Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понеділок, 30 Січня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Квіти у Кременчуці зберігають – а економії все одно нуль

1 грудня 2019 09:00

Як і раніше, з року в рік місто витрачає мільйони гривень на щорічні придбання розсадницької квіткової продукції.

Упродовж усієї осені кременчужани не раз бачили, як комунальники висаджували на клумбах міста хризантеми та інші сезонні квіти. Городяни помічають, що наш Кременчук зеленіє упродовж ледь не всього року. І все це – за рахунок самих же мешканців. Адже купують посадковий матеріал за кошти з місцевого бюджету, який наповнюється завдяки сплаті податків. При цьому квіти та рослини часто ставали темою для піару місцевої влади.

Користувачі соцмереж неодноразово вказували на те, що очільники Кременчука без ентузіазму реагують на негаразди з водогонами чи на повсякденні проблеми містян. Натомість висаджувати придбані квіти та вирубувати старі дерева (щоб потім на цих містах саджати нові та дорогі) – їхня улюблена справа. Тож, чому так «старається» влада? Розбираємося разом.

Щорічна закупівля квітів у нашому місті відбувається переважно у «своїх» людей, зокрема, у фірми ТОВ «Голландські троянди», яку пов’язують із колишнім віце-мером міста Андрієм Погрібним. Про це ще з 2015 року свідчать щорічні укладені договори комунальних закладів із цією фірмою.

За інформацією комунального підприємства «Благоустрій Кременчука», цього року у «Голландських троянд» також (згідно з договорами про закупівлі) придбали:

- на 1 млн 677 тис 822 грн – продукції рослинництва (квітів),

- на 718 тис 474 грн – розсадницької продукції (дерева, кущі, квіти),

- на 48 тис 190 грн закупили квітів для суботника, який традиційно відбувається чи не лише задля піару провладної команди на чолі з депутатом Юрієм Шаповаловим.

Таким чином, упродовж 2019 року комунальники в цієї фірми придбали розсадницької продукції на 2 млн 444 тис 486 грн.

І, якщо ви думаєте, що така краса на клумбах вулиць – від фінансового благополуччя міста, мовляв, «можемо це собі дозволити», то ви помиляєтеся. Адже у відповіді на наш інформаційний запит керівництво «Благоустрою Кременчука» повідомило, що на сьогодні за придбаний розсадницький товар існує майже двомільйонна кредиторська заборгованість (1 млн 824 тис 98 грн). Водночас у 2019 році виплатили борг у сумі 2 млн 420 тис 974 грн за попередній рік.

Тим не менше, за повідомленням «Благоустрою Кременчука», із серпня по листопад цього року в місті висадили 5 тис 260 штук багаторічних квітів, серед яких лаванда, очиток, міскантус, артемізія, осока і хоста. А ще 85 кущів, зокрема гортензії, самшит та ялівець. Звернемо увагу, у переліку не зазначені хризантеми, хоча розсаджували їх найактивніше, а отже гроші на них, скоріш за все, також витрачалися. До того ж, якщо зазирнути на портал про публічні закупівлі «Прозоро», побачимо, що кожного року однорічні та дворічні рослини таки закуповують, але збереженого насіння не вистачає. Крім цього в місті немає теплиць, у яких цілорічно можуть вирощувати рослини.

Але «Благоустрій Кременчука» повідомляє, що є місце (площею 450 кв. м), де вирощують рослини весною або на початку літа. На підприємстві наголошують: подібне вирощування квіткової розсади практикують уже 7 років.

Крім цього у відповіді на запит зазначають, що з квітів, які відцвіли, збирають насіння. Так, за інформацією комунальників, упродовж вегетативного періоду у 2018 році вони зібрали 8 видів насіння квітів для їх подальшої висадки у наступному році, а саме: насіння сальвій, агератуму, жоржин, пенісетуму, соняшника, левового зіва, арктотісу, тагетісу. У 2019 році комунальники виростили 17 тис 500 штук однорічної квіткової розсади та зберегли 8 тис 500 штук кан (кількість кан рахується з весни 2019 року, коли її висадили після зимового зберігання). На зиму багаторічні квіти поміщають у підвальні приміщення підприємства.

Комунальники додають, що цього сезону із клумб міста також збирали насіння однорічних квітів (сальвії, тагетісу, агератуму, пінісетуму арктотісу, левового зіву). А восени викопували бульби жоржин та кан для зимового зберігання.

Однак чи допомагає це зекономити кошти місту? Адже якщо 2018 року на посадкову квіткову продукцію затратили майже 2 млн грн, 2019 року – майже 2 млн 500 тис грн, то не складно спрогнозувати суму затрат у наступному 2020-му.

Зазначимо, що відповідно до «Програми розвитку ландшафтно-рекреаційних зон та зон озеленення загального користування Кременчука на 2018-2020 роки», на висадження квітів, кущів та дерев із міськбюджету у 2019 році планували виділити 4 млн 750 тис грн. На 2020 рік передбачена аналогічна сума.

Напрошується питання: якщо комунальники вміють збирати насіннєву продукцію та зберігають багаторічні квіти, чому упродовж років суми на квіти лише збільшуються? Та й чи доцільно із бюджету міста на це щороку витрачати мільйони?

За скільки квітують клумби в інших містах

У №15 від 11 квітня 2019 року Кременчуцької газети ми розповідали про успішний приклад Іллінецької територіальної громади у Вінницькій області, де задля «розкрутки» двох теплиць витратили з бюджету громади близько 250 тис грн (тут враховані й витрати на насіння для майбутніх саджанців). Це дозволяє економити кошти місцевого бюджету. І це при 12-тисячній громаді.

Однак щоб порівняння між містами не було разючим, проаналізуємо ситуацію із закупівлями та висадкою квітів у сусідній Полтаві. Там обслуговуванням клумб і зелених зон займається комунальне підприємство «Декоративні культури», яке для того, щоб потім висаджувати квіти та рослини, працює у теплицях цілий рік. Про це повідомлялося на офіційному сайті Полтавської міської ради.

«Спеціалісти підприємства здійснюють повний цикл необхідних робіт. Взимку в оранжереї працюють квітникарі, які вирощують рослини та готують їх до висаджування у ґрунт у травні», – розповідав місцевим журналістам керівник підприємства «Декоративні культури» Олексій Харченко.

Однак якщо у Полтаві за 2 млн 900 тис грн підприємство спланувало весь комплекс робіт (облаштування квітників, монтаж і демонтаж вертикального озеленення, вартість посадкового матеріалу, догляд за клумбами протягом сезону 2018 року), то у Кременчуці майже подібні суми витрачають тільки на закупівлі квіткової розсади. Сюди не рахуємо утримання комунального підприємства та інші послуги для озеленіння.

А тепер детальніше проглянемо цінову пропозицію від «Голландських троянд»: вартість однієї гортензії становить 297 грн (у цей час ми побачили, що в інтернеті за саджанець однієї такої квітки просять від 210 грн до 275 грн), одного самшиту вічнозеленого – 120 грн (ціна в інтернеті – від 50 грн до 105 грн), лаванди вузьколистої – 75 грн (ціна в інтернеті – від 25 грн за штуку), міскантуса – 75 грн (при пропозиціях вартості від 40 грн), очітка Моргани – 59 грн (при можливих 40 грн). Посилання на тендер тут.

Зазначимо, що ціни в інтернаті вказуються за одну одиницю рослини, а «Голландські троянди» такі цінники виставляють за умов оптових закупівель.

Тож чому керівництву міста вигідно купувати такі дорогі квіти, як і не заморочуватися над їхнім зберіганням та вирощенням, здогадайтеся самі. Як і про те, чи не обманюють містян окозамилюванням: показовою вартісною красою за наші ж із вами кошти.

До теми

Днями у Міському палаці культури Кременчука відгримів фінал Ліги Сміху КаВліН. Серед інших команд виступав місцевий колектив «Нефтяные короли». Його учасники на сцені заспівали доречну до нашої теми пісню про підхід влади міста до питань благоустрою.

«Несмотря на неудобства,
Коммуналку, платежи.
В нашем городе сажают
Европейские цветы.

Чтобы город чётко знал,
Что в Европу мы идём.
И пусть мост наш подустал,
Ремонт пока перенесём.

А для обилья красоты,
В нашем городе сажают
Европейские цветы.

У нас тарифы, как в столице,
И цены – просто высота.
А ночью не найти полиции,
В районах правит гопота.

Про то забыть мы все должны.
Ведь в центре города сажают
Европейские цветы.

Да, пусть немножко химикатов
В окошко ветер занесёт.
А пивзавдский путепровод
Стоит дырявый второй год.

Больницы, льготники и школы,
Заводы, парки, детсады.
Всё нипочём. Растут ведь в центре
Европейские цветы».

Тож виходить, що цю «квітучу» проблему бачать не лише журналісти, а й інші городяни. І їх теж цікавить, чому місцева влада не економить кошти платників податків. Ми в жодному разі не виступаємо проти яскравих квітів на клумбах нашого міста. Але вважаємо, що треба шукати шляхи, які допоможуть суттєво зменшити витрати на придбання такої рослинності.

 

Аріна Алініна

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися