Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 4 Июня 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Заплати – і не май клопоту, або Вимагай своє, якщо маєш право

 

19 мая 2020 08:40

Оплачувати аналізи самотужки чи скористатися правами пацієнта і здавати їх безкоштовно? Разом із управлінням охорони здоров’я Кременчука ми розбиралися, які безоплатні дослідження входять у пакет первинної допомоги.

Одразу кілька читачів розповіли нашій редакції про випадки, коли місцеві лікарі комунальних некомерційних установ виписували пацієнтам направлення на здачу платних аналізів.

«Кілька днів боліло око, через що я відпросилася з роботи посеред тижня і поїхала до медзакладу. Після огляду сімейний лікар сказав перевірити очний тиск, а щоб далі мене оглядав кваліфікований спеціаліст, дав пораду поїхати до його знайомого офтальмолога у приватну клініку. Я щиро подякувала за допомогу і, звісно, поїхала. Там мені перевірили очний тиск за 90 грн і запропонували пройти курс лікування. Уже по дорозі додому зрозуміла, що могла б так само пройти цю процедуру у комунальній лікарні, але безкоштовно. Однак у страху, як кажуть, великі очі», – розповідає містянка Марина.

«Нещодавно зверталася у міську стоматологічну поліклініку, що на Київській. Щоб зрозуміти одну з причин болю, лікар направив мене в приватну стоматку – зробити об’ємний знімок щелепи. Як пояснив, «у них якість знімку ідеальна». За це довелося віддати майже 200 гривень», – ділиться кременчужанка Валентина.

Теж про стоматологію, але уже про інший випадок, розповіла мешканка міста Алла.

Щоб дослідити причину дискомфорту, парадонтолог міської стоматполіклініки направила жінку здати бакпосів із порожнини рота – також до приватної установи.

Проте, як розповідають очевидці, найчастіші випадки платних діагностик у Кременчуці – це загальні аналізи крові чи сечі. Адже їх доводиться робити при будь-яких запаленнях, симптомах ГРВІ, грипу тощо. Найчастіше результати розраховують отримати терміново – для встановлення діагнозу захворювання. А щоб дізнатися їх у комунальній установі, потрібно чекати як мінімум ранку наступного дня.

«Черги, талони, чекати наступного ранку, а потім бігти за результатами. Чи не легше заплатити за все 150 грн у приватній клініці і не проходити всього цього у звичайній лікарні? А якщо йдеться про дітей, то, ясно, хапаємо їх із дружиною, і їдемо до приватної лабораторії. Адже за вечір все може статися. Бувало, що наступного ранку з дітлахами та уже з готовими аналізами їхали до полтавських лікарень. Шкода, що швидкої системи отримання результатів немає у комунальних установах, адже у випадках з малечею це потрібно постійно», – коментує своє бачення ситуації кременчужанин Максим.

Аналізуючи кількість звернень читачів до редакції, бачимо, що до приватних лабораторій направляють переважно людей працездатного віку. У них і часу обмаль, тому не хочуть вистоювати черги у комунальних закладах, і більше можливостей зробити платні аналізи.

«Нас до платників майже не направляють, адже просимо, щоб знайшли варіант, який би для нас, пенсіонерів, був оптимальним», – відповідає на наші запитання кременчуцька пенсіонерка Любов Михайлівна.

«Але є аналізи, які, я точно знаю, мали би бути безкоштовними. Однак за них навіть пенсіонерам варто платити. Наприклад, це перевірка рівня холестерину в крові. Востаннє платила у Четвертій лікарні за це близько 60 грн», – розповідає ще одна кременчужанка, Олена Олексіївна.

Звертає увагу і на те, що коли упродовж двох років доводилося тричі проходити МРТ (магнітно-резонансну томографію), талончика на безкоштовне дослідження жодного разу їй так і не виписали.

«Я запитувала в лікаря, що може ж таки вийде з талончиком, бо кожне МРТ – це понад 1 тис грн, але ні, мені за весь період кількарічного лікування так і не пощастило», – додає Олена Олексіївна, наголошуючи на тому, що і це питання варто було б вирішити у Кременчуці.

Нещодавно жінка пережила операцію, на яку вся родина витратила близько 20 тис грн. Окрім цих коштів, лише на діагностику пішло понад 3 тис грн.

Тож і виходить, що більшість і працюючих громадян, і пенсіонерів, і батьків (якщо не кожен), бажаючи того чи ні, звертався до приватників, віддаючи сотні, а то й значно більше гривень.

Безкоштовно: що і де

Очільник управління охорони здоров’я Кременчука Максим Середа відповів на запит Кременчуцької газети щодо безкоштовних аналізів, на які має право кожен український пацієнт відповідно до його реєстрації за місцем проживання. Для мешканців нашого міста діє перелік, визначений наказом Miністерства охорони здоров’я України від 19 березня 2018 року «Про затвердження порядку надання первинної медичної допомоги», яким передбачені наступні безоплатні послуги:

- загальний аналіз кpoвi з лейкоцитарною формулою;

- загальний аналіз сечі;

- аналіз крові на загальний рівень холестерину;

- аналіз крові на рівень глюкози (цукру);

- вимірювання артеріального тиску;

- електрокардіограма;

- вимірювання ваги, зросту, окружності талії;

- швидкі тести на вагітність, тропонiни, ВIЛ, вipycнi гепатити.

Тобто, всі ці дослідження і дорослі, і малі кременчужанини мають право пройти безкоштовно. Щодо інших аналізів у комунальних некомерційних установах Кременчука,  очільник управління охорони здоров’я міста відповів узагальнено, посилаючись на те, що на іншу безоплатну діагностику людину теж можуть направити, враховуючи «потребу для пацієнта у лабораторних дослідженнях».

«За потреби проведення лабораторних досліджень лікар виписує направлення та скеровує пацієнта до пунктів забору бiоматерiалу, організованих у кожній амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Oкpiм гарантованих державою обстежень у рамках пакету надання Медичних послуг (Первинна медична допомога), пацієнти за направленням сімейного лікаря, за наявності медичних показань, у плановому порядку мають можливість додатково безоплатно пройти інші обстеження в комунальних некомерційних медичних підприємствах Кременчука: Перша міська лікарня iм. О.Богаєвського, Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька», міська дитяча лікарня, лікарня «Приднiпровська», лікарня «Правобережна», – прокоментував Середа.

У цей перелік входять такі обстеження, як безоплатний рентген органів чи щелепи (який пропонували зробити городянам платно у випадках, про які ми писали вище), УЗД (ультразвукова діагностика), визначення простат-специфiчного антигену тощо. Також за направленням сімейного лікаря проводиться безкоштовний обов’язковий огляд на наявність офтальмологічної патології.

Щодо аналізів гінекології, то у своїй відповіді Середа вказав лише на безоплатну діагностику вагітним жiнкам-кременчужанкам, яка здійснюється у рамках пологового сертифікату. А от які безкоштовні аналізи можуть зробити невагітні кременчужанки, очільник медицини міста не розповів.

Гроші передбачили і на вас

На безкоштовну діагностику кременчуцьких пацієнтів упродовж 2020 року у міському бюджеті передбачено 4 млн 490 тис грн. Це на 227 тис грн більше, ніж витратили на ці ж потреби у 2019 році (4 млн 163 тис 900 грн). Такі дані нам надали у профільному управлінні.

Тож, якщо вас направляють до «ліпшого лікаря» чи на аналізи, які мовбито зроблять краще у приватній установі, не соромтеся перепитати: чи можна такі ж дослідження пройти в іншій комунальній некомерційній установі. Адже усім пацієнтам міста надані рівні права. І якщо якогось медприладу немає в одній із поліклінік, вас повинні направити в інший медзаклад – теж на безоплатній основі.

Нагадаємо, вартість аналізу на простатспецифічний антиген (ПСА, PSA) – в межах 100-150 грн.

Безкоштовна дитяча діагностика у Кременчуці, на яку не всім щастить.

 

Аріна Алініна

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться