

Скільки коштує альтернатива

Актуальною для кременчужан лишається і можливість купувати розливну воду. Як стверджують виробники-реалізатори, їхні установки очищують воду від головних забруднювачів та демінералізують її. Вартість 1 л рідини складає 40-60 коп.

Також купити воду «на літри» можна і у так званих «водних автоматах», що розташовані в деякіх супермаркетах міста.

Ще один варіант заміни води з-під крана– купувати бутильовану.

«До 2005 року наша родина використовувала воду з-під крану. Потім почали замовляти воду бутильовану, на неї вирішили перейти після важкої хвороби матері», – розповідає містянка Анна.

Після нескладних підрахунків виходить, що на три бутилі води родина упродовж місяця витрачає близько 150 грн.

Та як попереджають у лабораторному центрі, перш, ніж почати купувати воду в того чи іншого виробника, не полінуйтеся запитати у продавців експертні висновки лабораторних центрів.

Для того, щоб фільтрувати воду дома самим, можна знайти фільтр-глечик. Виробники радять міняти картриджі раз на місяць. Однак внаслідок неінтенсивного використання вони можуть прослужити і до півтора місяця. Заміна картриджу коштуватиме в межах 100 грн. Однак і тут при виборі картриджа експерти радять звернути увагу на якість води. Якщо вода, що біжить з-під вашого крана, перенасичена залізом, то вам необхідний картридж саме для такої води. Якщо ж у воді підвищений рівень солей, кальцію та магнію, то вам необхідний пом’якшуючий картридж.

Також існують фільтри, які встановлюють під мийку. Та їх обслуговування – це вже більш затратна стаття сімейного бюджету.

 

Ліна Романченко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться