Кременчуцька газета
Четверг, 30 Травня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Сучасна вулиця Гоголя у давнину мала назву «Кагамлицька», на ній була винна площа, численні навчальні заклади і збройний завод

2 квітня 2024 19:00

Пряма мова.

1 квітня виповнилося 215 років з дня народження українського письменника, етнографа, збирача фольклору Миколи Гоголя. Він народився 1 квітня 1809 року у Великих Сорочинцях Полтавської губернії. Згідно з сімейними переказами, він походив зі старовинного козацького роду і був нащадком відомого козака Остапа Гоголя, колись гетьмана Правобережної України.

У Кременчуці є вулиця Миколи Гоголя. Вона тягнеться від Дніпра до центру міста.

Про історію цієї вулиці нам розповів відомий краєзнавець Кременчука Євген Бергер. За його словами, раніше теперішня вулиця Гоголя мала назву «Кагамлицька».

«Це одна із вулиць, яка зберегла колорит Кременчука початку XX століття. Спочатку вона називалася Кагамлицькою. У 1909 році її назвали в честь цього великого письменника», - каже пан Бергер.

Він розповідає, що бувши в Зеніті, письменник написав колоритну Сорочинську ярмарку.

«Але кременчуцькі ярмарки були не менш колоритні. Наприклад, їх описував французький мандрівник Жоржан…

Та й сам Гоголь відвідував їх…»,- каже краєзнавець.

Далі він розповів про місце, де знаходився літній кінотеатр «Дніпро» та зараз знаходиться пам’ятник гелікоптеру Мі-2.

«На цьому місці знаходиться сквер, який злився з Придніпровським парком. Він називався Штабним, Пролетарським, Піонерським. Тут була колись винна площа. Коли Гоголь закінчив Ніжинський ліцей, приїхав сюди пити вино. Він описав цю площу у листі своєму родичу Касяровському у вересні 1828 року», - каже Є.Бергер і зачитує листа Миколи Гоголя.

Далі краєзнавець розповідає про вулицю Гоголя.

На ній зокрема знаходиться художня школа, в якій раніше було повітове училище, а після війни – школа №3.

У приміщеннях сучасного льотного коледжу були реальне училище та жіноча гімназія. Також по цій вулиці знаходився шпиталь. Його будівлі збудовані під час Кримської війни.

«Там був штаб резервної кавалерії. У 1912 році штаб був ліквідований. Дума рішала, що робити з будинками. Було рішення віддати під військовість. Під навчальний заклад. Але військове відомство не спішило віддавати приміщення. В кінці був створений військовий шпиталь. У 1912 році був першим начальником шпиталя генерал-майор медичної служби Зубковський.

Був тут консультант, відомий лікар Богаєвський. Тут працював лікар Коробкін, який перший зробив операції на легенях. Також тут працював Константинов - згодом головний лікар першої міської лікарні», - каже краєзнавець.

Також по вулиці Гоголя знаходиться стадіон льотного коледжу.

«Тут при князі Потьомкині був збройний завод, де вироблялась зброя. Сюди він із Тули виписав тульських майстрів у кількості 31 чоловіка. Згодом цей завод був переведений під Петербург. А потім тут були різні установи. Ці приміщення були зруйновані. Потім розчищена територія і збудовано стадіон льотного коледжу», - зазначив Є.Бергер.

Детальніше – у відеосюжеті.

Нагадаємо, Екскурсія з Є.Бергером: будинок наприкінці вулиці Гоголя - одна з найстаріших будівель Кременчука,що пережила революцію, війну та яку люблять художники.

 

Олег Булашев

Відео Ігоря Борисевича


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися