Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
П'ятниця, 23 Квітня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

«Цукрові казарми» – найстаріший житловий будинок міста

11 травня 2019

У будівлі з понад 230-річною історією досі мешкають люди.

Кременчук – місто з історією, багатою на легенди та перекази: візьмемо хоча б походження назви та року заснування, яким вважається 1571. До того ж у серпні 2018 року виявилося, що нашому місту може бути понад 900 років. Про це тоді розповів на конференції «Старожитності й давня історія Кременчука», що проходила у мерії, український археолог, історіограф, музейник і видавець Олександр Супруненко. За його словами, постійне поселення на території Кременчука було ще за часів Княжої доби та козаччини. Це підтверджують раритети, знайдені на вулиці Жадова і в Придніпровському парку.
Тож не дивно, що в нашому місті є багато будівель, які криють у собі таємниці історії. Про них ми писали у попередніх номерах.*
Цього разу журналістка нашої редакції спробувала віднайти найстаріший житловий будинок Кременчука, що зберігся до наших днів, та дізнатися його історію. Допомогла нам у цьому кандидат мистецтвознавства, співробітниці Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Лушакова.
У пошуках старовини
Переглядаючи історичні списки житлових усуспільнених будинків, споруджених до 1917 року (станом на 1 січня 1980 року), ми знайшли адреси дореволюційних споруд. За словами Лушакової, у роки Другої світової війни забудови майже вщент вигоріли. А з тих, що залишилися, більшість уже давно знесли. Тож, якими вони були, можна лише здогадуватися чи бачити на історичних світлинах.
Помилуватися старовинними будівлями можна, наприклад, на вулиці Гагаріна, 25 (1894 рік будівництва), Небесної Сотні (колишня Пролетарська), 4/1 (1874 р.), Павла Чубинського (колишня Калініна), 26 (1890 р.), Софіївській (колишня Чапаєва), 37 (1880 р.).
За словами Лушакової, на вулиці Лейтенанта Покладова (колишня К. Маркса), 6/24 (1890 р.) збереглися навіть дореволюційні ворота. Науковиця відмітила, що в районі Крюкова давніх споруд більше, ніж у центральній частині міста, і вони у кращому стані.
Що ж стосується найстарішого житлового будинку Кременчука, то це будівля XVIII століття, у якій колись працював казенний цукровий завод. Знаходиться він на розі вулиць Небесної Сотні (колишня Пролетарська) та Миколаївської (колишня Артема).

«Кременчуцькі історики вважають, що це одна з найстаріших споруд у місті. Принаймні побудували її до 1787 року. І старі генплани міста вказують на те, що, якщо вона й перебудовувалася, то конфігурації та місцеположення залишалися незмінними», – зазначила Лушакова.

Перекази й билини
Сьогодні зовнішні стіни будинку, який вважається одним із найстаріших у місті, мають жовте забарвлення. На першому поверсі знаходяться офісні приміщення, а на другому мешкають люди.

«Первинно будівля мала інший вигляд. Там був цукровий завод, а потім цукрові казарми», – розповіла Лушакова.

За словами дослідниці, у 1917 році споруда суттєво постраждала від повені, і лише у 1929 році її відновили: знесли третій поверх і перебудували торець.
Мешканка цього будинку Тетяна Губенко, з якою ми поспілкувалися, зазначила, що не надто багато знає про історію свого дому. Як не впевнена в обізнаності сучасних жителів щодо історичної цінності будівлі.

«Відомо, що до революції будинок належав багатому купцеві, а після тут знаходилися якісь склади. По закінченню Другої світової війни приміщення перепланували, і в будинку оселилися сім’ї залізничників, які обслуговували міст», – поділилася своїми знаннями Губенко.

До речі, якраз під мостом через Дніпро також розташовані колишні військові казарми. Зараз це житлові будинки. Один із них – стратегічний об’єкт, звідки працівники залізниці здійснюють нагляд за мостом. Тому ці споруди знаходяться за високими парканами, куди не потрапити просто так.

Віхи історії
Точна дата зведення кам’яної двоповерхової будівлі Г-подібної форми, простої архітектури з аскетичними фасадами, історію якої ми досліджували, невідома. Однак у 1787 році її описав у своєму щоденнику венесуелець Франсіско де Міранда. Національний герой та борець за незалежність Венесуели, військовий і політичний діяч, він у кінці XVIII століття гостював у Кременчуці. На території заводу чоловік побачив робітників-каторжників з відрізаними носами і страшними клеймами на обличчях. Як виявилося, поруч із підприємством були побудовані бараки для цих людей.
Зазначимо, що на початку XIX століття завод викупив купець Іван Масленніков, а після його смерті будівля повернулася у власність державі. Згодом у цьому приміщенні знаходилися то полотняна фабрика, то воєнний госпіталь, а з другої половини XIX століття – військові казарми, які в народі називалися «цукровими». Також протягом довгих років будівля слугувала житлом для залізничників.

Цікавинки
Із щоденника Франсіско де Міранди. Подорож по Російської Імперії (1786-1787 рр.), Кременчук:
«27 січня. Зранку Кисельов і я зробили в санях прогулянку містом, яке нічим особливим не виділяється, а його населення, за словами губернатора, становить лише 7 тисяч жителів; втім, воно засноване нещодавно. Ми оглянули будинок князя Потьомкіна, що знаходиться на відстані трохи більше версти від міста, з садом, де влітку буде дуже добре. Потім відвідали вельми зручно розташований рафінадний завод, куди цукор надходить в неочищеному вигляді з Херсона, а раніше доставлявся з Москви. Там мені зустрічалися каторжники з відрізаними носами і клеймом на лобі…».


До речі, за словами директорки Кременчуцького краєзнавчого музею Алли Гайшинської, саме в нашому місті граф де Міранда зустрів своє кохання, від якого відмовився заради боротьби за свободу своєї країни. Він помер у в’язниці. А співкамерник венесуельського повстанця розповів світу, що «граф Франсіско де Міранда найбільше в житті кохав дівчину Таті Анну Подейра з прекрасного міста Кременчука».

Нагадаємо, суперечлива історія Будинку Державного банку.

Готель «Вікторія»: дореволюційна туристична перлина Кременчука занепадає.

Історія Кременчука: в пошуках правди про «гестапівському» будинку.

 

Тетяна Красельникова, у статті використані матеріали з відкритих джерел

Фото Кирило Воронцов

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися