
Подробиці із засідання.
Сьогодні у Полтаві відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки та культури, на якому більше години розглядалося питання «Про функціонування Комунального підприємства «Кременчуцький обласний спеціалізований будинок дитини Полтавської обласної ради»».
Виступала з цього питання депутатка з Кременчука, віцемерка Ольга Усанова, яка у Фейсбуці закликала всіх не дати можливості закрити будинок дитини.
Вона заявила, що у закладі діти отримують належний соціальний захист і підтримки та медичну допомогу.
«На жаль, з минулого року в нас склалася така ситуація, що влаштування дітей в цей будинок дитини має тепер відбуватися за погодженням з обласним департаментом охорони здоров'я, оскільки він є тим органом управління, який керує цим закладом…
Наведу особистий приклад. У нас вилучалися діти, четверо дітей із сім'ї в складних життєвих обставинах. Вони у нас довго перебували у лікарні. Мені довелося особисто звертатися до першого заступника голови ОВА, щоб ці діти отримали направлення на перебування в цей обласний будинок дитини.
Вони і сьогодні там ще знаходяться, тому що їхні батьки не подолали складні життєві обставини і не можна їх зараз влаштувати на сімейну форму виховання.
Нещодавно відбулося кілька моніторингових візитів, які були з боку омбудсмена, так і з боку нашого обласного департаменту охорони здоров'я, за результатами яких було сказано, що оголошується мораторій на влаштування туди дітей.
На сьогоднішній день тільки в нашій лікарні знаходяться четверо дітей, які могли б перебувати в цьому будинку дитини. Двоє з них це дітки до року, одній дівчинці рік і три місяці, хлопчику 2,5 роки.
Вони уже більше місяця перебувають у дитячій лікарні. У них там немає можливості вигулювати діток на вулиці, приділяти їм стільки часу, оскільки можуть приділяти вихователі.
Але через оцей умовний мораторій діти не влаштовуються у будинок дитини. Хоча він не закритий, він фінансується з обласного бюджету. На 2025 рік затверджений його бюджет.
Але з незрозумілих причин склалася така ситуація, через цей негласний мораторій ця проблема існує не тільки в місті Кременчуці, а і в усій Полтавській області. Тому що ті діти, які вилучаються з родин, знаходяться у лікарнях.
Знаю, що зараз йде реформа і держава керується тим, що діти повинні виховуватися в сім'ях. Я цілком підтримую цей напрямок, але для того, щоб вона повністю запрацювала, у нас необхідна бути створена ця інфраструктура, достатня кількість патронатних сімей, достатня кількість прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, куди б ми могли влаштовувати дітей, як статусних, так і не статусних.
Зараз триває війна і багато прийомних сімей виїхали за кордон. Патронатні сім'ї створюються не так багато, як хотілось би нам і соціальним службам це зробити. І той вихід, який ми маємо в будинку дитини, на жаль зараз також через штучні причини, на мій погляд, заблоковані»,- сказала О.Усанова.
Також О.Усанова попросила, щоб керівник департаменту охорони здоров'я Віктор Лисак розповів присутнім свої плани та пояснив на якій підставі введений негласний мораторій, щодо заборони прийому дітей у Будинок дитини, оскільки він ніяким документом не регламентований.
«Нам поки немає офіційної відповіді про те, що там з таких-то причин ми не можемо влаштувати або зробіть щось ще. Вони просто залишаються без відповіді й будинку дитини заборонено взагалі спілкуватися з ким би то не було. Ми минулого тижня відвідували його з міським головою Кременчука, по цій ситуації спілкувалися. І після того було накладено заборону працівникам будь з ким спілкуватися, надавати будь-яку інформацію.
Тобто такі середньовічні методи управління, я вважаю, що вони є неприпустимими. Але головне, що ми повинні вирішити питання щодо влаштування дітей сьогодні, які у нас виникають»,- сказала пані Усанова.
Тут пригадалося, як вона ж сама використовує середньовічні методи управління, які сама ж вважає неприпустимими та не забажала спілкуватися з журналістами під час останнього особистого прийому громадян.
Але повернемося до долі Будинку дитини у Кременчуці.
Крім О.Усанової слово на засіданні мала віцемерка Полтави, кременчужанка Ольга Величко. Вона також розповіла про необхідність існування такого будинку і запропонувала сісти, продумати як зробити так, аби діти, які потребують влаштування в будинок дитини, не залишилися на вулиці.
Ольга Усанова також попрохала, аби присутні на засіданні керівники служб у справах дітей з міста Кременчука і з міста Полтави розказали наскільки важливо мати Будинок дитини, куди б можна негайно влаштувати дитину.
О.Усанова також додала, що на сьогодні у кременчуцькому будинку дитини досі не відремонтоване укриття.
«Укриття там у підвалі. Підвал не відремонтований. Там застелені килими, щоб не підіймався пил. І дитячі ліжечка там знаходяться. Ну це уже просто справа честі обласної ради виділити кошти на облаштування цього укриття. Тим більше, що керівник закладу в бюджетному запиті кожен рік подавав ці суми, але чомусь вони в цей бюджет не потрапили і укриття не відремонтовано. І це було одним із головних зауважень тих моніторингових візитів, які нещодавно відбулися".
Вже після цього слово взяв директор департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак. Він, як завжди, ретельно розклав всі звинувачення по полицях.
Він констатував, що Будинок дитини є медичним закладом, а є соціальним закладом, де багато діточок, то є батьківські діти, з якими працівники закладу не мають права нічого зробити – навіть щепити.
В.Лисак дуже дипломатично акцентував увагу присутніх про те, що з родинами дітей з Будинку дитини мають посилено працювати соціальні служби на місцях.
«У нас наказ МОЗ України спільний з Міністерством соціального захисту і план яким повернення дітей, які перебувають у будинку дитини, переводити до родини та влаштовувати їх до сімейних форм виховання. Він підписаний 4 грудня 2023 року. Там ми були заходи 2024 року.
Що стосовно питань, які говорите ви щодо безпеки. Всі інші аналогічні заклади є релокованими. У них були всі підготовлені документи релакувати будинок дитини. Вони є в нас, але нам говорили-говорили і не релакували. Чомусь затягувалося питання. Тобто ми не відправили будинок за межі країни. Ми подавали запити на облаштування укриття, але коштів не отримали, бо у 2022-2023 роках його планували вивезти. На цей рік просили 1 млн 700 гривень, щоб робити проєктну документацію. Але чи наскільки воно буде відповідати тим нормам будівельним і правил, бо треба тепер будувати вже за новим правилами. Неодноразово туди виїжджали, проєктанти дивилися.
Тож треба будувати окремо бомбосховище від споруди. Але ми розуміємо, як це безпечно для того, щоб дітей провести і робити там все інше»,- сказав В.Лисак.
Далі він констатував, що заклад не відкритий.
«Там є охорона, бо це об'єкт критичної інфраструктури, тим більше там знаходяться діти. Але журналісти (вочевидь комунальної телекомпанії Кременчука, -авт) приходять такі раптово. Цього не може бути. Вас же допустили»,- сказав В.Лисак.
Далі він продовжив казати про подальшу долю закладу. Він розповів про стан здоров’я дітей у закладі і заявив, що є постанова Кабінету Міністрів від четвертого лютого 2025 року і згідно з нею до 1 вересня 2025 року Будинки дитини мають бути реорганізовані у Центри реабілітації та паліативної допомоги чи інші заклади.
«Щодо центрів реабілітації паліативної допомоги, то одразу вам скажу, що ми це не розглядаємо.
Ми працюємо з Національною службою здоров'я по пакетах, по реабілітації, є відповідні вимоги і таке інше. На сьогодні у місті в Кременчуці є пакети реабілітаційної допомоги дорослим і дітям. За пакетом з Національною службою ми не зможемо там тримати дітей, як лікувальний заклад і ми не отримаємо ліцензію.
До 1 березнями у Міністерство охорони здоров'я, Міністерство соціальної політики маємо надати проєкт рішення щодо реорганізації будинків дитини у Центр медичної паліативної реабілітації, Центри соціальної підтримки та інші заклади соціального закладу".
В.Лисак каже, що кременчуцький будинок дитини може стати Центри соціальної підтримки.
Ольга Усанова наполягала на отримання відповіді стосовно того, чому сьогодні у будинок дитини у Кременчуці не можна працевлаштувати дітей? Той відповів, що в нього ще є час зробити це.
«Ви дуже гарно все розказали, але трошки мені це нагадує як бюрократичний футбол. 24 січня був направлений вам лист подання аби діти перейшли у Будинок дитини. Поясніть, будь ласка, причини не відповіді на цей лист»,- вкотре сказала О.Усанова.
Між чиновниками почався діалог, а далі О.Усанова заявила:
«Скажіть, якби це були діти ваших рідних, близьких, знайомих, як би вам до цього було нормально, щоб дитина жодного разу не була на вулиці? Ви обклалися папірцями, так нам тут усе розказуєте. Це живі люди і їхні долі. У вас немає жодної законної підстави відмовити влаштуванню цієї дитини в будинок дитини. Але ви цього не робите. У вас немає жодної законної підстави»,- сказала О.Усанова.
У відповідь В.Лисак уколов О.Усанову, що саме підпорядковані ній служби на місцях мали б краще працювати і тоді б дітей не було у Будинку дитини.
У ході подальшого діалогу голова комісії Олег Діденко запропонував змінити статус будинку дитини у Кременчуці з медичного у соціальний статус.
Також у засіданні слово взяла начальник служби у справах дітей Полтавської ОВА Ірина Фоменко.
Вона також промову почала з питання превенції, аби на містах соцслужби працювали краще і було більше створено прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, патронатних сімей.
«Якщо не буде проводитися соціальними працівниками превентивна робота Ольга Петрівна як практик знає, результатів не буде. Діти будуть інтернатами. Тому ми не лише наша служба, а багато обласних служб у справах дітей піднімали питання перед керівництвом держави про надання субвенції на створення соціальної роботи. Таких працівників дуже мало в громадах…
Але мали б сказати, як працюють ці працівники, фахівці соціальної роботи. На них зараз дуже багато повноважень. Вони банально не встигають це робити…
Треба реорганізувати цей заклад у такий, де можна буде безпечно влаштовували дітей, щоб поки вони там перебували, ми знайшли куди їх влаштувати. Ми і зараз працюємо як швидка допомога, як хірургія. Нам потрібно розвивати в області терапію»,- сказала чиновниця.
«Дякую всім. Ми годину розглядаємо це питання. Ситуація наступна: нам дійсно треба дуже швидко реорганізувати Будинок дитини у соціальний з медичного закладу. І до 1 березня надати у Міністерство охорони здоров'я і Мінсоц проєкт відповідного рішення.
Доручаємо нашим профільним підрозділам - департаменту охорони здоров'я та службі у справах дітей підготувати цей проєкт рішення до 24 лютого. Далі зберемо спільне засідання депутатських комісій нашої і охорони здоров'я та соціального захисту та обговоримо його.»,- резюмував О.Діденко і колеги його підтримали.
Далі слово ще взяв перший заступник голови Полтавської облради Олександр Лемешко і зазначив, що про закриття Будинку дитини, як казали деякі особи, мова не йде. Мова йде про реорганізацію.
«Ніхто дітей викидати кудись не буде. Давайте дотримуватися інформаційної чистоти»,- резюмував О.Лемешко і скоріш за все ці слова були спрямовані на адресу пані Усановій, яка розвела спілкування про відстоювання закладу від закриття у соцмережах.
Нагадаємо, Усанова заявляла про зразковий заклад, а перевірка виявила системну байдужість до дітей
Доля Кременчуцького будинку дитини: що каже постанова Кабміну та чиновники
Олег Булашев