Кременчуцька газета
Середа, 21 Лютого 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Як при мері Кременчука Малецькому розвалювали комунальну стоматологію

15 листопада 2022 08:30

Раніше це були великі стоматполіклініки, де працювало під 400 чоловік. У 2018 році їх дуже швидко реформували, а тепер залишать невеличке відділення при лікарні «Кременчуцька» з штатом близьким 30 осіб.

Як починали вбивати комунальну стоматологію

У жовтні 2018 році депутати на сесії Кременчуцької міської ради розглянули резонансне питання про реформування, а в народі – про вбивство комунальної стоматології. Це було саме те питання, навколо якого тоді кресали шаблями лікарі та іх пацієнти, активісти та депутати.

Саме чотири роки тому на сесії голова депкомісії з питань охорони здоров’я Денис Терещенко заявив, що йому не зрозуміло, чому депутати приймають рішення, не цікавлячись скороченням та долею людей.

«На вулиці підуть не бізнесмени, а ті, хто отримував зарплату нижче мінімальної. Не зрозумів, чому ми дозволяємо звільнити людей на раз. У вас зуби не болять?

Так можуть робити лише бездушні люди. Ми мали створити нові підприємства, розібратися у штатному розпису, поспілкуватися з тим,  кого хочемо звільнити, що буде з приміщеннями. А у нас усіх запихують на Київську, наче вона резинова. Хто вирішив долю медиків?»,- запитував депутат, але відповіді не було.

Він заявив, що люди були задоволені роботою комунальних «стоматок».

Депутат Оксана Піддубна тоді показала звернення тисячі містян, які просять не знищувати стоматполіклініки і залишити їх там, де вони вже давно були. Головний радикал міста Дмитро Кавунник також виступив проти проведення швидкої реформи. Він зазначив, що все слід робити, вивчивши ситуацію, а не наскоком за 2 тижня.

Депутат Ганна Павленко також тоді запитала, куди її колеги поспішають? Вона впевнена, що наразі слід розібратися, а не «гнати» з реформою дорослої стоматології.

Депутат, медик Олександр Коркішко заявляв, що питання медреформи зачепили усіх і відставати від реформ не можна, але реформи мають працювати на людей.

«Що стосується стоматології. Тут є питання. Для кого роблять реформи? Для людей! А що люди кажуть? І як, наприклад, пенсіонерам ця реформа? А доля персоналу? Дайте, Серед, нам відповідь!»,- сказав О.Коркішко.

Депутат Тетяна Сідерка тоді з трибуни зазначила, що вже 2 тижні місто розбурхується цим питанням і всі сперечаються навколо того як і що буде, долею людей тощо.

«Два тижні ми не почули конкретних відповідей. Ця програма декларативна. Вона про все і ні про що. Ті ж приміщення. Де прописано все це в документі? Ми питали, що буде з 139 особами, яким раніше віце-мер ( Усанова) казала, що не буде звільнень? А де цифри з економії? Чого ми біжимо поперед батька в пекло?

Нам казали програма убереже нас від корупції. Брехня! Ніхто вдумливо не прочитав програму. У мене враження, що не всі можуть взяти на себе відповідальність приймати рішення за долю тисяч людей. Зламати дуже просто. Відбудувати дуже складно. А ми зараз ламаємо»,- сказала Т.Сідерка.

Голова бюджетної комісії Олександр Плескун також заявляв, що він за реформи, але ж важке питання в них – звільнення людей.

«Хто ці люди? Чи маємо права звільнити… Це перше питання для обговорення. Бо за кожною людиною йде декілька членів родини. У нас дефіцит в лікарях, але звільняємо їх – це не правильно. Потрібно,  аби Середа (керівник міського управління охорони здоров’я) доповів про долю людей.

Друге питання - що буде з приміщеннями?

А ще головна проблема – ми не були проінформовані щодо реформування. Нам потрібно було це питання з профільною комісією вивчати, а не гнати.

Я про це питання дізнався 2 тижні тому і не зміг досконально вивчити.

Давайте програму реформування приймемо у грудні. У тому вигляді, як нам запропонували не затверджувати»,- запропонував О.Плескун.

 

Депутат Геннадій Іванян вважав, що зачинити «стоматки» – це найпростіше, але чому не дати можливість стоматологам організувати підприємство і кожного лікаря посадити на госпрозрахунок.

Керівник медгалузі міста Максим Середа, якого в народі вже тоді називали «могильником медицини», заявив, що стоматполіклініки не закривають, а лише переводять в інше приміщення. При цьому він промовчав, що в нових приміщеннях стане менше лікарів.

«Кадри - це не приємне питання. Але будь яка реформа не проходить без скорочень. Всім медпрацівникам запропонуємо місця, але не всі хочуть йти туди, де є дефіцит кадрів. В стоматології є профіцит кадрів. Є потреба в дитячій стоматології.

Медсестри - 35 скорочуємо. 66 вакантних ставок в місті є. Погодилися - 14 медсестер. Інші ще мають час на роздуми.

Казати, що тут катастрофа – не відповідає дійсності!

По питанням приміщень. Вони будуть передані комунальним медичним закладам. На набережній буде консультаційний центр, на Молодіжному – розташується амбулаторія сімейної медицини. Все буде наближене до людей»,- заявив М.Середа.

Голова профкому медиків Олександр Скутін тоді заявив, що не поділяє оптимізму М.Середи.

«Раніше казали, скоротять лише адміністрацію, але потім отримав програму і був у шоці. Про те, що стоматки потрібно реформувати - треба, але за останній час можна було привести штатний розклад до фінансування. Майже 340 осіб попереджено про скорочення. Це ж реформування. Серед попереджених є і вагітні, і жінки з дітьми до трьох років, і інші… А хто переходить до дитячої поліклініки, то мають 4 місяця навчатися, а потім буде мінімальна зарплата - 3 тис.723 грн. Санітарка буде отримувати більше за лікаря–хірурга. Що у нас буде з 17 листопада. Люди в шоці»,- сказав О.Скутін.

Мер В.Малецький почав «наїжджати» на профспілкового лідера і казати, що все буде добре.

Після годинного обговорення депутати вирішили не надавати слова громадським активістам і перейшли до голосування. У підсумку голосування депутати з фіолетової більшості таки вирішили «вбити» комунальну стоматологію.

 Ще один цвях в труну комунальної стоматології

Але це було не останнє скорочення у комунальній стоматології.

Про те, що комунальних стоматологів у Кременчуці стане ще менше на початку вересня 2022 року у своєму Телеграм-каналі написав редактор нашого видання Олег Булашев.

«Ну, що, у комунальній стоматполіклініці, що на вул. Київській, скорочення штату: лікарів, медсестер, санітарок. Невже команда Малецького доводить свій план по знищенню комунальної стоматології до кінця?

Пригадаємо: повноцінні поліклініки працювали у різних мікрорайонах міста, потім їх реорганізували до кількох кабінетів у медзакладах, а тепер у головній стоматці знову оптимізація…

Розбираюсь у цьому питанні, і головне, чи люди не залишаться без надання комунальної медичної, а часом і невідкладної допомоги (бо останню надають цілодобово в місті лише там)?» - пише Булашев.

За офіційними даними, ще в липні на підприємстві створили тимчасову комісія для проведення аналізу роботи стоматцентру. Її очолила заступниця директора з економічних питань підприємства Людмила Ляховіцька.

Вона, разом з членами комісії, проаналізувала діяльність підприємства за період 2019 - І півріччя 2022 років.

У вересні ми дізналися, що у зв’язку із скороченням фінансування від НСЗУ у 2021 році, зменшенням кількості відвідувачів та збільшенням мінімальної зарплати, лікарів-стоматологів-терапевтів за власним бажанням перевели на неповний робочий день (0,75 ставки). Тому що на зарплату з нарахуваннями потрібно мали знайти 15 млн 781 тис грн, а надійшло лише 12 млн 119 тис грн (77%).

У 2022 році з НСЗУ укладено договір для реалізації державних гарантій медобслуговування населення щодо стоматдопомоги на 2 млн 60 тис 722 грн із затвердженим тарифом 123 грн 19 коп за одне відвідування.

А ось отримати інформацію, скільки «заробляє» сама медустанова, нам не вдалося.

Також нагадаємо, що на виконання Указу Президента України від 18 червня 2021 року «Про заходи щодо підвищення конкурентоспроможності закладів охорони здоров’я та забезпечення додаткових гарантій для медпрацівників» Кабмін 12 січня 2022 року прийняв постанову, якою передбачив підвищення зарплат у сфері охорони здоров’я для лікарів до розміру не менше, ніж 20 тис грн на місяць, для середнього медперсоналу - не менше ніж 13 тис 500 грн/місяць.

Через це потреба коштів на оплату праці з нарахуванням у 2022 році складає вже 31 млн 122 тис 400 грн.

Очікувані кошти з місцевого бюджету та від НСЗУ, а також надходження від платних послуг не забезпечать в повному обсязі фінансами навіть потреби на оплату праці. Дефіцит коштів на оплату праці з нарахуваннями очікується в сумі 13 млн 800 тис грн.

Через це комісія рекомендувала оптимізувати штат підприємства (крім кабінету невідкладної стоматдопомоги):

- лікарів - до 70%;

- середній медперсонал - до 80%;

- молодший медперсонал - до 70%;

- адміністративно-господарський персонал - до 70%.

Станом на 1 вересня 2022 року штатна чисельність медичного підприємства «Кременчуцький міський стоматологічний центр» складала 147 осіб. З них - 49 лікарів, 46 - середнього медперсоналу, 22 - молодшого медперсоналу, 30 - адміністративно - господарського персоналу.

Запланована кількість працівників на вивільнення становить 34 особи, з них:

6 - лікарів, 15 - середній медперсонал (технік зубний - 3, сестра медична - 11, рентгенлаборант - 1), 9 - молодший медперсонал, 4 - адміністративно-господарський відділ.

Запланована дата вивільнення працівників - 12 жовтня 2022 року.

При цьому у лікарні зазначили, що враховуючи зменшення кількості звернень пацієнтів за медстоматдопомогою в порівнянні із попередніми роками, оптимізований штат медпрацівників із жовтня 2022 року є достатнім для забезпечення стоматдопомоги населенню.

Журналісти Кременчуцької газети у вересні намагалися записатися на прийом до лікаря, аби запломбувати зуб. Втім нам повідомили, що ввечері пацієнта вже не приймуть, бо всі лікарі зайняті.

На запитання, а що ж робити, якщо зуб вночі буде боліти, відповіли, що є невідкладна стоматдопомога, тож, у разі потреби, слід звернутися туди.

Ми намагалися записатися на ранок, але нам також відмовили і запропонували прийти до лікарні: «Тоді ми вам будемо допомагати».

Коли ж у стоматполікліниці дізналися, що той, хто телефонує, не пільговик, то ситуація змінилася - нас зголосилися прийняти ледь вже не одразу.

 А це вже останній цвях в труну комунальної стоматології

І ось зараз настає черговий, ледь не вирішальний етап у вбивстві комунальної стоматології.

«У комунальному підприємстві «Кременчуцький міській стоматологічний центр» кажуть про масове звільнення тих працівників, які ще залишалися. Десь 80-100 чоловік скоротять, а наш заклад приєднають у якості відділення до Третьої міської лікарні. У відділенні залишать 20-30 працівників. Так мер Малецький вбив комунальну стоматологію, в якій колись працювало під 400 чоловік. Невже депутати не бачать, що відбувається? Там цей недотепа мер їздить по школам і каже, що приїде в лікарні, то ми його дуже чекаємо!»- сказала одна з працівниць медустанови.

Ми вирішили перевірити цю інформацію.

І дійсно, в департаменті охорони здоров’я нам підтвердили, що у комунальних стоматологів реорганізація таки планується. Це станеться вже у цьому році, але триватиме і на початку наступного, бо де передбачено масове скорочення людей, їх попереджатимуть про це за три місяці.   

Зараз у департаменті рахують скільки і яких фахівців залишать, але однозначно залишать відділення невідкладної меддопомоги, кабінет пільгового протезування та кількох лікарів - стоматологів і хірурга тощо.

Коли розрахунки будуть проведені інформацію про це доведуть працівникам комунальної стоматології.

Причиною реформування стоматслужби міста називають недостатнє фінансування та падіння кількості відвідувань.

Щодо фінансування - ми писали про це вище, а щодо відвідувань, то ми знову намагалися записатися на прийом до комунального стоматолога і ми знову попали в ситуацію, як і раніше - за кошти вас приймуть хоч зараз, а пільговикам слід зачекати кілька днів у черзі.

Виходить, що після скорочення служби черги будуть ще більшими?

Чи стануть на сторону громадян депутати міської ради, як це було у 2018 році? Наврядчи, бо більшість у міській раді голосує по команді мера і допуск ЗМІ та громадськості на сесії зараз заборонений. Необхідне рішення там приймуть швидко.

Але містяни мають пам’ятати у подальшому, як при мері Кременчука Віталію Малецькому розвалили комунальну стоматологію.

 

А поки кременчужанам на замітку:

Телефон реєстратури комунальної стоматполіклініки на вулиці Київська, 14: 75-83-28

Телефон кабінету невідкладної допомоги, який працює з 20.00 до 7.00: 75-83-29

З плакатами і гаслами: кременчужани мітингують проти знищення стоматполіклінік.

Фіолетові «депутати-вбивці» і ручний для Шаповалова мер Малецький таки вирішили вбити комунальну стоматологію.

Комунальних стоматологів у Кременчуці стане ще менше: чи не залишаться пацієнти без допомоги?

Була стоматполіклініка на Молодіжному, а тепер стане науково-дослідний експертно-криміналістичний центр

Де під час воєнного стану у Кременчуці можна полікувати зуби

 

Клим Соколов 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися