Кременчуцька газета
Субота, 30 Вересня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

Зміна тренду: які депозити обирають українці

22 березня 2023 16:50

У грудні минулого року банківська система зафіксувала один з найьших в історії показників приросту депозитного портфелю українців. За місяць громадяни країни розмістили на банківських рахунках більше 35 мільярдів гривень.

біл

Щоправда більшу частину цієї суми (31 мільярд гривень) було зараховано на так званих «онкол» рахунках. Тобто карткових і поточних рахунках, кошти з яких можна будь-якої миті зняти чи витратити на купівлю товарів. Депозит в гривнях із фіксованим строком розміщення наприкінці року був позбавлений уваги українців майже повністю, попри те, що навіть у січні банки давали цілком пристойні відсотки за строковими депозитами в гривнях: до 18% річних да 12-місячним вкладом.

Але з того часу багато що змінилося на банківському ринку. З 11 лютого набрали чинності нові підвищені норми резервування, які НБУ застосовує до депозитів фізичних осіб на вимогу. Причому, як в гривні, так і в іноземній валюті. Фактично ця вимога робить недоступною для банків частину залучених на депозит в гривнях коштів. Відтак фінустанови ще з кінця минулого року почали вживати ринкових заходів, щоб заохотити своїх клієнтів тримати кошти не на картках, а на строкових депозитах в гривні та валюті.

Що далі

Ба більше, 11 березня набрали чинності ще більш суворі вимоги до резервування. 30% коштів на вимогу в валюті та 20% «онкол» коштів фізосіб у гривні мають бути зарезервовані. Очікування запланованої зміни радикально прискорило процес. Великі банки почали нарощувати відсотки за строковими вкладами, зберігаючи близькими до нуля проценти по карткових залишках. Невеликі фінустанови, навпаки, активно почали знижувати відсотки по «онкол» коштах українців та тримати на високому рівні проценти на строковий депозит в гривнях.

Лише за 3 останніх місяці середня ставка за річним гривневим депозитом, що її пропонували 20 найбільших українських банків, зросла більш ніж на 1,5 відсоткових пункти до 13,9% річних. Зауважимо, що йдеться саме про середній показник, до того ж поміж найбільших фінустанов. Невеликі банки вже доволі давно пропонують 17-18% річних на депозит в гривнях строком 1 рік.

Це принесло результат. Якщо у грудні минулого року з кожних 10 гривень, які українці вносили на банківські рахунки, лише одна гривня розміщувалася на депозит в гривнях, то у лютому дві третини з усіх нових коштів українці розмістили саме на строкових банківських депозитах.

Депозит на 7 днів

Експерти фінансового ринку запевняють – це лише початок. Більш жорсткі умови резервування штовхатимуть банки до подальшого посилення ринкових механізмів стимулювання динамічного зростання частки строкових депозитів в гривнях та валюті. Серед таких заходів, щоправда, можуть ухвалюватися й не зовсім приємні. Скажімо, з високою ймовірністю ринком прокотиться хвиля встановлення комісій за обслуговування поточних рахунків в іноземній валюті. А відсоткові ставки по гривневих залишках на картках й надалі потроху будуть тягнутися до нуля.

Зрештою банкіри рекомендують українцям зберігати гроші саме на строковому депозиті в гривнях. Якщо при цьому треба зберегти вільний доступ до коштів, слід обирати вклади на суперкороткі вклади. Все більше банків пропонують клієнтам, у якості альтернативи депозит в гривнях на 7 днів та з включеною опцією автопролонгації. Так можна й відсотки отримувати, й за потреби досить швидко зупинити вклад, вимкнувши автопролонгацію.

На правах реклами

"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися