Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 30 Березня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Стосунки в умовах воєнного часу: весілля VS розлучення

Ми в Telegram

5 лютого 2023 09:00

Про загострення почуттів, бажання жити тут і зараз, не гаючи дорогоцінного часу такого непередбачуваного життя.

Днями на весільний рушник стали переселенка із Харкова, волонтерка Марина та її коханий кременчужанин Роман.

«Знайтись у такий час – це скарб», – підписала спільні світлини наречена.

Свою долю переселенка з Києва Ірина зустріла на Полтавщині. Її майбутній чоловік якраз проходив ротацію. «Свого чоловіка я собі загадала ще за пів року до знайомства з ним. Я знала, який він має бути для мене. І ми зустрілись. Можна сказати: нас звела війна. Життя продовжується і ми продовжуємо життя», – ділиться Ірина. Навесні закохані побралися. Зараз сім’я чекає на поповнення.

Напередодні своєї мобілізації Олег одружився з коханою Олександрою. Військовий ділиться, що запланували весілля заздалегідь на 7 травня. А через 10 днів, 17 травня, він поспішав на навчання.

«Дату не змінили, трохи побули разом вже не просто як закохані, а як подружжя і вперед-вперед. Наразі підтримка дружини і сім’ї дуже важливі», – ділиться Олег.

І подібних романтичних історій зараз можна знайти безліч.

«Війна виявилася лакмусовим папірцем для стосунків. Там, де вони були недостатньо міцними, мали якісь проблеми або порушення – війна спровокувала розкол зі сторони чоловіка чи жінки. А там, де стосунки були міцними – ще сильнішим вийшло укріплення у сім’ях», – розповідає практикуюча психологиня, позитум-терапевтка Ганна Чевердакова.

Зазначимо, за перші пів року 2022 в Україні зареєстрували рекордну кількість шлюбів — 103 тис 903. Це на 21% більше, аніж за той самий період у 2021-му та абсолютний рекорд за останні 7 років. Про це повідомляє «Опендатабот». Натомість кількість розлучень, зареєстрованих в ДРАЦСах знизилась майже удвічі — на 42% відносно першого півріччя 2021-го: 7 тис 632 розірвань шлюбу проти 13 тис 153 — у 2021 році.

Зміни диктує час

Повномасштабна війна тією чи іншою мірою вплинула на всі сфери життя українців. 

 «Проте знакові для кожної людини події й надалі залишаються орієнтиром у прагненні до щасливого майбутнього», – розповідає керівниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ірина Свистун.

За наданою інформацією, за час дії воєнного стану дещо змінився порядок укладення шлюбу. Зокрема, мовиться про випадки, коли один із наречених є військовослужбовцем. Тоді державна реєстрація шлюбу може проводитися без особистої присутності одного чи обох наречених з використанням доступних засобів відеозв'язку. Примітно, що шлюб також може засвідчуватися безпосереднім командиром військовослужбовця та обов’язково має бути скріплений гербовою печаткою військового формування.

«Цікаво, що у Кременчуці у 2022 році спеціалісти органів державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції зареєстрували шлюб у понад 1 тис 600 пар, тоді як у 2021 році цей показник склав лише 1 тис 300. Водночас загальна кількість укладених шлюбів на Полтавщині минулого року сягнула позначки 10 тисяч 600, що майже на третину перевершила показники за рік, який йому передував – 7 тисяч пар», – йдеться у повідомленні.

Що ж стосується розлучень, як і раніше, офіційно розірвати шлюб можна у відділах державної реєстрації актів цивільного стану або в суді. Слід відзначити, що громадяни України, які проживають за кордоном, можуть подати заяву про розірвання шлюбу до найближчої консульської установи України. Після введення воєнного стану в країні у разі оформлення розлучення у відділі ДРАЦС, як і для інших послуг цієї сфери, діє принцип екстериторіальності. Це означає, що прив’язки до конкретного відділу зараз немає.

У Східному міжрегіональному управлінні Мінюсту розповідають, що у 2022 році прослідковується тенденція до зменшення кількості розірвань шлюбу в органах ДРАЦС Полтавщини в порівнянні з 2021 роком. Відтак, зафіксовані 832 проти 1 тис 151 відповідно. Безпосередньо в Кременчуці ситуація аналогічна – у 2022-му спеціалісти юстиції нарахували 139 розлучень, а у 2021-му – 240.

«Життя продовжується попри всі підступні спроби ворога його спинити», – зазначає Свистун.

Адвокат Ігор Близнюк додає, що також існує проєкт «Шлюб за добу». Його суть полягає у можливості зареєструвати шлюб у скорочений термін, зокрема за добу за принципом екстериторіальності, тобто не має значення місце проживання громадян, які бажають узаконити стосунки. Він також наголошує, що у випадку, якщо подружжя має неповнолітніх дітей, або чоловік чи жінка заперечує проти розлучення, шлюб можна розірвати лише у судовому порядку.

Бути поруч із коханими

Чому нині спостерігається так багато весіль? У цьому розібратися нам допомагала психологиня Ганна Чевердакова.

«На мою думку, люди стали дозволяти собі жити прямо зараз. Можу поділитися історією моєї знайомої. Молоді люди жили разом уже декілька років і планували одружитися у 2022 році. Коли почалася війна, дівчина вирішила – до її закінчення варто відкласти весілля. «Як я можу дозволити собі радіти, святкувати, створювати родину, коли розруха?» – так вона думала перші два-три місяці. Потім прийшло розуміння, що життя коротке дуже і ми не знаємо, коли воно зупиниться. Ми повинні кожен день цінувати і якщо стосунки дійшли до того, щоб створити родину, то це буде маленька ланка у великому ланцюгу. Кожна міцна родина – це міцність і держави також. І ось таке розуміння, певно, приходить до тих, хто вирішує одружитися. По-перше, це про життя зараз. По-друге, це неймовірне бажання бути ближче один до одного. Якщо раніше у молоді цінувалася автономність і свобода, то зараз війна зробила так, що люди, які кохають одне одного, бажають бути ближчими і підтримувати одне одного. Це теж підштовхує до створення родини», – говорить Чевердакова.

Що ж до розлучень, то психологиня зазначає, що вони є, були і будуть, адже не всі шлюби усвідомлені: «Дехто створює сім’ю, але це за другорядними причинами: «Хочу, щоб хтось був поруч, щоб хтось мене захищав». І оце бажання гарне. Однак люди не дуже добре розуміють один одного, не добре пізнали, не скорегували свої бажання, цінності і наміри по життю. І коли вони потім розвиваються і ростуть, то, буває, приходить розуміння, що не можуть разом існувати. Хтось із цим щось робить: йдуть до психолога, намагаються самі розібратися або розлучаються».

Психолог радить, що робити під час війни, яка багато чого руйнує, аби не зруйнувати стосунки:

1. Слухати. Перш ніж висловити свою думку та свій емоційний порив, екологічно прислухатися до того, що каже партнер і намагається зрозуміти, що між рядків, який посил іде. Розуміємо емоційне бажання людини, потім надаємо свій зворотній зв’язок.

2. Чути – це намагатися у словах партнера побачити добро. З позиції: якщо партнер каже – це для нього важливо. Тоді це не образливо.

3. Завжди максимально чесно висловлювати свої наміри та емоції. Не замовчувати. Адже руйнуються ті відносини, де люди терплять і потім трапляються «вибухи».

4. Чесно казати екологічно. Тобто, висловлюватися з позиції «я – повідомлення», без образ.

5. Давати один одному максимальну кількість шансів на зміни, коли обидва партнери бажають цих змін.

6. Треба відстоювати свої позиції, коли вони є, для того, щоб не стати жертвою у відносинах.

7. Дуже важливо, коли людина достатньо зріла, аби нести відповідальність за своє рішення та дії.

Нагадаємо, як підтримати ментальне здоров’я під час війни: поради фахівчині.

Весілля проти Розлучень: як це було у Кременчуці.

 

Тетяна Красельникова


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися